Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šachisté míří na olympiádu za polární kruh, kde slunce takřka nezapadá

MUŽSKÁ JEDNIČKA. David Navara bude hrát na šachové olympiádě na první šachovnici. | foto: chessbase.com

31 2014
V pátek v 8.40 vyrazí čeští šachisté vstříc norskému dobrodružství. Ve městě Tromsö, ležícím 400 kilometrů za polárním kruhem, se pokusí ukázat sílu domácího šachu v konkurenci 173 dalších zemí na olympiádě družstev, která startuje v sobotu. „Získat medaili je dnes nanejvýš obtížné, ale ne nemožné,“ řekl nehrající kapitán Vlastimil Jansa.

Medaile? To je i pro ambiciózní družstvo mužů spíš tajný sen. Reálně chce Jansův výběr především zlepšit 34. místo z minulé olympiády v Istanbulu před dvěma roky, za hranici úspěchu a neúspěchu se bere pozice šestnáctá.

„Mužstvo má obrovský potenciál, naděje na vysoké umístění je,“ tvrdí Jansa, který byl v roce 1982 členem stříbrného olympijského týmu.

V jeho nynějším družstvu se nachází David Navara, 34. hráč světového žebříčku, Viktor Láznička, Zbyněk Hráček, Vlastimil Babula a nováček Martin Petr, moderátor televizního pořadu V šachu. „Je to špičkový tým. Máme příležitost ukázat sílu českého šachu,“ prohlásil Jansa.

Optimismus mu dodává i osmé místo z loňského mistrovství Evropy družstev ve Varšavě. Šachová olympiáda se bude hrát v o poznání exotičtější lokalitě: norské Tromsö se nachází za polárním kruhem a v létě v něm panují bílé noci, kdy slunce takřka nezapadá. „Ale v srpnu už je situace lepší,“ tvrdí Jansa.

Zkušenost s městem na severu Norska už má i jednička týmu Navara, který si přibalil klapky na oči i špunty do uší. „Mám problém se spánkem i jinde. Když bude nejhůř, půjdu na diskotéku a dám si víno,“ zavtipkoval.

Do Tromsö míří i ženský výběr, který však řešil trable se sestavou: jedna z opor Kateřina Němcová totiž dlouhodobě studuje za mořem a na olympiádě bude hrát za USA, zkušená Eva Kulovaná navíc onemocněla. Ve výběru tak dostaly šanci Kristýna Havlíková, sestry Karolína a Tereza Olšarovy, Olga Sikorová a Kristýna Novosadová.

„Bez Evy Kulované to bude těžké,“ tuší Havlíková, i tak by rád tým dosáhl na lepší než 26. místo, které mu patří podle ratingu.

V pátek se bude konat úvodní ceremoniál, šachové boje vypuknou v sobotu.Najdete na iDNES.czmobilní verze