Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ryder Cup: To jsou tři dny, 28 zápasů, tři různé formáty hry

První trénink před Ryder Cupem: američtí hráči Tiger Woods (vlevo) a Steve Stricker. | foto: AP

30 2010
V pátek se naostro rozjede největší golfová akce letošního roku. Jakým způsobem se vlastně bude hrát?

Způsob, jakým se rozhodovalo a rozhoduje o vítězi mezi USA a Evropou, se postupně vytvářel a měnil. V době, kdy se ještě jednalo o soupeření USA a Velké Británie, akce trvala dva dny a odehrálo se dvanáct střetnutí.

Od roku 1979, kdy se tým Velké Británie a Irska přeměnil na Evropu, se hrává stávajícím způsobem - během tří dnů bude k vidění osmadvacet klání ve třech různých druzích hry. První dva dny se hrají dvoučlenné týmu tzv. fourbally a foursomy, na závěr pak klasická jamkovka.

Při foursomu nastupují dvě dvoučlenná družstva. Každá dvojice hraje jedním míčkem a při ránách se střídá. Jamku vyhrává tým, který má méně ran. Pokud oba týmy zahrají stejně úderů, jamka je tzv. půlená.

Ve dvojicích hráči vyrazí i na fourball. Při něm však každý hraje svým míčkem a jamku vyhrává nejnižší počet ran.

Ryder Cup, princ Charles

Celtic Manor, dějiště Ryder Cupu, navštívil i princ Charles.

Foursomy vždy zahajovaly Ryder Cup od roku 1981 až do 1997, kdy britskými golfovými fanoušky nejoblíbenějším hráčem i kapitánem zvolený Španěl Seve Ballesteros určil jako první tzv. fourball. V následujících ročnících se pořadí měnilo, loni se začínalo foursomy.

Letos by se po oba dny mělo začínat dopoledními fourbally a ve foursomech se týmy střetnou v odpolední části.

V závěrečném dnu bude o vítězném týmu rozhodovat dvanáct klasických jamkovek "jeden na jednoho". Zápas končí v momentě, kdy je rozdíl mezi hráči větší než počet zbývajících jamek.

Za vítězství v zápase získává tým jeden bod. Pokud Evropa bude chtít získat Ryder Cup zpět, musí mít více bodu než americký tým. V případě shody totiž trofej zůstává v rukách USA.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze