Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Že jsem porazila Martinu? Takhle to neberu, říká rychlobruslařka Zdráhalová

Nikola Zdráhalová | foto: AP

16 2015
Heerenveen (Od našeho zpravodaje) - V roce 2011 přišla do týmu Petra Nováka, coby mladičká dorostenka, pro kterou byla Martina Sáblíková nedostižným idolem. V nedělním závodě s hromadným startem se Nikola Zdráhalová našla na mistrovství světa před ní, na 11. místě. „Jela výborně,“ chválila ji i dvanáctinásobná světová šampionka.

Tahle holka má vážně kuráž, chtělo se říci při pohledu na aktivní jízdu osmnáctileté Zdráhalové v první půli nedělního závodu. Rvala se o prémiové spurty, vodila pole pronásledovatelek unikající Japonky Takagiové, držela se v popředí. A bod za třetí místo ve druhém spurtu ji posléze posunul ve výsledcích před o devět let starší a nepoměrně zkušenější reprezentační kolegyni. 

Jaký je to pocit, získat na svém prvním dospělém mistrovství světa skalp Martiny Sáblíkové?
Tak na to nevím, co říct... (usmívá se) Já to takhle neberu. Martina se snažila soupeřkám ujet, na to se soustředila. Jenže nikdo tam s ní nespolupracoval, měla to těžké. Hrozně se nadřela, po předchozí patnáctistovce toho měla už dost. Mezi námi pak rozhodlo to, že jsem získala v osmém prémiovém kole bod.

Trenér Novák říká, že výhledově byste jí mohla v hromadných závodech krýt záda, tak jako si je kryjí Nizozemky nebo Kanaďanky.
Klidně jí je krýt budu, ale musím se ještě hodně zlepšit, fyzicky i technicky, abych jí byla něco platná a zároveň sama měla šanci bojovat o ještě lepší umístění.

V lednu jste v Hamaru získala v závodě s hromadným startem svůj první bod a skončila devátá. Teď máte bod z mistrovství světa, za který je jedenácté místo. Které z těch umístění je cennější?
Určitě z Heerenveenu, mistrovství světa je mnohem víc než závod Světového poháru. Oba výsledky jsou ale pro mě obrovským povzbuzením. Navíc tenhle bod byl z osmého kola, tedy ze druhé bodovačky. Zkusila jsem to už v té první ve čtvrtém kole, ale nevyšlo to.

V Hamaru jste si tehdy bezprostředně po spurtu ani nebyla jistá, jestli ten bod opravdu máte. Tentokrát už ano?
Taky ne, jedna soupeřka byla těsně vedle mne. Ale podívala jsem se pak na tabuli a viděla to.

Jaký to byl pocit závodit s hvězdami jako jsou Pechsteinová, Sáblíková či Blondinová? Netřesou se vám kolena?
No... Musím přiznat, že na startu to tak je.

Býváte hodně nervózní?
Bývám, mám to v sobě.

S jakým cílem jste tedy šla do tohoto závodu?
Já mám cíl pořád stejný. Hlavně dojet těch šestnáct kol. Závod se pak kolikrát vyvrbí jinak, než očekávám. Tady byl hodně těžký. Dost se to trhalo, startovní pole se roztáhlo. Chtěla jsem bodovat, což se povedlo. Dala jsem do těch osmi kol všechny síly, potom už mi chyběly.

Je pro vás velký rozdíl jet závod s hromadným startem nebo individuální?
V hromadném závodě se můžete za někým schovat, v individuálním to nejde.

Nyní vás čeká juniorský vrchol sezony, světový šampionát ve Varšavě. I tam byste mohla v hromadném závodě uspět.
Věřím, že mi nějaké síly zůstaly. Budu se snažit udělat co nejlepší výsledek. Hlavně aby dopadly dobře tři kilometry, to tam bude moje hlavní trať.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze