Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Vítek po štafetě: Nasadit Lucku Charvátovou nebyla špatná volba

Poslední zbytky sil dala biatlonistka Veronika Vítková do finiše závodu štafet v Hochfilzenu. Dojela jako šestá. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

13 2015
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - V poločase vedly, pak dlouho bojovaly o stupně vítězů. Na samém konci štafety žen v Hochfilzenu jsou české biatlonistky šesté. A jejich trenér Zdeněk Vítek říká: „Bylo to nasekané. Od 4. místa nás dělilo jedno dobití. Ale těch dobíjených ran bylo dneska moc.“

Jak jste tedy spokojený se štafetou v nové sestavě?
Ona nebyla ani tak nová, jako spíš upgradovaná. Šesté místo byl takový náš cíl, abychom byli spokojení. Samozřejmě, že když pak vidíte průběh závodu a v cíli sledujete, že stačilo mít o jedno dobíjení méně a byli bychom čtvrtí, tak... Je to prostě biatlon. V tom se nedá říkat kdyby, kdyby. Dostali jsme vlastně jen 27 vteřin od prvních a jsme šestí. Bylo to nasekané. Od čtvrtého místa nás dělilo jen jedno dobití. Že tam ale Lucka Charvátová eventuelně nechá kolo, to bylo víc pravděpodobné než že tam bude tolik dobíjených ran. Ty mě docela mrzí.

První polovina štafety vypadala skvěle, Eva Puskarčíková a Gabriela Soukalová předávaly první.
Eva to rozjela pěkně, jedna dobitá rána vleže i vstoje, k tomu pěkný běh, zatáhla poslední kolo a předala první. Gábina potom ukázala, na co má. Ležku měla perfektní, malinko mě jen mrzí její první dobíjení vstoje. Sama přiznala, že na to trochu moc pospíchala.

A pak přišel nováček - Lucie Charvátová na třetím úseku.
To byla otázka. Dobře se vyrovnala s ležkou, rychle dobila. Stojku malinko nezvládla. Stálo nás to jedno trestné kolo, ale běžela velice slušně. I celkově jsme jako štafeta měli nejrychlejší běh.

Před úsekem Veroniky Vítkové jste stále byli ve hře o stupně vítězů. Do chvíle, než musela třikrát dobíjet vleže.
Nástřel jsme před závodem měli na jedničce, kde o něco méně fouká. Verča ale přijela na sedmičku. Tam trochu víc táhlo zleva a ona měla všechny rány vpravo. Patrně zareagovala míň, než by měla. Stojku potom už zvládla, finiš měla perfektní. Takže celkově bych řekl, že tam při štafetě byly dva horší momenty a jinak to byl docela pěkný závod.

Co vám při těch horších momentech proběhlo hlavou?
Zanalyzoval jsem, proč se to nejspíš nepovedlo, a snažil se vnímat, v jakém stavu je asi závodnice. Ale víc už s tím nemůžu udělat.

Štafeta očima biatlonistek

Eva Puskarčíková (1. úsek, 1. místo): Co více si přát. Přijela jsem první. Ale úplně spokojená nejsem. V každé položce jsem nechala jeden terč.

Gabriela Soukalová (2. úsek, 1. místo): Pro mě nejtěžší závod v sezoně. Při druhé střelbě jsem se dostala při dobíjení docela pod tlak, abych udržela první místo. Myslím, že být na konci štafety do šesti není na začátek úplně špatné. Máme novou účastnici našeho biatlonového zájezdu Lucii Charvátovou a myslím, že běžela hrozně pěkně. Fyzicky na tom nejsme vůbec špatně. Bohužel, ta střelba... to je biatlon. Ne vždy se povede.

Lucie Charvátová (3. úsek, 7. místo): To byla neskutečná zodpovědnost. Nikdo si neumí představit, jak nervózní jsem byla. Startovaly jsme s jedničkou a já přijížděla na stav číslo jedna. Moc mi teď není do řeči. Ve štafetách trestné kolo být nesmí. Dát tři opravy na tři dobíjení byl už pro mě při stojce nadlidský úkol. V posledním kole jsem pak neměla další síly na snížení ztráty. Mrzí mě to. I vzhledem k holkám. Chci se jim za to kolo upřímně omluvit. Do smíchu mi rozhodně není.

Veronika Vítková (4. úsek, 6. místo): Zase ta ležka. Když tam zůstaly tři terče, měla jsem nahnáno, ale naštěstí jsem dobila. Ale byla to škoda, špice byla na dohled. Po jednom dobití vstoje jsem se pak snažila, seč to šlo. Naštěstí jsme se dostaly aspoň na malé podium. Ale to čtvrté místo bylo kousek..

Veronika Vítková se zkraje sezony při položkách vleže hledá. Co s tím během sezony můžete provést?
Myslím, že si s tím sama Verča dělá zbytečné starosti. Z mého pohledu je výborným střelcem, vleže i vestoje, ale kolikrát si na tu ležku jen nevěří. Dnes bych navíc její rány mimo přikládal i k tomu větru, tady na těch fáborkách to není tolik znát, ale má velký vliv. V Östersundu na střelnici fáborky jen létaly a rány létaly o dva cvaky. Každá střelnice je specifická. Také Lucka, jak není ještě na všechny zvyklá a není tolik zkušená, se tomu diví. Já ji říkám: To tak prostě je, každá střelnice má svá specifika.

Cítíte, že je dobře, že jste Charvátovou ve štafetě vyzkoušel?
Lucka si to tu vyjela. Běhá dobře. I střelbu má relativně vyrovnanou s občasnými výpadky, což předvedla dnes na stojce. Běžecky je v Top Ten pohárových běžkyň. Myslím, že to nebyla špatná volba.

Ideální složení štafety nyní budete hledat dál?
Uvidíme. Další se jede v Oberhofu po Novém roce, zjistíme, jak na tom holky tou dobou budou. Nebylo to včera mezi Luckou a Jíťou Landovou pro mě vůbec jednoduché rozhodování. Ale nemyslím si, že jsme udělali úplně špatně. Sice tam Lúca dala kolo, ale zase běžela rychleji, než by asi běžela Jíťa. Ale to už jen spekuluju. Může se samozřejmě stát, že se štafeta zase zamíchá.

I při závodu ženských štafet v Hochfilzenu byla vidět v hlediští řada českých...

I při závodu ženských štafet v Hochfilzenu byla vidět v hlediští řada českých vlajek.

Může Jitku Landovou boj o nominaci do štafety i motivovat?
Taková motivace určitě může pomoci. Ale hlavně věřím, že se během roku rozjede,

Nezvažoval jste, že byste změnil pořadí úseků? Třeba s posunem Gabriely Soukalové na třetí?
Prozatím ne. On ten druhý úsek ještě bývá hodně v kontaktu, zvlášť v profilu, jaký je tady. V Hochfilzenu dokonce před pěti lety přijelo na střelbu i na posledním úseku 12 mužských štafet pohromadě, jako by ten závod teprve začínal. Ale Oberhof a Ruhpolding, kde budou další štafety, jsou jiné, pole se víc roztrhá. Zatímco třetí úsek se tam už jezdí docela odděleně, na druhém to ještě jede víc pokupě. Takže je zapotřebí mít tam na druhém úseku někoho stabilnějšího.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze