Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vakoč v roli lídra: Chci bojovat o vítězství na Brabantském šípu

Petr Vakoč na závodě Kolem Katalánska. | foto: Etixx-quickstep.com

13 2016
Na více než dva týdny si dal od závodění oddych. Teď cyklista Petr Vakoč vstupuje do seriálu ardenských klasik. Pokračuje jeho zatím skvostná sezona, vyšperkovaná dvěma výhrami i dalšími pódiovými umístěními.

Jak jste namotivovaný na další starty?
Hrozně moc. Celé mé jaro směřuje právě k ardenským klasikám, takže se nemohu dočkat.

Ardenské klasiky

13. dubna BRABANTSKÝ ŠÍP (European Tour 2.HC).
Česká účast: Vakoč, Černý, Polnický.

17. dubna AMSTEL GOLD RACE (World Tour).
Česká účast: Kreuziger, Vakoč.

20. dubna VALONSKÝ ŠÍP (World Tour).
Česká účast: Kreuziger, Vakoč.

24. dubna LUTYCH-BASTOGNE-LUTYCH (World Tour - monument).
Česká účast: Kreuziger, Vakoč.

Start v některé z ardenských klasik zvažoval i Zdeněk Štybar, rozhodne se podle zdravotního stavu.

Původně jste měl po startu v Katalánsku absolvovat ještě další etapový závod Kolem Baskicka, ale na něm jste se nakonec neobjevil. Proto, abyste na Ardeny pošetřil síly?
Podle původních plánů jsem měl jet Baskicko a z ardenských závodů vynechat Valonský šíp. Ale nakonec jsme to změnili. Díky tomu, že se mi začátek sezony tak povedl, jsem si mohl víc poskládat můj program a mluvit do něj. Probírali jsme s trenérem, že loni jsem už byl po Baskicku na klasiky dost unavený, a dohodli jsme se, že bude lepší vynechat Baskicko a jet naopak všechny čtyři ardenské klasiky. Což je, myslím, dobrá volba. Po Katalánsku jsem cítil, že si potřebuju odpočinout. V posledních dnech jsem zato dobře potrénoval a teď se cítím skvěle.

Kde jste se připravoval?
V Praze a okolí. Skoro celou dobu jsem zůstal doma.

Kde se tedy kolem Prahy nejlépe simulují ardenské klasiky? V Brdech?
Nejčastěji jsem trénoval právě tím směrem. Ať už v Řevnicích, kde jsem jezdil delší kopce, nebo kolem Jílového, kde jsou pro změnu krátké, prudké kopce. Ten terén je docela podobný Ardenám. A navíc to mám kousek od baráku.

Brabantský šíp

Kdo také startuje

BMC: Hermans (obhájce titulu), De Marchi.
Cannondale: Slagter, Navardauskas.
Dimension Data: Sbaragli, Haas, Claeys,
Etixx-Quick Step: VAKOČ, Alaphilippe, Meersman.
IAM: Devenyns.
Lotto Soudal: Gallopin, De Gendt, Wellens.
Orica: Matthews, Hayman, Impey, Keukeleire.
Giant-Alpecin: Dumoulin.
Bardiani: Colbrelli.
Bora-Argon 18: Buchmann, Voss.
CCC: Rebellin, ČERNÝ, Paterski.
Cofidis: Maté.
Direct Energie: Voeckler, Coquard, Sicard.
Fortuneo: Vachon, Sörensen.
Roompot: Weening, Hoogerland.
Southeast: Pozzato.
Stölting: Wegmann.
Verva: POLNICKÝ.
Wanty: Claeys, Gasparotto.

Pozn.: Odborný server cyclingquotes.com označil za tři největší favority závodu trio Matthews, Vakoč, Gallopin.

Vaše ardenské starty začínáte nyní Brabantským šípem, závodem s 26 krátkými kopci. Podle zpráv z týmu dostanete vůdčí roli.
Ano, měl bych být lídrem a dostat šanci ukázat se. Pak bych snad mohl být lídrem také na Amstelu, to se ještě uvidí podle Brabantského šípu, ve hře jsou i Julian Alaphillipe a Bob Jungels. A potom na Valonském šípu a Lutychu budu spíše v podpůrné roli pro Dana Martina a pro Juliana. Cílová stěna na Valonském šípu je na mě možná až moc prudká, ty první dva ardenské závody by mi měly sedět nejvíc.

Brabantský šíp dobře znáte, loni jste tam před cílem útočil. Profil se vám zamlouvá?
To jo, jde o jeden z mých nejoblíbenějších závodů za celý rok. Už jsem ho absolvoval dvakrát a hned napoprvé jsem si říkal: Tohle je závod pro mě, ten bych chtěl někdy vyhrát. Loni už jsem tady byl v pozici, kdy jsem v závěru útočil. Dostal jsem tehdy za úkol pokusit se o únik v posledním kole, jenže to nevyšlo. Ale letos jsem zase o kus dál a chci bojovat o vítězství.

Dvě únorová vítězství ve Francii z vás učinily jezdce, na kterého si ostatní dají velký pozor. Je to najednou jiná role, že? Nebude už jednoduché protivníky zaskočit.
Určitě. Všichni zjistili, co dokážu, a budou si mě hlídat. Četl jsem zmínky, že mě lidi tipují na jednoho z favoritů, čehož jsou si rozhodně vědomi i soupeři. Máme ale výhodu, že náš tým je silný, kromě mě startují také Julian Alaphillipe nebo Gianni Meersman, kteří také mohou mít šancí. Máme proto víc možností do závěru.

JE TO TAM. Petr Vakoč se raduje z prvního vítězství v sezoně. Ovládl klasiku...
ZNOVU PRVNÍ. Po sobotní výhře na klasice Sud-Ardeche se Petr Vakoč radoval i v...

DVA DNY, DVĚ VÍTĚZSTVÍ. Tak slavil Petr Vakoč v závěru února dva triumfy v jednorázových závodech ve Francii.

Časopis CycleSport napsal, že v úvodu sezony se na jednorázových závodech ukázala budoucí generace favoritů velkých klasik - a mezi třemi mladými jezdci uvedl i vaše jméno, společně s Benootem a Stuyvenem. Co tomu říkáte?
To se poslouchá skvěle. O něčem takovém jsem od malička snil. Chtěl jsem vyhrávat právě tyhle závody a každým rokem se k tomu dostávám blíž a blíž.

Ještě koncem února jste tvrdil, že nálada ve vašem týmu Etixx-Quick Step je úžasná. Tehdy jste měli na kontě patnáct vítězství v sezoně, nejvíc ze všech. Kostkové klasiky však nedopadly tak, jak si Etixx představoval. Vnímáte, jak mocně tým prahne po klasikářském vítězství?
Samozřejmě to cítit je. V neděli byl Tom Boonen na Roubaix druhý. Kdyby vyhrál, neúspěchy na předchozích jarních klasikách jsou zapomenuty. Takhle tým stále čeká na nějaké velké vítězství. Ale sestava, která je v Ardenách, je rozdílná od týmu na kostky, nepřišli jsme s nimi v podstatě do kontaktu, takže zatím žádný tlak necítíme. I když v neděli na Amstelu to asi bude jiné, tam přijedou sponzoři i šéf týmu Patrick Lefévere. Ale loni jsme se ocitli v podobné situaci, také tým neměl z kostek žádné vítězství, a potom vyhrál na Amstelu Kwiatkowski (tehdy ještě jezdec Etixxu, nyní Sky - pozn. red.).

Petr Vakoč

S Julianem Alaphillipem se výborně znáte už z „farmy“ Etixxu. Jaké máte vztahy s Danem Martinem, letošní novou posilou týmu a předpokládaným lídrem pro Valonský šíp a pro Lutych?
Objel jsem s ním pár tréninků v Gironě a naposledy jsme spolu závodili v Katalánsku. Sedli jsme si výborně, hrozně rád jsem tam s ním spolupracoval. Je to skvělý závodník, hodně profesionální. Překvapil mě i bojovným stylem, jakým Katalánsko jel. Vždyť se dostal na celkové pódium díky bonifikaci z prémie poslední etapy. Šli jsme do toho tvrdě.

Vakoč v sezoně 2016

Tour Down Under: 27. místo (5. ve 2. etapě)

Tour du Haut Var-matin: 5. místo (nejlepší jezdec do 25 let)

Tour La Provence: 2. místo (2. v 1. etapě, nejlepší jezdec do 25 let)

Classic Sud Ardeche: 1. místo

Drome Classic: 1. místo

Strade Bianche: 5. místo

Kolem Katalánska: 83. místo (6. v 6. etapě, při závodě pomohl lídrovi Danovi Martinovi ke konečnému 3. místu)

Pozn.: Katalánsko a Down Under jsou závody World Tour, Strade Bianche je HC kategorie European Tour, ostatní závody jsou 1. kategorie European Tour.

Však jste mu tam byl opravdu vydatně k ruce, i v závěru poslední etapy přes Montjuic.
To bylo super. Zůstal jsem tam s Danem a byla to skvělá zkušenost. Hrozně dobře se mi pro něj jakožto pro lídra jelo. Ví přesně, co potřebuje, a řekne si.

Když jsem dělal s Martinem předloni rozhovor na Vueltě, překvapil mě svojí živelností i spontánností ve stylu co na srdci, to na jazyku.
Takový opravdu je. A díky tomu dokáže do týmu přinést i spoustu věcí, třeba zkušenosti z Garminu. Nebojí se říct jakýkoliv komentář, když ho něco napadne.

V Baskicku deštivou královskou etapu vzdal. Šlo o taktické rozhodnutí, aby neplýtval silami před Ardenami, nebo měl zdravotní problém?
To bylo asi ryze taktické. Alespoň to tak předpokládám.

Jsme teprve na začátku ardenského seriálu, ale už máte přece jen bližší představu o dalších vrcholech vaší sezony? Chtěl jste se prosadit do sestavy pro Tour.
Zatím čekám. Asi budu vědět víc po Ardenách, kterými tahle část sezony vyvrcholí. Vím, že šanci startovat na Tour mám. Po Ardenách mi už možná řeknou, jestli ji spíš pojedu, nebo ne.

Návrat na Giro stoprocentně nehrozí?
Nevím, co by se muselo stát, abych Giro jel. Nejsem ani mezi náhradníky. Platí sice nikdy neříkej nikdy, ale neměl bych ho jet.

Autor:


"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.czmobilní verze