Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šachista Navara se utká v Praze se světovou sedmičkou Nakamurou

David Navara | foto: chessbase.com

6 2014
Česká šachová jednička David Navara vyzve v exhibičním zápase jednoho z nejlepších šachistů současnosti Američana Hikaru Nakamuru. Čtyři partie se budou hrát od soboty do úterý v pražském Michnově paláci vždy od 16 hodin.

Šestadvacetiletý šachista s japonskými kořeny byl na začátku roku na světovém žebříčku třetí, pak doplatil na neúčast na Turnaji kandidátů a klesl na sedmé místo. Přesto se o něm v šachových kuloárech hovoří jako o jednom z mladíků, kteří by mohli ohrozit pozici světového šampiona Magnuse Carlsena z Norska. Navara je v žebříčku FIDE 19 míst za ním.

Nakamura splnil velmistrovskou normu už v patnácti letech, o tři měsíce dříve než jeho věhlasný krajan Bobby Fischer. Experti oceňují jeho agresivní herní styl, v němž odmítá rychlé remízy, i schopnost rychlé analýzy, která mu vynesla úspěchy v rapid šachu i bleskovém šachu.

Navara v Praze hraje exhibiční partie se slavnými soupeři každoročně už dvanáct let. Za tu dobu přivítal legendy královské hry, jakými jsou Anatolij Karpov, Viktor Korčnoj nebo Judit Polgárová, i špičkové hráče současnosti jako Vladimir Kramnik, Vasilij Ivančuk či Boris Gelfand.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze