Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ryder Cup bez Woodse? Nemožné. Kapitán Pavin pomalu mění názor

Tiger Woods, první kolo PGA Championship 2010. | foto: AP

17 2010
Tiger Woods se nevešel mezi osm hráčů, jimž podle speciálního bodového žebříčku náleží právo startu za tým USA v letošním Ryder Cupu. Skončil v něm až dvanáctý a celý golfový svět očekává, že nehrající kapitán Corey Pavin mu udělí jednu ze svých čtyř divokých karet.

Přestože oba muži byli po dobu, kdy se Woodsovi nedařila hra a nevědělo se, jestli vůbec bude hrát turnaje, velice zdrženliví, s blížícím se termínem se zdá nemožné, aby někdejší fenomén ve vysoce prestižním utkání proti týmu Evropy chyběl.

"Stále je světovou jedničkou," odtušil Pavin na nekončící dotazy ohledně Woodse bezprostředně po PGA Championship. Woods na posledním major turnaji sezony nepřesvědčil o tom, že je v kdovíjaké formě, ale golfový trůn děleným osmadvacátým místem uhájil. "Jeho hra se zlepšuje," dodal americký kapitán.

Což je pravda jen v jistém smyslu. Woods se zlepšil oproti absolutnímu propadáku na Bridgestone Invitational týden předtím. Tam se dělil až o 78. místo.

Ryder Cup 2010 - exhibice kapitánů v Celtic Manor, Corey Pavin (vlevo) a Colin Montgomerie.

Ryder Cup 2010 - exhibice kapitánů v Celtic Manor, Corey Pavin (vlevo) a Colin Montgomerie.

Woods startoval letos pouze devětkrát. Po děleném čtvrtém místě na dubnovém Masters, což byl ještě přijatelný comeback, přidal stejné umístění na US Open, od té doby ho ale umístění v top 20 minulo.

Pavin si stojí za svým: "Je zase vysoko na mém seznamu." Podle něj Woods pracuje na určitých věcech ve svém švihu a na hřišti Whistling Straits se to již projevilo. "Ve svých vyjádřeních pro média byl pozitivní. Chce být v týmu," zdůvodnil kapitán posun ve svých názorech. Ještě týden předtím opakoval: "Woods nemá nic jistého."

Woods se rovněž těšil ze zlepšené kvality své hry. "Mám teď nějaký čas, abych v tom pokračoval. Těším se na budoucnost, snad mě Corey vybere," uvedl Woods. S Pavinem jsou prý v kontaktu přes mobilní telefony.

Komentáře zahraničních médií jsou jednoznačné - není sporu o tom, že pokud nenastane jiná mimořádná okolnost, Woods bude ve velšském Celtic Manor Resortu na začátku října Ryder Cup hrát.

Konečný žebříček pro výběr hráčů do rydercupového týmu USA - hráči s jistou účastí: 1. Mickelson, 2. Mahan, 3. B. Watson, 4. Furyk, 5. Stricker, 6. D. Johnson, 7. Overton, 8. Kuchar.

Pavin ovšem odmítl, že by o složení týmu rozhodovaly nějaké zákulisní tahy. Jména čtyř vybraných hráčů oznámí 7. září. Kdyby měl volit podle konečného bodového žebříčku, Woodse by v týmu měl, protože ten v něm obsadil dvanácté místo. Před ním jsou od deváté do jedenácté pozice Anthony Kim, Lucas Glover a Zach Johnson.

Jenže Kim dlouho nehrál pro zranění a každý kapitán musí brát v úvahu ještě další okolnosti. V týmovém utkání se hrají čtyřhry a důležité je vhodné spárování golfistů, mezi nimiž jsou vztahy občas všelijaké. A hra na jamky vyžaduje trochu jiné vlastnosti než na rány, což je formát, podle něhož se hraje většina turnajů, kde hráči sbírají žebříčkové body.

Pavin se po PGA Championship obecně radoval z formy svých hráčů. "Líbilo se mi, co jsem tady viděl," řekl na odjezdu z Whistling Straits. Vyhrál tam Němec Martin Kaymer, avšak v souhrnu udělali Američané lepší výsledky než Evropané.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze