Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ruský ranař vyprášil Kordu z Ostravy

23 1998
- Vítěz letošního Australian Open Petr Korda padl pod tlakem osmnáctiletého Rusa Marata Safina.


O s t r a v a  (čen) - Být nasazenou jedničkou na tenisovém IPB Czech Indoor je špatné znamení, což hned v úvodní den pátého ročníku turnaje ATP Tour potvrdil nevyzpytatelný Petr Korda. Tak jako dva jeho předchůdci v minulých letech padl vítěz letošního Australian open a světová pětka už v prvním kole, a to pod tlakem osmnáctiletého ruského nebojsy Marata Safina 4:6, 2:6.
Levoruký úderový kouzelník, o dvanáct let starší svého vyzyvatele, nehrál v prvním setu špatně, ale proti Rusově syrové síle a bekhendu obouruč se neprosadil. Urostlý Safin, 56. hráč ATP a nejmladší účastník turnaje, hrnul Kordu po greensetovém kurtu jako ledoborec a z přímé cesty do druhého kola neuhnul.
"Byl to jeden z nejlepších zápasů mého života," radoval se Safin, který žije a trénuje už pět let ve Španělsku, odkud má i kouče. "Cítím to jako boží požehnání, že jsem dokázal porazit Kordu zrovna v jeho domácím prostředí," dodal Rus, který letos na French Open vyřadil v prvním kole Američana Agassiho, dalšího aktéra IPB Czech Indoor, a ve druhém kole i obhájce titulu Brazilce Kuertena. Až v osmifinále ho zastavil Francouz Pioline.
"Safin mě vystřílel z kurtu, nedostal jsem se ke své hře," pravil Korda, jemuž nepomohlo ani povzbuzování slušně zaplněné vítkovické haly ve stylu Davis Cupu.
Nedělní naštvání z toho, že nedostal "divokou" kartu do čtyřhry s Ulihrachem, přetavil Korda zpočátku do herní vervy, ale v prvním vzájemném utkání se Safinem to nestačilo. Dvě ze tří svých ztracených podání podtrhl Korda dvojchybou a Safinův nápor od základní čáry ho rozemlel. Rusovou normou se stala dvě esa do gamu a kdykoli Safin potřeboval, zaťal konečný úder jako sekerník. Poslední šanci Kordy tvořily dva brejkboly za sebou, jimiž by býval vyrovnal na 3:3 ve druhém setu. Jenže na první poslal těžký return z bekhendu do sítě a na druhý se Rusovi povedl přímý bod z podání. Po dalším Safinově brejku na 5:2 byla Kordova zkáza dokonána.
Už v úvodním ročníku před čtyřmi lety, prohrál nejvýše nasazený Španěl Berasategui v prvním kole s Rusem Volkovem, další rok vypadl Rus Kafelnikov také hned s Ulihrachem. Předloni skončil první nasazení Chorvat Ivaniševič ve druhém kole s Kordou a loni nachytal jedničku Španěla Moyu ve druhém kole Jiří Novák.
Dvouhra, 1. kolo: Safin (Rus.) - Korda (1) 6:4, 6:2, Novák - Kiefer (Něm.) 7:6 (7:5), 0:6, 7:6 (7:2), Enqvist (7-Švéd.) - Haarhuis (Niz.) 3:6, 6:4, 6:4, Johansson (8-Švéd.) - Ilie (Austr.) 6:4, 6:4, Raoux (Fr.) - Tillström (Švéd.) 4:6, 6:3, 7:6 (7:3), Wayne Black (Zim.) - Štěpánek 6:3, 6:3.
Čtyřhra, 1. kolo: Suk, Stolle (1-Aus.) - Hirszon, Ivaniševič (Chorv.) 3:6, 6:3, 6:2, Johnson, Montana (3-USA) - Zdražila, Ketola (Fin.) 6:4, 6:2.

Autor:


Témata: Normy
Najdete na iDNES.czmobilní verze