Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové Veselí je osvědčená kvalita, hlásí kouč českých mladíků Babák

Petr Babák | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

3 2012
Bylo to o fous. Přesně tuto větu si museli říct házenkářští dorostenci České reprezentace, kteří o skóre postoupili z kvalifikace na ME v Rakousku. Ta se mimo jiné konala v Novém Veselí nedaleko Žďáru nad Sázavou. Celý týden příprav a výsledný postup přiblížil kouč Petr Babák.

Byl jste s dorosteneckou reprezentací na kvalifikaci na ME, která se hrála v Novém Veselí na Vysočině. Jak se vám tam líbilo?
Měli jsme tam vytvořené skvělé podmínky pro to, abychom se předvedli ve světle, v jakém jsme se předvedli. Proto organizátorům musíme poděkovat, opravdu se nám tam líbilo.

Už jste v minulosti navštívil halu v Novém Veselí?
Samozřejmě. Nové Veselí znám z předchozích turnajů, navíc jsem zde s reprezentací již v minulosti byl, takže to tu znám dobře.

Sázeli jste tedy na ověřenou kvalitu? Připravovali jste se tam totiž už od pondělí...
Určitě. Vím, že je to zde osvědčené, Nové Veselí je také vyhlášené tím, že zde chodí mnoho diváků. Proto jsme jeli právě sem.

Jak se líbilo na Vysočině vašim dorosteneckým svěřencům?
Já si myslím, že byli spokojení. Byli jsme ubytovaní v jednom z hotelů ve Žďáře nad Sázavou a stejně jako v hale v Novém Veselí nám připravili skvělé a komfortní podmínky. Takže spokojenost byla i z jejich strany.

Soustředili jste se čistě na kvalifikaci, nebo jste měli svůj týdenní program proložený i jinými aktivitami?
Byli jsme tam proto, abychom uspěli na kvalifikaci. Ale týden myslet jen na házenou, to už by toho kluci měli moc. Proto jsme ve středu zašli na bowling a ve Žďáře jsme viděli i fotbalové utkání.

Úvod kvalifikace vám vyšel výborně. V prvním zápase jste porazili Řecko 32:18. Asi takhle jste si vstup představoval, že ano?
Bylo to velmi důležité. Sice Řekové skončili poslední a každý si asi bude myslet, že to byl lehký soupeř, ale měli jsme k nim respekt. O to cennější to pro nás bylo.

Ve druhém utkání proti našim sousedům ze Slovenska jste remizovali 29:29. Remíza je poměrně neobvyklá, souhlasíte?
Jak se to vezme, možná bych to snad ani takhle nebral. Ale pokud bych se měl vyjádřit k utkání, tak jsme hráli smírně, protože klukům nevyšel vstup. Naštěstí ve druhém poločase dostali hru pod kontrolu a doslova až smolně jsme remizovali. Hostující brankář totiž těsně před koncem dokázal stav srovnat.

Myslíte si, že špatný vstup do druhého souboje byl zapříčiněn také trochu tím, že vám první utkání vyšlo na jedničku?
Kluci mají zatím minimum mezinárodních zkušeností, a když poté hrají takový duel, tak je z nich cítit nervozita, která se podepíše na výkonu. V tomto zápase podle mě sehrálo roli spíše to, že měli v hlavách podstatnou věc: kdybychom vyhráli, postup na ME v Rakousku by byl jistý. A to z hlavy těžko vypustíte.

Pojďme k poslednímu duelu v kvalifikaci. Ten jste prohráli s Dánskem 20:29. Asi se vám hodně ulevilo, když jste nakonec postoupili o skóre.
Tak určitě. My jsme věděli předem, že si můžeme dovolit prohrát o 25 gólů, nicméně házená je hra, kdy si nemůžete být jisti výsledkem. A ukázalo se to hned na začátku, do kterého jsme vstoupili opravdu špatně. Možná jsme měli trochu velký respekt, přece jen Dánové jsou v házené trochu jinde. Ale postupně si kluci všimli, že jsou stejní, a ke konci druhého poločasu jsme přišli o výhru jen kvůli hrubým chybám, které soupeř dokázal potrestat.

Ale sousedi ze Slovenska prohráli s Dánskem o osmnáct gólu, vy o devět, takže nakonec váš postup bude zasloužený?
Já doufám, že tomu tak je. Přece jen to byl jejich první zápas v kvalifikaci, kdežto náš poslední, takže tam ta spravedlnost snad je.

Vy už jste zmínil atmosféru, zeptal bych se tedy: opravdu místní fanoušci žijí házenou?
I v tomto směru jsme vsadili na jistotu a já musím potvrdit, že atmosféra byla opravdu skvělá. Divákům patří velký dík.

Mimo jiné za Českou republiku nastoupil Michal Kasal, odchovanec Nového Veselí. Jak jste byl s jeho výkonem spokojen?
Michal je ústřední postavou mužstva, má velké předpoklady a patřil k našim nejlepším hráčům.

Hrát takřka před domácím publikem pro něj musela být asi velká motivace, že ano?
Ano. Ba naopak, chvilkami jsem měl pocit, že ho to možná trochu svazovalo. Sice hraje v extraligovém Zubří, přesto těch zkušeností ještě tolik nemá.

Odvezl jste si z kvalifikace z vysočinského Nového Veselí nějaký zážitek?
Samozřejmě. Vždy, když postoupíte, tak je to pro vás zážitek. A o to více, když je to s mužstvem, které se teprve buduje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze