Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rusové jsou v tancích bez medailí

11 2000
V í d e ň - Mistry Evropy v tancích na ledě se ve Vídni stali reprezentanti Francie Marina Anissinová a Gwendal Peizerat, kteří své vedení po povinném i originálním tanci potvrdili i v dnešním volném programu. Stříbrnou medaili vybojoval italský pár Barbara Fusarová-Poliová, Maurizio Margaglio, třetí místo obsadili Litevci Margarita Drobiazková a Povilas Vanagas. Ohromným překvapením skončil šampionát pro ruské borce, kteří nezískali ani jednu medaili.

Při absenci obhájců titulu a mistrů světa Anželiky Krylovové a Olega Ovsjannikova kvůli zranění partnerky skončil nejlepší ruský pár Irina Lobačevová, Ilja Averbuch až na čtvrtém místě, což se stalo naposledy před 32 lety.

Anissinová, čtyřiadvacetiletá rodačka z Moskvy, a o tři roky starší Peizerat využili nabídnutou šanci a k titulu dnes dokráčeli za ovací vídeňského publika s naprostou jistotou. Za svůj volný tanec obdrželi známky v rozmezí 5,8 až 6,0, šestku jim dali rozhodčí z Francie a Itálie. Noví mistři Evropy spolu bruslí sedm let a na choreografii svých jízd spolupracují i s olympijskými vítězi Jayne Torvillovou a Christopherem Deanem z Velké Británie.

Na evropské scéně postupovali Anissinová s Peizeratem v uplynulých letech krůček po krůčku až k letošnímu triumfu - předloni byli třetí, loni druzí. Ze světových šampionátů mají dvě stříbrné medaile, na olympijských hrách v Naganu skončili třetí. "Ještě nikdy jsem nebyla tak nervózní jako dnes večer. Tolik jsme chtěli vyhrát," oddechla si na tiskové konferenci Anissinová. "Na konci programu mi bylo jasné, že i když jsme mohli zajet lépe, neudělali jsme žádnou chybu. Byla jsem šťastná, že se divákům náš volný tanec líbil," dodala bývalá partnerka dnes čtvrtého Rusa Averbucha.
Česká dvojice Kateřina Kovalová, David Szurman skončila při premiéře na evropském šampionátu sedmnáctá. Čeští reprezentanti dnes udrželi pozici, na kterou postoupili po originálním tanci.

Výsledky - tance na ledě, konečné pořadí:
1. Anissinová, Peizerat (Fr.) 2,0 bodu, 2. Fusarová-Poliová, Margaglio (It.) 4,0, 3. Drobiazková, Vanagas (Lit.) 6,8, 4. Lobačevová, Averbuch (Rus.) 7,2, 5. Winklerová, Lohse (Něm.) 10,2, 6. Chaitová, Sachnovski (Izr.) 11,8, 7. Nowaková,
Kolasinski (Pol.) 14,4, 8. Grušinová, Gončarov (Ukr.) 15,4, 9. Delobelová, Schönfelder (Fr.) 18,6, 10. Semjonovičová, Kostomarov (Rus.) 19,4, ...17. Kovalová, Szurman (ČR) 34,6.Ženy - krátký program
Obhájkyni titulu na krasobruslařském mistrovství Evropy Marii Butyrské se ve Vídni vůbec nedaří a po pátečním krátkém programu je vysoce pravděpodobné, že svůj titul z Prahy neobhájí. Sedmadvacetiletá ruská závodnice ve Stadthalle pokračovala v nevýrazném výkonu ze středeční kvalifikace, znovu daleko zaostala za svými možnostmi a zatím jí patří třetí místo. Dobrou výchozí pozici před sobotní závěrečnou volnou jízdou si naopak vytvořila její jedenadvacetiletá krajanka Irina Slucká, evropská šampiónka z let 1996 a 1997.

Ta v této sezoně prožívá velký návrat po nevydařeném loňském roce. Po vítězství v kvalifikační skupině B vyhrála Slucká i krátký program, na druhé místo rozhodčí zařadili další Rusku Viktorii Volčkovovou. "Vůbec nevím, co se se mnou děje," postěžovala si mistryně světa Butyrská po nevydařeném krátkém programu, v němž nezvládla skokanskou kombinaci ani dvojitý axel.

Rozhodčí zařadili její výkon až na čtvrté místo, lépe dnes ohodnotili i jízdu zatím celkově čtvrté Francouzky Vanessy Gusmeroliové. Od pádu z medailových pozic zachránily mistryni Evropy z let 1998 a 1999 Butyrskou jen solidní známky za umělecký dojem.

Česká reprezentantka Eva Chudá obsadila v krátkém programu sedmadvacátou příčku. V celkovém hodnocení, do něhož se započítává i kvalifikace, skončila devětadvacátá a do sobotních volných jízd nepostoupila.

Výsledky - po krátkém programu:
1. Slucká 1,0 b., 2. Volčkovová 2,0, 3. Butyrská (všechny Rus.) 2,8, 4. Gusmeroliová (Fr.) 3,4, 5. Ljašenková (Ukr.) 4,8, 6. Fontanaová (It.), 7. Dreiová (Fin.) obě 5,4, 8. Kierkgaardová (Dán.) 7,4, 9. Kopačová (Slovin.), 10. Lautowová (Rak.) obě 8,4,
...29. Chudá (ČR) 22,2.

Krasobruslení. Ilustrační fotografie.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze