Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čekal jsem, že na tom budu o malinko hůř, říkal nedělní vítěz Štybar

Vítězem čtvrté etapy Czech Cycling Tour se stal Zdeněk Štybar. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

16 2015
Než Czech Cycling Tour začala, měl obavy o vlastní formu. „Mohl bych ten závod protrpět,“ obával se Zdeněk Štybar. V cíli závěrečné etapy však zvedal vítězně ruce nad hlavu a celkově si polepšil na třetí příčku, hned za vítězného kolegu Petra Vakoče a za Jana Bártu, lídra týmu Bora. Také Štybarovou zásluhou obsadili Češi poprvé v historii na podniku kategorie European Tour 2.1 kompletní stupně vítězů.

Jaká byla z vašeho pohledu závěrečná etapa, Zdeňku?
V závěru se jela v celkem ostrém tempu, které nejprve v balíku tahalo CCC a pak po nich převzali iniciativu kluci z Bory. Když jsme najeli do posledního kola, jeli jsme už s Etixxem všechno na jistotu. S Peterem Serrym jsme začali tahat takové tempo, ze kterého by se ostatním těžce nastupovalo. To byl náš plán. Pak měl Honza Bárta za námi pomalý defekt, což pro něj samozřejmě byla škoda. My jsme se Serrym ještě odjeli a já Serrieho nutil, aby makal co nejvíc, protože nám ani tolik nešlo o etapové vítězství, ale o to, abychom pobrali bonifikační vteřiny a udrželi tak celkové vítězství Petra Vakoče.

Což se povedlo. A navrch jste sám získal závěrečnou etapu. Ten pocit zvednout ruce nad hlavu, ať už na Tour nebo tady, se určitě nikdy neomrzí, že?
Přesně tak, hlavně tady před domácím publikem je to skvělé. Jako Češi jsme ovládli tento etapák, a to je i další povzbuzení pro českou cyklistiku.

A jako tým Etixx jste tu vybrali takřka celý „bank“, jen královskou etapu vám sebral Leopold König.
Přitom věřím, že bychom i včera měli velkou šanci zabojovat o pódium, kdybychom tam v závěru neměli křeče. Každopádně s vystoupením celého týmu můžeme být spokojení.

Váš sportovní ředitel Davide Bramati vykládal, že podá o závodě dobré reference i u ostatních worldtourových týmů. Může tedy podle vás Czech Cycling Tour dál růst?
Myslím, že jo, že stojí za to, aby na tento závod přední týmy přijížděly. I silnice jsou tu krásné. Samozřejmě, sem tam je nějaká rozbitá, ale skoro 90 procent jich bylo nových, z čehož jsem byl hodně překvapený. Také zajištění týmů bylo perfektní. Akorát včera tam organizátorům dvakrát vjelo do protisměru auto, ale to se děje i na klasikách, to se jim dá prominout, když šlo o jediné menší zaváhání. Jinak závod zvládli na jedničku. A i dneska stály spousty lidí v kopci i v cíli, atmosféra byla vynikající.

Fotogalerie

Jak se líbil závod vašim kolegům z týmu?

Jo, určitě byli spokojení. Sice sobotní etapa byla dost těžká, ale zase žádný extrém, aby to bylo už přehnané. Prostě královská etapa tak akorát - a na jejím konci vpředu zůstali ti nejlepší lidé.

Pro vás šlo i o jakési rozjetí se do zbytku sezony?
Tak já čekal, že na tom budu o malinko hůř, než jsem nakonec byl. Ale ta má forma určitě není stejně dobrá jako na Tour. Hned v úterý jedu na vysokohorské soustředění do Livigna, potom mě čeká závod Kolem Británie. A už od zítřka začnu počítat každý den do mistrovství světa. Tam se chci připravit na 100 procent. Včera jsme měli schůzi s Tomášem Konečným (reprezentační trenér) i panem Štetinou (prezident svazu). Mají to dobře vymyšlené a měly by být i finanční prostředky na kvalitní zabezpečení týmu. Chtěli bychom v Richmondu světu něco ukázat.

Česko uhájilo 10. místo v pořadí zemí ve World Tour, které vám zaručí šest míst na startu. To je další skvělá zpráva?
Rozhodně. Takový počet je pro nás ideální. Bylo by nesmyslem, abychom tam zrovna my začali tahat hned někdy od pátého kilometru, ale s tou kvalitou závodníků, které máme, můžeme později klidně vzít závod do vlastních rukou a poprat se tam o pódium.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze