Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Udělala jsem největší blbost. Ale druhé místo mě těší, hodnotila Sáblíková

Martina Sáblíková | foto: AP

14 2014
V posledním kole útočila na Ireen Wüstovou a rvala se o vítězství v úvodním závodě Světového poháru na 3000 metrů. Chyba při střídání Martinu Sáblíkovou o tuto šanci připravila, s odstupem 1,2 vteřiny dojela druhá. Přesto může být se vstupem do zimy spokojena. Ukázala světu: Navzdory obtížnému cyklistickému létu mám na to, abych znovu vítězila.

Co se z vašeho pohledu přihodilo při posledním střídání stran?
Byla to moje chyba. Měla jsem tam místo ke střídání, i Petr (kouč Novák) mi ukazoval, že mám jet. Ale já měla strach, aby mě nediskvalifikovali, že Ireen křížím dráhu. Tak jsem se narovnala a zpomalila, což byla ta největší blbost, kterou jsem mohla udělat. Bohužel, stalo se.

Předtím jste usilovně přemýšlela: Vejdu se tam, nebo nevejdu?
Přesně tak. Začala jsem moc přemýšlet a v tu chvíli jsem se nepodívala na Petra, který stál na začátku rovinky a ukazoval mi, že mám jet před Ireen. Když potom zakřičel „Proč stojíš?“, bylo už pozdě, protože Ireen byla vedle mě.

Minimálně tak vteřinu jste tam nechala?
Nevím, kolik času tam zůstalo, ale bylo ho hodně. Soustředila jsem se na ta poslední kola, protože proti Ireen mohu mít šanci jedině v koncovce. Když nám zazvonili, šla jsem v zatáčce do ní, ale pak jsem se takhle podtrhla sama. Nebyla to ničí chyba než moje.

Za cílem jste podle zaťatého výrazu tváře vypadala, že toho máte opravdu plné zuby.
Ten led je tu hodně těžký, což ukazují i časy z dalších závodů. Na pětce mužů jel Kramer 6:20, což je v jeho podání taky horší čas. Ale plné zuby jsem toho měla hlavně proto, že jak jsem se při střídání postavila, tak jsem potom veškerý zbytek energie dala do poslední zatáčky, abych moc nezpomalovala, vždyť čas 4:07 by znamenal, že bych prohrála i s Voorhuisovou. Tam jsem se hodně zahltila. Ačkoliv na druhou stranu, i kdybych vystřídala, jak jsem měla, tak bych tu poslední zatáčku asi jela stejně, protože bych cítila obrovskou šanci, že mohu Ireen porazit.

Martina Sáblíková během MS v rychlobruslení v Soči
Martina Sáblíková dokončila na MS v rychlobruslení v Soči svou jízdu na 3 000

Zjištění, že i při všech těchto problémech jste nakonec skončila jasně druhá, je každopádně příjemné, ne? Minimálně jste ve stejné pozici jako v závěru minulé sezony.
Jo, jsem fakt ráda, protože to mohlo dopadnout i hůř. Teď zase každý ví, že na to mám. Byla jsem druhá a to mi nikdo nevezme. Na svěťák se všichni připravují a já tu obstála. Kdybych to střídání takhle pohnojila a skončila třeba až pátá, mrzelo by mě to mnohem víc. Jo, mrzí mě to, jasně. Neříkám, že bych Ireen v opačném případě určitě porazila, ale rozhodně by ta koncovka byla hodně zajímavá.

Už jste vaše kritické střídání viděla ze záznamu?
To ne. Ale všichni mi tu tvrdí, že bych se tam před Ireen vešla. I ona sama mi po závodě řekla, že jsem měla jet, že by mě nenechala diskvalifikovat. To bylo od ní moc hezké, nečekala jsem, že by tohle řekla. Ale buďme rádi, že to dopadlo, jak dopadlo. Samozřejmě, Petr je naštvanej. Takové situace hodně probíráme. Ale mně se v posledních letech nic podobného nestalo, až tady.

Na prvních šesti místech je pět Nizozemek - a mezi nimi jedna Sáblíková. Co tomu říkáte?
Jsem ráda, že jsem je aspoň rozdělila. Holanďanky jdou nahoru. Uvidíme, jak to bude vypadat příští týden.

V Koreji by se mělo startovat podle obráceného pořadí Světového poháru na dlouhých tratích. Takže dojde na přímou odvetu s Wüstovou?
Myslím, že asi ne, pokud se nic nezmění. V Koreji se jede pětka a na tu se Ireen v nizozemské domácí kvalifikaci nenominovala. Ale uvidíme, jestli ji nakonec přece jen nenasadí. Já chci uspět jak s ní, tak bez ní. Musím se poprat s každým.

Autor:


Nejčtenější

Grafton Recruitment Praha
IT TRAINER - vhodné i pro absolventy

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze