Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková a spol. protestují proti změně pravidel. Rychlobruslaři hrozí bojkotem

Martina Sáblíková se přidala k protestu proti novému pravidlu | foto: Karel Pešek

9 2010
Martina Sáblíková a s ní celá česká reprezentace v rychlobruslení se přidala k oficiálnímu protestu proti změně v pravidlech. Nové regule totiž zakazují rychlobruslařům přešlapovat do vedlejší dráhy, a to jak v zatáčkách, tak i rovinkách. Závodníci dokonce hrozí bojkotem prvního Světového poháru o víkendu v Heerenveenu.

"Máme na to stejný názor jako všichni trenéři a závodníci. Nemluvil jsem s nikým, kdo by změnu schvaloval. Jsem přesvědčený, že tato změna jde proti rychlobruslení. V době, kdy jdou ostatní sporty progresivně dopředu, my chceme bránit tomu, aby se jezdilo rychleji," řekl trenér české šampionky Petr Novák ČTK.

Nové pravidlo zavedla Mezinárodní rychlobruslařská unie ISU od této sezony. Rychlobruslařům se však nelíbí, neboť platí i pro případy, že nijak neomezují soupeře ve vedlejší dráze.

Sáblíková a spol. poslali své stanovisko vedení ISU písemně v minulých dnech.

Podle nových pravidel ISU nesmějí rychlobruslaři přešlápnout do druhé dráhy nikde na okruhu. Prakticky všichni přitom běžně na rovince jezdí prostředkem dráhy a i v zatáčkách si najíždějí na prostředek.

"Pokud bude toto pravidlo platit, tak nebudou rozhodovat stopky, ale jestli někdo šlápl vedle," podotkl trenér, jenž letní rozhodnutí funkcionářů považuje za výrazně škodlivé pro samotný sport.

První velké závody, v kterých by mělo být pravidlo uplatněno, se budou konat o tomto víkendu.

V Heerenveenu startuje prvním dílem Světový pohár. A právě v Nizozemsku podle všeho budou protesty sportovců hodně silné.

"Všichni jsou proti a měli by tady podepsat petici. Závodníci i trenéři," řekl Novák. Není prý dokonce vyloučeno, že rychlobruslaři odmítnou do závodu nastoupit.

"Určitě se jako trenéři všichni sejdeme, i se zástupci technické komise, která pravidlo vymyslela, a něco z toho vzejde. Třeba i návrh, že nebudeme závodit," nastínil Novák možné krajní řešení.

Lehce paradoxní podle něj je, že proti pravidlu už protestují i Norové, kteří byli na počátku jeho přívrženci. Na jednom z nedávných závodů v Hamaru ale bylo kvůli jeho porušení diskvalifikováno 16 rychlobruslařů.

Proti úpravě pravidel protestovali v minulých týdnech například olympijští šampioni Sven Kramer z Nizozemska či Shani Davis z USA. "Je to celé nesmysl. Bude to změna dynamického bruslení. Závodníci přirozeně chtějí využít skluzu a tohle pravidlo tomu zabrání," nechal se slyšet Američan.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze