Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Osm gólů? Raději mám nahrávky, překvapila olomoucká házenkářka Berová

Michaela Součková z Písku proniká olomouckou obranou, vpravo Katarina Berová. | foto: František Panec, MAFRA

20 2014
Olomoucké házenkářky nutně potřebovaly porazit silnou Porubu, aby zvýšily své šance na účast v play-off. Osmi góly se na vítězství Zory 23:21 podílela Katarína Berová. Za rok a půl na Hané slovenská spojka tolik branek ještě nedala.

Tohle, že je naše Zora?! Fanoušci olomouckých házenkářek nevycházeli při souboji s Porubou z údivu. Dosud tápající hanácký tým totiž na favorita z Ostravy vletěl s obrovským nasazením a nejlepším výkonem sezony urval dva zlaté body po výhře 23:21. Velký podíl na tom měla kromě brankářky Raškové i střelkyně osmi branek Katarína Berová. "Ukázaly jsme, že o play-off můžeme reálně bojovat," tvrdí jednadvacetiletá Slovenka ve službách Olomouce.

Byl to váš nejlepší výkon za Zoru?
Ne, nejlepší byl minulý rok proti Veselí doma (20:20 - pozn. red.). Tentokrát jsem se sice prosadila střelecky nejvíc, ale v obraně jsem chybovala. Tam mě cvičily jedna na jednu jak malé děcko. Ale ukecala jsem si to, zorganizovala a moje chyby se ztratily. Podaly jsme kolektivní výkon, bojovaly jsme všechny, jedna duše, jedno tělo, jak jsme si řekly v šatně. Minulý rok jsem si přála porazit Porubu. Přišlo to později, ale přišlo.

Proč zrovna Porubu?
Na to nebudu odpovídat. Z osobních důvodů.

Těší vás osm branek?
Góly nejsou všechno, větší radost mám z nahrávek.

Jak to?
Když hrajete na střední spojce, máte hru tvořit a od zakončování jsou tam ostatní hráčky, kterým máte balon rozhodit. Porubě jsem dala většinu gólů z rychlých útoků, protože jsme sebrala balon a nikomu ho nedala. Ale proti těžšímu soupeři to tak asi nepůjde.

Po třech vyloučeních jste zápas nedohrála. Byl zápas tvrdší než obvykle?
Na dvou vyloučeních jsem se pobavila, to třetí být mělo, Pavle Poznarové jsem opravdu dala do držky. Ale podruhé jsem stála na šestce se zvednutýma rukama a ona narazila. Holt jsem silnější, její smůla.

Bylo to tedy tvrdší?
Vyplynulo to ze zápasu. Z naší strany bylo o mnoho větší nasazení než v předešlých zápasech. Šly jsme do toho, nechtěly jsme jim dát nic zadarmo. Když už mají vyhrát, ať je to aspoň bolí.

Ceníte si výhry víc i proto, že Poruba minulý týden málem vyřadila z poháru švédský Höör?
I kdyby ho Porubanky nevyřadily, tak je fantastické porazit takového soupeře. Před dvěma lety byly mistryně, loni třetí. Je to špičkový tým a my jsme si konečně ukázaly, že můžeme hrát s každým. Očekávaly se od nás jiné výsledky už na podzim, kdy jsme si zkazily zápas s Partizánským a vyhrát jsme mohly i s Michalovcemi, kdybychom proměnily čisté šance. Ty body nám chybí a teď je nasbírat musíme. Ukázaly jsme, že o play-off můžeme reálně bojovat.

"Na dvou vyloučeních jsem se pobavila, to třetí být mělo. Poznarové jsem opravdu dala do držky."

Katarína Berová, olomoucká házenkářka

Dají se od Zory čekat stejné výkony?
Doufám, že ano. Tvrdím, že zlepšená hra je hlavně o koncentraci. Od začátku minulé sezony jsme udělaly velký pokrok, největší ze všech týmů a letos jsme čekaly, že přijdou výkony automaticky. A nepřišly. Musely jsme si jít do svědomí, pomohl nám i psycholog Michal Šafář, semkly jsme se a začalo to jít. Pochopily jsme, že když vezme balon každá z nás sama, bouchne s ním o zem a chce obranu sama prorazit, nepůjde to. Stačí hoď a běž a jde to.

A také jakoby se vrátil týmový duch.
To je něco, co nám celou sezonu chybělo, až na zápas se Zlínem. Konečně mohli fanoušci vidět, že máme radost z každého gólu, hecujeme se, bojujeme a na všech jsou vidět emoce.

V Olomouci jste druhým rokem, líbí se vám tu?
Maximálně. Město miluju, v Zoře jsem maximálně spokojená a studium aplikované tělesné výchovy mě baví. Pryč se rozhodně nechystám.Najdete na iDNES.czmobilní verze