Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S Ruskem jde už jen o čest

7 2003
Poreč - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Zápasem s Ruskem zakončí české házenkářky svou pouť světovým šampionátem. Bez ohledu na výsledek obsadí v porečské skupině B čtvrtou příčku a místo do Záhřebu, kde se bude hrát jedna ze dvou skupin další fáze MS, zamíří domů. Nedělní souboj s obhájkyněmi titulu začíná v 16 hodin.

Rusky zatím v turnaji neklopýtly, byť jejich výkony nebyly vždy oslnivé. "Možná ukázaly jen to, co musely," míní Petra Čumplová. "A znáte to, ruské tanky vyjedou, až když je potřeba," říkala s úsměvem ještě před sobotním zápasem Rusek s Rakouskem.

Prorocká to slova. Právě v tomto duelu se definitivně rozhodlo, že Češky do dalších bojů nepostoupí. Svěřenky trenéra Jevgenije Trefilova porazily Rakousko 30:26 a jejich výkon už snesl přísná měřítka.

"Na první pohled se zdá, že mají mírné nedostatky v souhře a prosazují se výrazně silovou házenou, jak v útoku, tak v obraně," vyčetl ze hry Rusek trenér Lubomír Krejčíř.

"Třeba Koreu přetlačily jen silou a zakončovaly ze střední vzdálenosti. V momentech, kdy se zápasy lámaly, ale pokaždé dokázaly zabrat."

Recept na překonání ruských favoritek je podle kouče jasný. "Znovu musíme vycházet z obrany a spoléhat na rychlé brejky. Proti postavené ruské obraně je to těžké, spoléhají na klasickou nula-šestku a snad jako jediní jí hrají s blokem a ne s přistupováním."

Ztráty motivace svých svěřenek se neobává. "Na světovém šampionátu je pořád o co hrát, i kdyby mělo jít jen o čest."

Samostatné Rusko se na posledním MS v Itálii dočkalo před dvěma roky vůbec první medaile a hned té nejcennější. V sedmdesátých a osmdesátých letech však tehdejší Sovětský svaz sbíral jeden úspěch za druhým. Stála za nimi věhlasná házenkářská škola ukrajinského trenéra Igora Turčina.

Ze šesti šampionátů v řadě, počínaje rokem 1973, se tým SSSR nevracel bez medaile. Po bronzu přišla dvě stříbra a nakonec zlatý hattrick - 1982, 1986, 1990.V Nizozemsku v roce 1986 porazily Sovětky ve finále tým Československa vedený Jiřím Zerzáněm 30:22.

Pamětnicí tohoto duelu je brankářka Lenka Černá, tehdy ještě hrající pod dívčím jménem Pospíšilová.Najdete na iDNES.czmobilní verze