Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učím se radovat z každého druhého i třetího místa, říká Sáblíková

Martina Sáblíková v závodě na 3 000 metrů při Světovém poháru v Berlíně. | foto: AP

6 2014
Berlín (Od našeho zpravodaje) - Vystupovala po schodech z tunelu pod ledovou plochou, vedoucím k šatnám, usmála se a pohodila hlavou, jako by chtěla naznačit: Tak co na to mám říct? Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila v pohárovém závodě na 3000 metrů v Berlíně třetí místo.

Chvíli předtím slezla ze stupňů vítězů, v ruce držela květiny. Zase. Tak jako takřka pokaždé po závodě na dlouhých tratích.

Připomněl jsme jí to.

„Jo, mám kytku, mám bednu, to je dobrý,“ přitakala.

Jsou stupně vítězů splněným cílem?
Já jsem hlavně hrozně ráda, že na nich jsem, protože časy ostatních byly dnes hodně dobré a bylo dost těžké se na tu bednu dostat.

Co jste si pomyslela, když před vámi Jolingová zajela trojku za 4:03 a Wüstová dokonce za 4:01?
Že bych aspoň 4:02 možná mohla jet. Zkusila jsem potom jet na čas Ireen první kolo, ale dál už to nešlo. Těch 4:03 Jolingové bylo hratelných, jenže tentokrát na ně nebylo. Ještě v závodě neumím předvést to, co v tréninku.

Nakonec jste v čase 4:05,36 uhájila třetí příčku před Ruskou Grafovou.
A uvědomuju si, že z každé bedny se musím radovat. Bedna je světová špička. Učím se radovat se z každého druhého i třetího místa.

Jak se vám jelo v porovnání s Asií?
Jsem ráda, že jsme zase v Evropě. Led je tu přece jen tvrdší a rychlejší než v Asii, je to něco úplně jiného.

Navzdory třetímu místu jste paradoxně navýšila vedení ve Světovém poháru na dlouhých tratích. Předtím jste měla na druhou Pechsteinovou náskok 20 bodů, teď máte před druhou Wüstovou 30 bodů.
To je pravda, zamíchalo se to. Ale mám v patách tuhle pani. (Hodí hlavou k Wüstové, která vedle ní rozmlouvá s reportéry.) Bude to ještě rapidně jinak.

Abyste podeváté v řadě dosáhla na celkové vítězství, budete muset Wüstovou ve zbylých třech závodech aspoň jednou porazit, že?
Právě. Ztížili mi obhajobu tím, že letos je ve svěťáku na programu jen jedna pětka a jinak samé trojky. Když jsme jezdily dvě pětky, bylo to pro mě lepší. (Jediný závod na 5000 metrů už byl na programu v Soulu, do konce sezony nyní zbývají pohárové trojky v Heerenveenu, Hamaru a při finále v Erfurtu. Finálový závod se boduje jedenapůlnásobně, tedy 150, 120, 105 bodů atd.)

Rychlé nizozemské „béčko“

Rychlejších časů než Sáblíková dosáhly v Berlíně na trati 3000 metrů i Nizozemky Achtereekteová (4:00,80) a Kleibeukerová (4:03,79) v polední divizi B. Ovšem výsledky divize A a divize B se nesčítají, závodnice mezi nimi pouze sestupují a postupují. „A ty časy obou divizí ani nejdou porovnávat, protože béčko se jede za úplně jiných podmínek,“ říká trenér Petr Novák. Ty ovlivňuje také přítomnost diváků v hale, kterých bývá na večerní blok nepoměrně více, čímž působí na teplotu i vlhkost vzduchu a tím i na rychlost ledu.

Na podzim jste říkala, že tato sezona by pro vás měla být klidnější. Je tomu skutečně tak, alespoň ve vaší mysli?
V létě jsem jsem se hodně věnovala kolu a nedělala vše pro rychlobruslení, což je znát. Ale dokud stojím na té bedně, nemám proč být smutná. Přijel sem za mnou Fan Club, speciálně pro ně jsem ji chtěla vyjet, když vážili takovou cestu.

Světový pohár se koná v Berlíně už popětadvacáté. A Claudia Pechsteinová, proti které jste nyní nastoupila v rozjížďce, tu startovala při většině z nich. Co tomu říkáte?
No to je mazec. Ona je výjimkou sama o sobě. To nemusím ani komentovat, to se ani komentovat nedá. Dá se jen sundat čepice.

Vzpomenete si i na vlastní premiéru v Berlíně?
Pamatuju si, jak jsem tu jela poprvé na klapačkách při patnáctistovce čas 2:18 a měla hroznou radost. Pak jsem tu jela i poprvé trojku pod 4:10, za 4:07, a to bylo shodou okolností taky v páru s Pechi.

Prakticky od té doby jste každý rok na stupních vítězů, nikdy jste z nich výrazně nesestoupila, už deset let. Což je úctyhodná vyrovnanost, o které si i vaše největší soupeřky mohou nechat jen zdát.
Jo, je pravda, že třeba Ireen Wüstové se v roce 2008 vůbec nedařilo, z mistrovství světa tehdy neměla ani medaili. Mně se zatím daří pořád a jsem vděčná, že mezi těmi nejlepšími mohu být.

Jaké nyní máte závodní plány na víkend?
Záleží na tom, jestli pojedeme týmový závod, ještě jsme se nedohodli. Znamenalo by to pro mě další trojku, už by toho bylo docela dost. A v neděli se určitě chystám na patnáctistovku a hromadný start. (Po losování sobotního programu nakonec figuruje jak ve startovní listině závodu družstev, kde by Češky měly nastoupit ve dvojici s Čínou, tak nečekaně a letos poprvé i v divizi B na 1000 metrů, kde by měla změřit síly s Norkou Bökköovou.)

V hromadném závodě obhajujete vítězství ze Soulu. S jakou strategií do něj půjdete?
Tam je těžké dopředu něco vymýšlet, protože nikdy nevím, kdy nastoupí ty ostatní. Každý závod se v hromaďáku se jede úplně jinak, jiným tempem. Snad se tentokrát pojede jeho rychlejší varianta, aby to sprinterky trochu oslabilo.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze