Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme hrát rychleji, uvědomuje si po Světové lize volejbalista Štokr

Český volejbalista Jan Štokr v akci | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

4 2015
Po roce se vrátil do volejbalové reprezentace a absolvoval celou Světovou ligu. Český bomber Jan Štokr by měl být opět oporou národního celku. „Světovku jsem si zahrál vůbec poprvé,“ řekl univerzál Štokr po sobotní výhře nad Japonskem 3:0 v Opavě.

Tím zápasem národní tým své působení v letošní Světové lize ukončil. Ve skupině D je třetí za Francií, Japonskem a před Jižní Koreou.

„Zážitek to byl dobrý,“ uvedl český univerzál. „Ale výsledkově to mohlo být lepší. Hodně jsme motali se sestavou.“

Proč?
Trenéři to asi více směřují na Evropu jako přípravu, ale mohli jsme té soutěži dát větší váhu. Mohla se ucelit nějaká základní sestava, která by hrála více, ale to je na trenérech.

Takže jak hodnotíte českou účast ve Světové lize?
Osobně jsem se chtěl ještě více sehrávat s nahrávači. Některé zápasy byly dobré, ale v jiných jsme se vraceli k našim obligátním kopcům na nahrávce, což v moderním volejbale dneska už nejde. Vidíme to u Korejců, u Japonců. Ať je to první druhý nahrávač, je to o rychlosti.

Fotogalerie

Čím to je, že vy tak rychle nehrajete?
U nás když je nahrávka rychlejší, tak je nižší, je to na úkor něčeho jiného. Na tom musíme hodně zapracovat, protože jak já, tak David Konečný jsme zvyklí na nějakou výšku. Může to být rychlejší, ale pokud nevyužijeme toho, že míč máme před sebou, tak je to horší. Když je balon vpředu, vidíme blok a je to jednodušší. Dneska to Kuba Janouch předvedl perfektně. Nahrával fakt dobře, tak, jak by to mělo být.

Ve Světové lize se točili tři nahrávači. Kromě Janoucha i Filip Habr a Zdeněk Haník. Není to moc?
Podle mě jo. Na venkovní šňůře jsem se už docela sehrál s Kubou. A potom na ty domácí zápasy jsem musel hledat společnou řeč s Filipem Habrem. Nevím. Mělo by se to už více ustálit.

Mistrovství Evropy je v září. Stihnete se sehrát?
Na to je dost času. Nechci urazit naše nahrávače, ale na té souhře musíme zapracovat. To se ale netýká jen jich, ale i útočníků.

Zatímco v pátek jste s Japonci 0:3 prohráli, dnes jste je jasně 3:0 porazili. V čem byl rozdíl?
Včera byli Japonci bez chyb. Dnes byli vyčichlí, ale my jsme jim nedali šanci. Hráli jsme dobrý volejbal a hlavně jsme je zablokovali. To jsme v pátek nemohli, nemohli jsme se ani trefit do servisu. Dneska to bylo úplně obráceně. Na podání se trápili Japonci a v tom jsme dominovali stejně jako na bloku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze