Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdepak nervozita. Domácí prostředí bude motorem, tvrdí kanoisté před ME

Čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

23 2015
Tlak z domácího prostředí a z něho vyplývajicí nervozita? Nic takového si špičkoví čeští rychlostní kanoisté nepřipouštějí. Naopak. Na evropském šampionátu, který začne za týden v Račicích, se prý domácí prostředí namísto brzdy stane motorem, který je požene za úspěchem.

„Co by mě mělo svazovat? Nebuďte bláhoví. Žádný tlak necítím a cítit nebudu. Spíš mi to dodá spoustu energie, protože račický kanál, kde trénujeme a znám tam každou vlnku, považuju za svůj druhý domov. A doma, kde navíc budou fandit členové rodiny a kamarádi, se člověk cítí dobře,“ má jasno Josef Dostál, člen medailového čtyřkajaku, navíc sám mistr světa na singlu.

Podobně přemítají i jeho kolegové z posádky, jež se pyšní světovým zlatem a kterou v Račicích čeká obhajoba titulu mistrů kontinentu.

„Zatímco na šampionátech v zahraničí bydlíme v hotelu daleko od dráhy, tady nás žádné dojíždění nečeká, protože jsme ubytovaní přímo v areálu. K vodě to máme jenom skok, navíc všechno známe jako svoje boty, takže nás nic nezaskočí,“ pochvaluje si nejzkušenější člen sestavy Jan Štěrba.

„A těšíme se, dobře vím, jak mohou diváci povzbudit,“ připomíná rok 2006, kdy se evropský šampionát uskutečnil v Račicích poprvé a on byl členem čtyřkajaku, který vybojoval stříbro na trati 200 metrů.

Ve stejném duchu uvažuje také kanoista Martin Fuksa, který se na loňském mistrovství světa v Moskvě blýskl ziskem stříbrné a bronzové medaile.

„Domácí prostředí? O to víc se na závody těším. Jsem přesvědčený, že přítomnost členů rodiny a dalších fanoušků nám přinese oproti soupeřům velkou výhodu - budeme se snažit udělat radost také jim,“ má jasno.

Možná jen kapka nervozity

Jedině Filip Dvořák, který spolu s Jaroslavem Radoněm tvoří sestavu elitní deblkanoe, připouští, že maličko nervozity přece jen možná pocítí.

„Ta ale pramení z toho, že tak brzkém termínu se ještě žádný šampionát nekonal, takže přesně nevíme, jak na tom jsme,“ připomíná, že kvůli červnovým Evropským hrám v Baku se muselo mistrovství Evropy posunout na úvod sezony. „Mnohem víc se ale těšíme, jak nás domácí publikum bude podporovat,“ ujišťuje člen posádky, jež na loňském ME získala bronz.

Do noty kanoistům nehraje skutečnost, že v pátek startuje v Praze a Ostravě mistrovství světa hokejistů. „Přesto věřím, že nás atmosféra požene dopředu, určitě nebudeme závodit před prázdnou tribunou nebo vylidněnými břehy,“ je přesvědčený kanoista Fuksa.

Jména pro Račice

Osmnáct mužů a a deset žen je v nominaci reprezentace pro ME v rychlostní kanostice, které se uskuteční od 1. do 3. května v Račicích. V pátek 1. května je vstup na většinu rozjížděk a semifinále zdarma, na víkendové boje o medaile lze zakoupit vstupenky v ceně 100 korun v předprodeji v síti Ticketpro. Lístky budou k mání i u kanálu, pro děti do 150 cm výšky je vstup zdarma. Přímý přenos bude vysílat ČT Sport.

NOMINACE
MUŽI
200 m: K1
- Filip Šváb, K2 - Radek Šlouf, Lukáš Kusovský, C1 - Martin Fuksa, C2 - Vojtěch Ruso, Karel Palma, C4 - Tomáš Janda, Dan Drahokoupil, Vojtěch Ruso, Radek Miškovský.

500 m: K1 - Jakub Špicar, K2 - Tomáš Veselý, Jakub Zavřel, C1 - Fuksa, C2 - Jaroslav Radoň, Filip Dvořák.

1000 m: K1 - Josef Dostál, K2 - Daniel Havel, Jan Štěrba, K4 - Havel, Lukáš Trefil, Dostál, Jan Štěrba, C1 - Fuksa, C2 - Radoň, Dvořák.

5000 m: K1 - Trefil, C1 - Vojtěch Ruso.

ŽENY 
200 m: K1 - Michaela Fasnerová, K2 - Michaela Mlezivová, Jana Šebestová, C1 - Jana Ježová.

500 m: K1 - Lucie Matoušková, K2 - Andrea Havlová, Monika Machová.

1000 m: K1 - Anna Kožíšková, K2 - Lucie Krpatová, Lenka Hrochová.

5000 m: K1 - Kožíšková.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze