Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rozehrávač Šiřina táhne Opavu do čtyřky a chválí chemii v týmu

Jakub Šiřina (vlevo) z Opavy najíždí kolem Pavla Slezáka z Nymburka. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

15 2014
Rozehrávač Jakub Šiřina patří k největším tahounům basketbalistů Opavy. Minule v Ostravě odehrál celých 40 minut. V průměru v této sezoně je na hřišti 31,8 minuty za zápas a dal 15,6 bodu na utkání. Jak takovou zátěž snáší?

"Zatím velice dobře, snad to vydrží, i když bych byl radši, kdyby Radim Klečka (další z rozehrávačů - pozn. red.) nebyl zraněný a mohli jsme se točit, byli bychom silnější," řekl Jakub Šiřina.

Ve středu potáhne svůj tým proti Pardubicím v přímém souboji o čtvrté místo. Utkání 25. kola Mattoni NBL v opavské víceúčelové hale začíná v 18 hodin. "Budeme to mít těžké," tuší Šiřina.

Proč, když jste doma dosud prohráli jen dva z deseti duelů?
Na Pardubice to letos moc neumíme, máme s nimi dvě prohry (doma 71:92 a venku 57:77), ale mají nějaká zranění, takže se toho pokusíme využít. Porazit je by bylo super.

31,8 minuty v průměru na zápas je na hřišti v této sezoně opavský rozehrávač Jakub Šiřina.

Navíc když teď máte dvě výhry za sebou, že?
Po Ústí jsme si řekli, že jedeme dál, že nás ta prohra nesmí zlomit. Doma jsme si pak poradili s USK a ukázali jsme, že letos máme hodně silný mančaft jak fyzicky, tak psychicky. A minule v Ostravě jsme to jen potvrdili.

Čím to, že se Opavě daří?
V týmu je dobrá chemie, je tu dobrý mančaft, sedli jsme si. Mužstvo je dobře poskládané a věříme systému, který Čouda (trenér Petr Czudek - pozn. red.) nastavil. Hrajeme týmově. Snad nám to vydrží.

Utkání v Ostravě jste zlomili zónovou obranou, což je opavská specialita. Platí to na každého?
Soupeři si už asi říkají, že proti naší zóně se nedá moc hrát, ale v Ostravě to byla spíš taková zóna-osobka, něco mezi tím. My jsme si přebírali hráče a domácí nevěděli co s tím.

Opava je však svou zónovou obranou vyhlášená. Souhlasíte?
To je možné. Funguje nám to, takže si věříme, že nám hra se změnou obrany půjde.

Ostatní mužstva tolik na zónovou obranu nespoléhají.
To netuším, ale my si s ní pokaždé pomáháme, když v osobce tápeme. A troufnu si říct, že zónu umíme. Důležité ale je, že spolu dobře komunikujeme. Pak nám to vychází. Střídat obrany je bezpochyby potřeba.

Opava je zajímavá i tím, že šlape, byť má v kádru jen jednoho cizince Černohorce Djukanoviče, a to ještě na křídle.
Podobně jsou na tom ale i Prostějov a Děčín. Je vidět, že se dá hrát s českými hráči, je to jen o vůli s nimi pracovat a nekupovat nějaké laciné Američany. Mladí čeští talentovaní hráči tady pořád jsou. Jen je třeba se jim věnovat. Někdo tu vůli nemá, někdo jo.

Na co si můžete v této sezoně troufnout?
Když budeme hrát, co máme, a vydrží nám zdraví, tak bychom se mohli probojovat do nejlepší čtyřky. Máme na to mančaft. Sice jsme smolně prohráli nějaké zápasy o bod i o dva, ale poučíme se a můžeme být vysoko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze