Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Wimbledonská mise v ohrožení? Uvidíme při zápase, říká kouč Kvitové

POKYNY. Česká tenistka Petra Kvitová (vlevo) poslouchá rady kouče Davida Kotyzy. | foto: Reuters

22 2014
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Ve Wimbledonu tenistka Petra Kvitová obvykle rozkvete. Čtyřikrát za sebou v All England Clubu postoupila nejméně do čtvrtfinále, od roku 2010 má na travnatém grandslamu bilanci 19-3. „Je na ní vidět, že to tu má ráda a cítí se tu dobře,“ řekl v neděli její trenér David Kotyza. „Sama od sebe dělá všechno, jak má. Dá se předpokládat, že zase uspěje, když se jí noha dá do kupy.“

Komentátor prestižní internetové stránky tennis.com pasoval na finalistky letošního Wimbledonu americkou superstar Serenu Williamsovou a Petru Kvitovou.

Jenže českou šampionku z roku 2011 před jejím milovaným podnikem souží zranění stehna. Před několika dny kvůli němu odstoupila z turnaje v Eastbourne.

Nedělní lehký trénink v majestátním areálu na jihozápadě Londýna zvládla s bandáží, nicméně bez větších obtíží.

„Cítí se den ode dne líp,“ řekl kouč Kotyza. „Nemůže jen odpočívat. Musí něco dělat, aby nešla na zápas úplně z voleje. Ale nevymýšlíme velké věci, děláme, co jí stehno dovolí.“

Je ten problém podobný jako na Roland Garros?
Ano. Po Paříži se dala dohromady. Ale pak dělala fyzičku, po přechodu z antuky na trávu se jinak pohybuje, musí chodit víc do podřepu. A problém se zase obnovil. V Eastbourne jí ublížila i kombinace zápasu s Luckou Šafářovou, který se protáhl, a následného debla. Program vyšel tak trochu hloupě.

Dá se současný stav považovat za vážnou hrozbu pro její wimbledonské tažení?
Uvidíme. Prověří ji až zápas. Až bude v plném zatížení a nebude se šetřit.

Jak se bolavý přitahovač léčí?
Starají se o ni zdejší fyzioterapeuti. Jsou výborní. Předávají si informace o hráčkách, takže věděli, co přesně se dělo v Eastbourne. O Petru je dobře postaráno. Chodí na masáže a další procedury. Bohužel nejde léčení nějak zvlášť urychlit.

Omezuje to výrazně vaši přípravu na nejdůležitější turnaj roku?
Snažíme si poradit. Dřinu na kurtu částečně nahrazujeme mentálním cvičením. Děláme vizualizace, stínování, na zahradě jsme hráli voleje. Ale v sobotu jsme chvilku trénovali na kurtu, dneska (v neděli - pozn. red.) vydržela skoro hodinu. Měl jsem obavy, že to bude ještě horší.

Petru v 1. kole čeká Andrea Hlaváčková. Jak je pro ni nepříjemné, že nastoupí proti krajance?
Dvakrát milé to není. Ale ona ve Wimbledonu vždycky tak ožije, že moc neřeší, kdo stojí na druhé straně. Soustředí se sama na sebe.

Stále na ni působí wimbledonské kouzlo?
No… Nevím, jestli je to kouzlo. Neříkám úplně, že na trénink přijde někdo jiný. Ale opravdu je vidět, že to tu má ráda a cítí se tu dobře. Sama od sebe dělá věci, tak jak má. Dá se předpokládat, že zase uspěje, když se jí noha dá do kupy.

Tráva jí sedí. Myslíte, že to v All England Clubu znovu dokáže?
Když se podívám na její první zápasy na trávě v posledních čtyřech letech, tak letos podle mě hrála nejlíp. V Eastbourne si proti Lucce Šafářové sice zkomplikovala závěr, ale set a tři čtvrtě byla na kurtu lepší. Její výkon vypadal nadějně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze