Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková je na cestě do olympijského Ria. Už má v nohách 1 500 kilometrů

Martina Sáblíková při závodě Tour de Feminin | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

5 2015
Dlouhé a tvrdé období. A na jeho konci? Účast na letní olympiádě v Riu de Janeiro. Takový je plán Martiny Sáblíkové, rychlobruslařské šampionky a zároveň i nejlepší české cyklistky posledních let.

Sáblíková si po rychlobruslařské části roku dopřála na své zvyklosti výjimečně dlouhé volno. Odpočívala hned dvakrát u moře a byla za to ráda.

„Byla jsem hodně unavená, moc mi to pomohlo. Nebylo snadné se do toho pak zase dostat, ale teď se na kole cítím dobře, za dvě soustředění jsem stihla najet asi 1 500 kilometrů. Zatím plníme vše, co jsme si v tréninku řekli,“ uvedla na setkání s novináři.

Ví, že u moře dobitá energie se jí bude v nadcházejících měsících mimořádně hodit. „Bude to nejtěžší rok v mé dosavadní kariéře. Protože jestli se to povede (s olympiádou), bude to hodně náročný cyklus. Olympiáda bude v srpnu 2016, což je tedy více než rok,“ řekla Sáblíková.

Touží však uspět a tuto výzvu úspěšně zvládnout. „Doufám, že se to podaří, protože olympiáda a velké závody jsou důvod, proč my sportovci sport děláme. Každý má před sebou nějaký sen. A já si něco nadrobila, tak se to teď pokusím také sníst,“ dodala s úsměvem.

Prolínání přípravy na rychlobruslení i cyklistiku jí nečiní nijak velké obtíže. „Už i dříve jsme hodně jezdili na kole, i když to bylo především na biku, který převládal. Teď jsme to trochu vyměnili, ale jak se ukázalo v sezoně, tak mi to nijak nevadilo,“ pochvalovala si Sáblíková.

„Začali jsme po volnu trochu později, ale rozhodně ode mě v souvislosti s cyklistikou neuslyšíte, že Martina nemá nic najeto. Má více než tisíc kilometrů a připravujeme se hlavně na mistrovství světa do Richmondu,“ nastínil její trenér Petr Novák.

V zámoří potřebuje být ve druhé polovině září úspěšná. „Martina se pokusí zopakovat svá umístění, protože to by ji posunulo na olympiádu,“ připomněl Novák loňskou 12. příčku z časovky a deváté místo z roku 2012 rovněž z boje s chronometrem.

Právě první dvanáctka si totiž automaticky vyslouží místenku na olympiádu. „Bylo by to moc hezké, kdyby se to podařilo a mohla si tak připsat start kromě zimní olympiády i na té letní,“ zasnil se Novák. „S vizí do Richmondu teď i proto po odpočinku probíhá tvrdá příprava, v níž je trénink i třífázový,“ přiblížil Novák.

Kvůli přípravě na MS odvolali také původně zamýšlenou účast na Evropských hrách v Baku. „Jak jsem měla delší volno, tak nevím, zda bych měla optimální výkonnost. Navíc jsem měla po sezoně i problémy s ploskou nohy a i to byl jeden z důvodů, proč jsem přípravu zahájila později,“ vysvětlila Sáblíková.

„V Richmondu to navíc bude určitě hodně těžké a bude to pro mě hop nebo trop. Uvidíme, jaký bude přesný profil trati, na to se budeme muset co nejlépe připravit,“ dodala trojnásobná olympijská vítězka. „Důležité bude také zdraví, abych mohla ze sebe vydat sto procent a dosáhla na co nejlepší výsledek,“ přála si Sáblíková.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze