Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rubáček nechal školy. Plavání teď dává všechno

Michal Rubáček | foto: mvcr.cz

2 2010
Závody, krátká dovolená a pak zase závody. Hodně nahuštěný kalendář mají letos plavečtí reprezentanti včetně Michala Rubáčka, jenž v neděli zvítězil na čtyřech tratích Velké ceny Znojma, prvních závodů sezony. "Ukázat se před domácím publikem beru jako povinnost," vysvětluje svoji motivaci Rubáček.

Sezona letos kvůli brzkému konání mistrovství Evropy startuje dřív. Stihl jste se na ni vůbec připravit?
Začínal jsem později než zbytek oddílu, až na konci srpna, protože jsem byl ještě na dovolené. Ale volno jsem potřeboval, předcházející sezona mi skončila až v polovině června. Pauzu jsem měl sice krátkou, ale beru to částečně i jako výhodu, protože jsem nestihl přijít o tolik kondice.

Jak jste se sebou byl na domácích závodech ve Znojmě spokojený?
Chtěl jsem vyhrát všechny tratě, což se mi bohužel nepovedlo. Ale na padesátce znak zvítězil jeden z našich nejlepších plavců a mně uškodil nabitý nedělní program. Znakařská padesátka se plavala těsně po finále na 200 metrů kraul. Nestihl jsem se pořádně připravit.

Velké ceny se letos nezúčastnilo tolik plavců jako jindy. Vnímal jste to při závodech?
Ano. Může za to nešťastný termín konání a asi i náš malý bazén. Kombinace obojího není pro závodníky velké lákadlo. A finanční ohodnocení to v našem sportu nevytrhne. Těžko budeme do Znojma lákat větší konkurenci, dokud nebudeme mít pořádný bazén.

Máte nějaké informace, jak je to se stavbou nového?
Pokud vím, tak projekt je hotový. Teď už ho musí město jen schválit a začít stavět. Máme ale krátce po volbách, ještě ani není úplně jasné, kdo radnici povede. Všechno se bude odvíjet od toho.

Čeká vás mistrovství Evropy. Víte už, na jakých nastoupíte tratích?
Měl bych plavat 50 a 100 metrů motýl a asi 100 metrů kraul. Na vyhlašování ambicí je brzo, víkend mi vůbec nenapověděl, jak na tom jsem. Časy se ještě ani zdaleka neblíží tomu, čeho bych chtěl dosáhnout. Ale byl bych rád za finále, které by mi zajistilo účast na mistrovství světa, které je dva týdny po Evropě.

Mimochodem pořád ještě kombinujete přípravu se studiem vysoké školy?
Už ne, školy jsem zanechal. Dodělal jsem management na bakalářském stupni a přihlásil se na tělocvik, který měl být takový překlenovací, než se budu moct přihlásit na navazující. Ale ukázalo se, že se to nedá skloubit. Takže teď se věnuju jenom plavání.

Loni jste si pochvaloval přípravu v Rakousku. Trénujete tam i letos?
Absolvoval jsem s jedním oddílem zahraniční soustředění, ale letos se připravovali doma, takže jsem doma zůstal i já. Ale pořád spolupracujeme, už máme něco domluveno na jaro.

A co ploutvové plavání. Zpestřujete si jím přípravu?
Jeden ročník světového poháru nedávno skončil. Začne se zase na jaře, a pokud to půjde, tak v něm budu určitě pokračovat.Témata: plavání
Najdete na iDNES.czmobilní verze