Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S respektem a pokorou. Kvarteto Čechů si sjede extrémní svahy na Aljašce

Snowboardista Martin Černík při jednom ze svých extrémních dobrodružstvích | foto: www.sport-invest.cz

30 2010
Nebudou přeceňovat své síly, i když patří ke světové špičce. Naopak. Své sny si jedou splnit s respektem a pokorou. Lyžaři Tomáš Kraus a Robin Kaleta a snowboardisté Michal Novotný a Martin Černík se v příštích dnech na Aljašce chystají sjet ty nejstrmější svahy světa.

Dovolenou odkládají, teď si jedou splnit své sny. Skikrosař Tomáš Kraus a snowboardcrossař Michal Novotný vyrážejí na čtrnáctidenní expedici do nejzasněženějších míst Aljašky.

V horách Chugach na průsmyku Thompson Pass je čeká zřejmě nejextrémnější dobrodružství, které tito milovníci adrenalinových sportů kdy zažili. Zároveň hodlají natočit patnáctiminutový dokument a pořídit fotografie.

Strmé svahy na Aljašce

Strmé svahy na Aljašce

"Chceme si udělat radost. Každý dobrý lyžař a snowboardista by se měl na Aljašku aspoň jednou vydat. Rozhodně si hned první den nebudeme hrát na machry. Budeme poslouchat zkušenější," usmál se šestatřicetiletý Kraus na tiskové konferenci. Těmi budou snowboardista Michal Černík a vyznavač freestylového lyžování Robin Kaleta.

Právě v Černíkově hlavě se nápad jak zakončit olympijskou sezonu zrodil.

"Nebude to žádné ježdění po louce, každá hora je tu strmá od shora dolů. Když stojíte na prkně, tak se rukou opíráte o svah," popisoval kamarádům Černík, který byl na Aljašce už čtyřikrát. "Tohle až si přečte máma, tak mě tam nepustí," láteřil naoko Novotný.

Tomáš Kraus

Tomáš Kraus

Freestylový lyžař Robin Kaleta

Freestylový lyžař Robin Kaleta

Čtveřici čekají přelety helikoptérou, ze strmých kopců se budou do prašanu spouštět k jízdám dlouhým kolem tří až pěti minut s dojezdem na ledovci. Ze svého dobrodružství hodlají pořídit fotografie a také natočit zhruba patnáctiminutový dokument.

"Kdo bude režisér? Úplně všichni. Doufám, že ukážeme, že snowboardisté s lyžaři spolu nebojují, ale naopak spolupracují," uvedl Černík. "Ale pořádek do toho bude vnášet Robin, který má z podobných projektů zkušenosti," doplnil Kraus, jedenáctý muž olympijských her z Vancouveru.

Spát budou v karavanech, každý z nich si bere maximálně dvoje lyže či snowboardy.

Zleva: Martin Černík, Tomáš Kraus, Robin Kaleta, Michal Novotný

Zleva: Martin Černík, Tomáš Kraus, Robin Kaleta, Michal Novotný

Výprava bude dbát hlavně na bezpečnost. Každý ze čtveřice bude mít s sebou lavinové vybavení jako lopatu, sondu či pípák, ale také horolezecký sedák, aby se případně mohli vytáhnout z trhliny na ledovci. Stejně jako speciální batohy. "Při uvolnění laviny se zatáhne za šňůrku a nafoukne se balón, který z 99 procent udrží člověka na povrchu," řekl Kaleta.

Lyžovat si přejí v ideálním případě dvanáct dní. "Otázkou je, co nám dovolí počasí. Takže možná budem rádi za tři čtyři dny," dodal Kaleta.Najdete na iDNES.czmobilní verze