Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková je už zase v pohybu. Ale zatím to nepřeháním, usmívá se

Martina Sáblíková a Petr Novák se Záslužnými kříži ministra obrany | foto: www.army.cz

31 2010
Jen čtyři dny vydržela Martina Sáblíková bez pohybu. Dvojnásobná olympijská šampionka z Vancouveru přiznala, že se pomalu vrací ke sportu a zlehka začíná protahovat ztuhlé svaly. "Musím říct, že mě po té pauze pěkně bolí tělo," smála se rychlobruslařka při přijetí u ministra obrany.

Běhání nebo jízda na kole. Martina Sáblíková znovu začíná zlehka utužovat kondici. Jen týden potom, co uzavřela veleúspěšnou sezonu korunovanou ziskem titulu mistryně světa ze čtyřboje.

"Ale ty čtyři dny naprostého volna jsem si užila. Opravdu jsem vydržela nic nedělat. Jen jsem spala a jedla, koukala na televizi a scházela se s kamarády. A pořád tak nějak dokola," vyprávěla. "A zítra jdu do kina," usmívala se.

Se sportem to ale zatím nepřehání. "Je to jen spíš o tom uvolňování a hejbání se. Tři čtvrtě hodiny běhání, sem tam kolo."

Dvaadvacetiletou rychlobruslařku přijal spolu s dalšími jedenácti olympioniky - členy Armádního sportovního centra Dukla a osmi trenéry ministr obrany Martin Barták. Právě od něj Sáblíková dostala resortní vyznamenání Záslužný kříž II. stupně.

Martina Sáblíková a ministr obrany Martin Barták

Martina Sáblíková v rozhovoru s ministrem obrany Martinem Bartákem

"Určitě si tohohle ocenění strašně vážím. Je od pana ministra a od Dukly. Lidí, kteří mě podporují." Ke třem olympijským medailím ale stříbrný kříž neuloží.

"Medaile půjdou do sejfu, zatímco kříž bude na místě, kam se na něj vždycky budu moci podívat." Sáblíková už jedno resortní vyznamenání má - Záslužný kříž III. stupně získala před třemi lety po zisku premiérových titulů mistryně světa. Toto vyznamenání teď převzal její kouč Petr Novák.

Sáblíková přišla na slavnost v botách na vysokém podpatku, kalhotách, bílé košili a saku. A také s novým účesem. "Chtěla jsem ze sebe zase udělat člověka. Vždyť jsem tři měsíce nebyla ostříhaná."

Zatím stále ještě netuší, jakou přípravu jí trenér naordinuje přes léto. "Já to nevím, ale myslím, že on už jo. Ale že mi jen nechce kazit náladu," vtipkovala.

Kouč Novák ale jasno zatím také nemá. "Ještě nemáme rozbory krve, musíme počkat, v jakém stavu její tělo bude," řekl. "Musím si to ještě nechat projít hlavou. Nechci Martinu drtit na kole nebo kolečkových bruslích."

Na kole ale českou královnu ledu zřejmě uvidíme. "Když bude nějaká časovka, která se nám bude hodit, tak ji Martina absolvuje. Ale že bych na ni kladl nároky, že musí vyhrát - to ne. Ať se taky chvilku pobaví," usmál se Novák.Najdete na iDNES.czmobilní verze