Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Roztrhly se mu plavky, na start semifinále ME šel Rubáček naštvaný

DÍRA. Michal Rubáček musel plavat ve finále ME na 100 metrů motýlek s prasklými plavkami. | foto: Jiří Povolný

17 2009
Často sportovci žehrají na smůlu a mnohdy na ni svádí svou nepříliš oslnivou formu. Jenže lkaní znojemského plavce Michala Rubáčka nad nepřízní štěstěny bylo víc než oprávněné.

Vždyť v semifinále na mistrovství Evropy v Istanbulu vytvořil na 100 metrů motýlkem český rekord v čase 50,51. A těšil se, že ho ve finále třeba ještě vylepší. Jenže těsně před startem mu praskly na stehně plavky. Průšvih...

"Cítil jsem se na to. Dopoledne jsem plaval stovku kraulem v osobním rekordu, cítil jsem se dobře fyzicky i psychicky a věřil si na čas okolo 50 vteřin," vypráví.

Jenže s "lochnou" na noze z toho byl čas "jenom" 50,80 a deváté místo. "Na mezičase v půlce jsem plaval v českém rekordu. A splnil jsem si finálový cíl, takže si myslím, že i tak na sebe můžu být pyšný. Ale mrzí to," povzdechne si 23letý závodník.

Vrchní rozhodčí mu ještě těsně před závodem řekla, že může vzdát a nepovolila mu díru zalepit páskou.

"To mě hrozně vytočilo. Tak jsem šel na start zklamaný a naštvaný. Proto jsem asi první půlku přepálil. A pak jsem cítil, jak byla noha s dírou uvolněná a každé tempo bylo křečovité. Navíc mi tam natekla voda a cítil jsem, jak mi na lýtku šplouchá. S tím se plave špatně."

A jak se mu vlastně taková nehoda stala? "Už jsme byli před startem v místě, kde se řadí plavci. Řekl jsem trenérovi, ať mě zapne. Normálně se tyhle plavky oblékají v rukavicích, já jsem si je chtěl ještě malinko povytáhnout, doladit. Možná jsem štrejchl nehtem, nevím. Ale byla to hrozná bezmoc, už s tím nešlo nic dělat. Stál jsem tam jak hromádka neštěstí. Kdyby se to stalo o pět minut dřív, ještě bych se stihl převlíknout," povídal.

Napříště se mu to s textilními plavkami už nestane, tyhle budou zakázané.

Po obrátce nesmíte dostat vodu do pusy, směje se rekordman Verner


Vynořil se, rozhlédl se. A na časomíře svítil u jeho jména čas 46,94. Martin Verner se stal v semifinále na 100 metrů kraulem aktuálním držitelem českého rekordu.


Na téhle trati však padlo o víkendu na mistrovství Evropy české maximum hned třikrát. Nejdřív se o něj postaral Michal Rubáček, za dvě minuty ho však vymazal právě plavec brněnské Komety. To bylo v rozplavbách. Pak však přišlo báječné Vernerovo semifinále a čas pod 47 vteřin. "Byl jsem trochu překvapený. Vlastně hodně," směje se 29letý borec. "Týden před šampionátem jsem pokašlával a moc jsem nevěděl, jak na tom jsem."


Byl na tom výborně. S tímto časem snadno proklouzl do finále, kde už však plaval o trochu pomaleji a časem 47,34 skončil osmý. "To je dobrý výsledek, mám z toho dobrý pocit," povídá Verner, jenž byl překvapen, že se finále plave v destičlenném obsazení a semifinále ve dvojnásobném.


S úsměvem se však rozvykládal hlavně o závodu, v němž se dostal za hranici 47 vteřin. Vedle něj plaval totiž světový rekordman, Francouz Amaury Levlaux. "Bylo parádní, že byl vedle mě, akorát jsem byl pomalejší na startu, takže jsem byl pořád v závěsu," vypráví.


Což ho na jednu stranu vybudilo, ale na druhou stranu mu to nadělalo maličko problémů. "Trochu mi nakopal vodu do obličeje, ale to pak bylo i ve finále. Na poslední obrátce jsem si však všiml, že je pořád vedle mě, což mě překvapilo. Myslel jsem, že mi ujede," vrací se k semifinálovým okamžikům. "V tu chvíli jsem si řekl, že už ho nepustím. Poslední pětadvacítku jsem jel fakt dobře, i když na konci mi nepřišlo, že bych plaval nějak extra. Ale asi to bylo rychlé," culí se.


Aby mu však voda "poslaná" od soupeře neuškodila, musel si dávat pozor. "Kdybych ji dostal při nádechu do pusy, tak to se mnou zamává. I když ve druhé padesátce už je rozbouřený celý bazén. Důležité je hlavně udělat po obrátce dobře výjezd a nevynořit se hned. Vyhnout se vlně a podjet ji," vysvětluje Verner.


Jemu se to povedlo, a tak může být v klidu. České rekordy na této trati už drží nějaký ten rok a zdá se, že to tak bude i dál. Zvlášť když se plavání vrací k textilním plavkám.


"To bude velká výzva, být lepší než teď. Člověk si může říct, že bude mít časy jako před dvěma lety. Ale zase se zlepšujeme, tak uvidíme. A taky se budeme muset holit jak dřív," pokrčí vesele rameny.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze