Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házím pořád do kýble, jako robot. Musím se srovnat, říká oštěpař Veselý

Oštěpař Vítězslav Veselý při jednom ze svých pokusů | foto: Reuters

12 2014
Třetí, první, třetí. Pokaždé v sezoně stál zatím Vítězslav Veselý na stupních vítězů závodů Diamantové ligy, což nikdo z jeho soupeřů říci nemůže. Utahaný z cest a poněkud nevyspalý, ale přesto docela spokojený se vrátil z Osla do Prahy. Na čele pořadí oštěpařů je v diamantovém seriálu stále jeho jméno.

"Tero Pitkämäki si zasloužil vyhrát. A o Keňanovi Yegovi jsem věděl, že poslední pokusy umí, což zase dokázal. Takže jsem se svým třetím místem spokojený," hodnotil Veselý závod v Oslu. "Jen jsem doufal, že mi aspoň jeden hod odletí dál. Ale pořád se s tím malinko peru."

Můžete každopádně říci, že forma je stabilní: v každém závodě jste hodil 83 metrů.
No právě. Jenže je to z mé strany takové házení do kýble, pořád na jedno místo. Nedaří se mi pořádně trefit hod, který uletí.

Proč ne?
Jak měly mé nohy kvůli zranění tříměsíční tréninkové manko, tak je ještě ve velké zátěži nekoordinuju. Musím se srovnat.

Třeba příští týden na Zlaté tretře?
Tam se těším. Publikum je v Ostravě skvělé a v minulosti se mi tam dvakrát dařilo. Snad to vyjde i napotřetí.

Zdraví momentálně drží?
Drží v rámci možností, jak už to oštěpaří mívají. Po každém závodě celé tělo bolí, ale nestěžuju si.

Takže to chce jen doladit tu techniku?
Jo, chvilku to potrvá. Když se zpětně dívám na video nebo záběry v televizi, připadám si trochu jako robot, příliš stažený a neuvolněný. Musím ten timing v hlavě nějak sladit. Paradoxně teď po závodech ani nebývám fyzicky moc vyčerpaný, protože mě to při hodech nekopne. Je to takové strašně vláčné. Dřív jsem doběhl k čáře a byla to rána do celého těla, která mi projela tělem. Teď tu ránu necítím. Vidím, že v tom mám rezervy.

Nemůže jít i o podvědomou brzdu? Abyste příliš nepřetěžoval předtím zraněné koleno?
Spíš jde o to, že zatím mám tréninky až extrémně krátké. Rychle se dostanu do pohybu, odházím pár hodů a zabalím to, abych se moc nemordoval. Možná potřebuju házet víc. Ale to je vše na diskuzi s trenérem. Zase tak moc to neřeším, beru tuhle sezonu s nadhledem. Opravdu důležité budou až ty dvě následující.

Svým způsobem si můžete užívat, že vůbec běháte a házíte. Vyprávěl jste, že v lednu jste neuběhl ani 100 metrů.
Jasně, už pouhý start na závodech je pro mě letos svým způsobem výhra. Dlouho jsme před sezonou kvůli zranění vyčkávali a říkali si: Uvidíme, jak to bude v lednu, kdy začíná pořádný trénink. A v lednu jsem nebyl schopný ani pořádně běhat. Teď jsem se dostal do házení, mohu objíždět závody a zatím jsem stál pokaždé na bedně, takže je to vlastně super.

Zvlášť když se začalo dařit i dalším členům skupiny. Čekal jste, že hned zkraje sezony hodí tak daleko Petr Frydrych i Jakub Vadlejch?
Nepřekvapilo mě to. Oba házeli dobře, bylo jen otázka času, kdy se jim to všechno sejde.

Se zraněním se na jaře potýkal také Fin Pitkämäki. Toho k vítězství v Oslu "nakoplo" i pondělní narození syna?
Vypadal nejdřív na stadionu tak trochu chcíple, bez energie. Jeli už tři dny před porodem do nemocnice, kde potom se svou Ninou trávil hodně času. Asi ten závod v hlavě ani moc neprožíval a neřešil ho - což mu svým způsobem pomohlo v technice.

Naopak Egypťan Abdelrahman, lídr světových tabulek, zůstal s 80 metry takřka 10 metrů za svým úžasným výkonem z úvodního mítinku Diamantové ligy. Jak si vysvětlujete nestálost jeho formy?
Jednak ho bolí kotník a navíc si tím velkým osobákem vytvořil na sebe tlak. Chce to zopakovat a zbytečně jančí. Kdyby se předtím zlepšoval postupně, bylo by to jiné. Jenže on se najednou zlepšil z 83 na 89 metrů. Kolem něj vznikl šrumec a pořád se ho na to ptají, což mu není moc příjemné. A s angličtinou ještě dost bojuje.

Do popředí se v posledních letech tlačí oštěpaři z Keni, Egypta či Trinidadu. Dochází ke změně poměru sil?
Ten trend začal už na mistrovství světa 2009 v Berlíně, kde měli medaili Kubánec a Japonec. Tyhle pro oštěp exotické státy se najednou dostávají na přední příčky, třeba v Japonsku je teď spousta mladých, kteří hází. Abdelrahman a Yego navíc prostřednictvím svého kouče těží z finského know how. Bude to prostě houstnout...

Dvakrát jste Diamantovou ligu vyhrál, nyní její pořadí vedete. Už myslíte na možný diamantový hattrick?
To je pořád daleko. Pár bodů náskoku se smazává tím, že na finálovém mítinku jsou dvojnásobné body. Až v posledních dvou závodech budu víc počítat.

Chcete objet všech sedm oštěpařských podniků seriálu?
Zatím to v plánu mám. Uvidíme.

A co mistrovství Evropy družstev, které hostí v závěru příštího týdne německý Braunschweig?
Nominace proběhne v pondělí před Tretrou. Z pohledu letošních tabulek je teď českým lídrem Petr Frydrych, takže se dá očekávát, že by měl jet on. Já mám navíc obavu, jak by na tolik závodů po sobě reagovalo mé tříslo. Varováním je pro mě minulý rok, kdy jsem házel víc závodů v řadě a tříslo se mi pak natáhlo, čímž jsem v podstatě přišel o dvě Diamantové ligy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze