Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rus šel padesátkrát na WC, šachy mají skandál

30 2006
Chodíte často? Ruský velmistr Vladimir Kramnik rozhodně ano. Tak často, až vyvolal skandál v souboji o šachového mistra světa. Kdo ví, zda se duel mezi ním a bulharským esem Topalovem dohraje. Včerejší partie se nekonala.

Kramnik k ní nenastoupil na protest proti obvinění, že fixluje: prý odchází během partií velmi často na záchod a vzniká podezření, že tam přijímá rady, jak dál táhnout.

"Nepodepsal jsem smlouvu na roli v nějaké hloupé reality show," čílil se včera Kramnik před novináři, když mu byla kontumována partie, k níž se nedostavil. Bulhar díky tomu snížil stav zápasu na 2:3.

Rus žádal, aby se partie odsunula na dnešek. Jeho chování však vzbuzuje pochybnosti. Tady je ukázka Kramnikových "odskočení", jak je zveřejnil štáb Topalova: 15.54: Kramnik provádí 15. tah.

15.55: Odchází na toaletu.
15.56: Vychází z toalety.
15.57: Odchází na toaletu.
15.59: Vychází z toalety.
16.03: Odchází na toaletu.
16.04: Vychází z toalety.
16.07: Provádí 16. tah.

Vedoucí bulharského týmu Silvio Danailov říká: "Kramnik šel na toaletu, jedinou místnost bez videozáznamu, více než 50krát za partii. Je to podivné, ne-li přímo pochybné."
Skutečně kuje Kramnik na "prkýnku" pikle? I kdyby ne, v boji nervů vystresoval protivníka, což také může být účel.

Nejpamátnější je v tomto ohledu souboj sovětského velmistra Karpovem s emigrantem Korčným z roku 1978.

Na výhře Karpova měl Kreml eminentní zájem a Korčnoj si stěžoval, že v dějišti zápasu se to hemží agenty KGB. Mezi nimi byla i záhadná postava parapsychologa Zuchara, jenž Korčného podle jeho mínění hypnotizoval.

Na rozdíl od Kramnika nechodil Zuchar na záchod vůbec: nepil, aby se nemusel hnout ze sálu, a seděl v něm s pohledem upřeným na "nepřítele".

Korčnoj také protestoval, že protivníkovi nosí jogurty různých barev coby znamení, jak v partii pokračovat. Zápas celkově prohrál.

Jak dopadne Topalov? Ten pohrozil, že z dějiště utkání v ruské Elistě odjede, pokud nebude zjednána náprava. Bylo mu vyhověno: oddělené WC se uzavřelo, nyní mají rivalové jedno společné. To se pro změnu nelíbí Kramnikovi, který to považuje za nadržování druhé straně.

Zní to divně, ale je to tak: očekávaný duel se z velké míry rozhoduje na záchodě.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze