Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


To přijde, říkali rakouští trenéři Tomáši Bankovi, trenérovi Ondřeje

8 2015
Je nedílně spjat s úspěchy svého mladšího bratra, a proto nyní také on prožívá jedny z nejkrásnějších chvil v kariéře. Tomáš Bank se v roli kouče radoval ze senzačního 7. místa Ondřeje Banka ve sjezdu na mistrovství světa ve Vailu.

„Byl jsem nervózní, aby zrovna na Ondru nevyšel nějaký větrný poryv. Což nevyšel, ale pro změnu se závod trochu protáhl a Ondra už neměl tak dobrou viditelnost,“ svěřoval se Tomáš Bank do telefonu v sobotu, když v Čechách už hodiny pospíchaly k půlnoci, ale v Coloradu bylo teprve pozdní odpoledne.

Přesto byl při své jízdě na prvním mezičase nejrychlejší. Co jste si v tu chvíli říkal?
Tam to ještě nebylo rozhodující. Ale uklidnil jsem se, že lyže nám jedou, ten první úsek byl hlavně o lyžích. Pomyslel jsem si: Teď už je to na Ondrovi.

Také na dalších mezičasech se pak jeho ztráta pohybovala ve dvou třech desetinách. Pořád bylo všechno možné, ne?
Bylo. Říkal jsem si, že by to mohlo třeba dopadnout i na medaili. Ale potom to Ondra dole úplně nezvládl.

Ovšem žádná evidentní chyba tam vidět nebyla...
Ne ne, žádnou takovou ani neudělal. Bylo to jen o čistotě linie. Chtělo to, aby perfektně chytil ten spodek, což se mu tady často daří, tam to má vychytané. V téhle sezoně tam byl při prvním tréninku na svěťáku nejrychlejší. Kdyby to tentokrát trefil podobně, asi by to i na tu medaili spadlo.

I švýcarští a američtí trenéři museli při Ondrově jízdě znejistět, zda jejich svěřenci udrží své medaile.
Už před závodem mi trenéři tvrdili, že i Ondra patří v jejich očích k favoritům a že se ho bojí. Viděli, jak jel trénink. Rakušáci mi pak říkali: To přijde.

Podobně jako na olympiádě předvádí to nejlepší za celou sezonu na nejdůležitější akci sezony?
Jo, já ani nevím proč. On má na těch největších akcích asi tu motivaci jinou. A ten svěťák dlouho ani nejezdil v elitní třicítce. Takže ono se to možná také změní, až bude mít pravidelně i ve svěťáku dobré číslo a občas třeba pojede i v té Top sedmičce.

Cítíte z něj ve Vailu, že je víc namotivovaný než obvykle?
To je. Ale zajímavé je, že v Super G jsem to z něj necítil. Tam jakoby si moc nevěřil.

Mohlo ho nedojeté Super G poznamenat?
Ne, spíš poučit. Vždycky ze sebe uměl neúspěch rychle setřást. Jako tým se umíme poučit z chyb, které uděláme. Nevymlouváme se na vnější okolnosti a hledáme, v čem jsou problémy. A pak se nám je snad trochu povede napravit.

Co jste mu řekl, když jste se po sjezdu potkali?
Dobrá práce. A že o medaili nepřišel hlavně dole, ale už v jedné bráně nahoře.

Už nahoře?
Vyneslo ho to tam z optimální stopy. Pak to zase dohnal na následné rovině, kde jel nejrovnější linii a kde byl ve čtvrtém úseku tratě i nejrychlejší ze všech.

Co vám na to řekl Ondra?
Že si nemyslí, že ztratil bednu tam nahoře. Ale já mu odpověděl, že mu to ukážu na videu. A analýzy časů můj názor potvrzují.

Co říkáte jménu nového mistra světa? Švýcaři slaví po dlouhém čekání návrat na trůn.
Je až neuvěřitelné, co tady dokázali. Vystrčili už růžky ve Wengenu. A tady byli všichni tak rychlí.

Měli vynikající servis?
Jo, jely jim lyže skvěle. Švýcarům, Američanům a Ondrovi. Konečně jsme vytáhli naše rychlé lyže na sjezd, které jsme zatím nepoužili. Nordica nám je tu otestovala a vyšly nejrychlejší. Ondra si je v pátek vyzkoušel na tréninku a sedly mu. Tady je trochu jiný sníh než v Evropě.

Na trati leží technický i přírodní?
Nějaký přírodní tam je, ale vše co napadalo, takřka komplet odhrnuli. Ale i ten americký technický sníh je jiný než v Evropě. Je to až nepochopitelné, jak se tu ten led leskne. V Evropě na svých lyžích nemám na takovém ledu šanci, ale tady i na něm mé lyže drží. Když tu uděláte na trati při závodě třeba jen malý smyk, je to strašně poznat na čase. V Evropě pokud hodíte lyže na štorc, tak vás to na tom hladkém ledu tolik nezbrzdí. Zato tady je každé zahranění a přibrždění hrozně znát. Chce to mít koule a pustit to špičkama z kopce dolů.

Na to Ondra povahu má.
Jak kdy.V Super G to nedokázal. Ale my Super G moc netrénujeme. Nikdy jsme se na ně moc nesoustředili, ani na ně nemáme dost lyží.

Nabudí ho nyní 7. místo ze sjezdu i do superkombinace? Nebo už cítíte, že i na něj je zápřah ve Vailu docela velký?
Vzhledem k tomu, že se pozrušovaly některé tréninky, je to zatím v pohodě. Teď už jsme hodili sjezd za hlavu a myslíme jen na superkombinaci.

Koho v ní řadíte do okruhu největších favoritů?
Pinturault je tím největším a ti ostatní by měli svést boj o druhé místo. Hirscher, Kostelič, Ondra, Žampa, Janka a ještě víc lidí. V Kitzbühelu jich tam za Ondrou bylo do dvou desetin naskládáno dost. I s Ligetym musíme počítat.

Jaké může být po sjezdu ideální regenerace?
Dodržovat stejný rituál jak včera. Rozebereme video, u něj si dáme jedno pivo a jednoho panáka na dezinfekci a půjdeme spát.

Panáka slivovice?
Ta už mám došla, tak teď máme rum. Ale dobrej.

I Ondra ho má povolený?
Jo, jednoho panáka může, to je dezinfekce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze