Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Už třináctý český cyklistický titul. Sáblíková vyhrála o více než minutu

Martina Sáblíková si v Hodoníně jede pro další český titul v časovce. | foto: Jan Brychta

23 2016
Už potřinácté je Martina Sáblíková českou šampionkou v cyklistice. Časovku v Hodoníně ovládla znovu suverénně, vždyť druhou Jarmilu Machačovou porazila o 1:09 minuty a třetí Anežku Drahotovou o 2:13 minuty.

Startovala z 31 žen, vyjíždějících v minutových intervalech, až jako poslední a obě své největší konkurentky viděla už po obrátce před sebou. V ulicích Hodonína šla před ně. A po závodě, odehrávajícím se ve 33stupňovém vedru, ani nevypadala kdovíjak zadýchaně.

„Ty dnešní tropy nejsou nic příjemného, ale jinak to bylo dobré, z kopce jsem si i odpočala. Naštěstí jsem měla s Jarmilou Machačovou oční kontakt, když jela 30 metrů přede mnou, to mi hodně pomohlo.“

Sáblíková ocenila, jak kvalitní soupeřkou jí tentokrát byla o rok starší Machačová, bývalá dráhová mistryně světa v bodovacím závodě. „Jarmila jela výborný závod, do kopce jsem ji ani moc nestahovala. A potom jsme se šponovaly až do cíle a předjížděly se navzájem.“

Na rozdíl od loňské mistrovské časovky v Žilině, která měřila 34 kilometrů, byla tentokrát ta hodonínská výrazně kratší, pouze 24kilometrová. Proto i časové odstupy mezi nejlepšími jsou menší než loni.

Jméno šampionky zůstalo stejné.

Martina Sáblíková se vyjíždí po časovce na mistrovství republiky v Hodoníně.

Martina Sáblíková se vyjíždí po časovce na mistrovství republiky v Hodoníně.

„Do zatáček jsem nešla naplno, to nemělo smysl. Ani se v nich nemohu srovnávat s Jarmilou, která na kole sedí daleko víc než já,“ vyprávěla Sáblíková, zatímco se po závodě vyjížděla.

Její kauza v souvislosti se startem v olympijském Riu stále není dořešená.

Na stupních vítězů nicméně po závodě stála jedna žena, která má letošní hry jisté, jenže v jiném sportu. V cíli třetí Anežka Drahotová se v Brazílii představí na trati 20 kilometrů chůze, na které je i bronzovou evropskou medailistkou.

„Příprava na olympiádu v chůzi je pro nás stále prioritní,“ vyprávěla 20letá Drahotová. „Což ale neznamená, že bych se na kolo a republiku nějak vykašlala. Jen jsme ho museli vkládat mezi atletické tréninky. Proto jsem pak byla i docela unavená. Na časovkářské koze jsem poprvé seděla v půlce června. A hned při prvním tréninku jsem si připadala strašně utahaná, vůbec mi to nejelo a hrozně jsem se vztekala.“

Anežka Drahotová si na trati v Hodoníně dojela pro bronzovou medaili v časovce.

Anežka Drahotová si na trati v Hodoníně dojela pro bronzovou medaili v časovce.

Na stupně vítězů domácího cyklistického šampionátu se Drahotová vrátila po dvouleté odmlce.

Pro Sáblíkovou to byl v časovce už její republikový titul číslo šest, pátý v řadě, a celkově na kole třináctý.

V sobotu se znovu pokusí o double, oproti původním předpokladům totiž nastoupí v Kyjově i do hromadného závodu.

„V rámci přípravy na Rio jsem ho chtěla vypustit, aby se mi nic nestalo. Ale nakonec přece jen pojedu,“ prohlásila.

Snaží se věřit, že veškerá olympijská naděje ještě nepominula.

Ale ta víra je obtížná.

„Musím říci, že moc dobře mi není. Ta motivace tam dneska nebyla. Ani jsem původně nechtěla na mistrovství startovat,“ přiznala. Soutěživý duch posléze zvítězil. „Ale že bych byla nervózní, to se nedalo říci.“

Příprava směřující k olympiádě bude i nadále probíhat tak, jak byla dávno naplánovaná, včetně dalších červencových soustředění v Collalbu a na Stelviu.

„Třeba se stane zázrak,“ doufá kouč Petr Novák.

Třeba bude i ta třináctka nakonec šťastná.

Společné mistrovství ČR a SR v Hodoníně

- časovka

Ženy (24 km): 1. Sáblíková (Nowis Team) 32:04, 2. Machačová (Dukla Praha) -1:09, 3. A. Drahotová (Louny) -2:14, 4. Valachová (SR) -3:17, 5. Hochmann (Dukla Praha), 6. Keseg Števková (SR) obě -3:20.

Juniorky (16 km): 1. Šafářová (Nutrend Specialized Racing) 19:47, 2. Džerengová (Dukla Praha) -27, 3. Kerschbaummayrová (Nowis Team) -32.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze