Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snad nás kritika nezabije, říká kouč lovosických házenkářů Šuma

PRODERU SE. Lovosický házenkář Jan Landa (vpravo) chce přejít přes karvinského Radka Sliwku. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

27 2014
Otevřeně kritizoval poměry v českém národním týmu, nedávno se bývalý reprezentant a nynější trenér házenkářů Lovosic Vladimír Šuma pustil i do rozhodčích. "A teď asi jako začínající trenér vidím, že nejde tak otevřeně pustit svůj názor do světa. Snad nás to nezatluče do země!" obává se Šuma.

Nějak se vám to vrátilo?
Ze začátku našeho posledního zápasu s Karvinou (24:30) jsem měl ten pocit... přece jen, je to takový pletenec, ti rozhodčí se znají. Ale absolutní zářez jsem tam neviděl, nebylo to jednostranné pískání, nerozhodlo to o naší porážce.

Minule na hřišti pražské Dukly (26:26) jste měl pocit, že vás sudí obrali o výhru?
Tam jsem ten úmysl na konci viděl, těm rozhodnutím jsem nerozuměl.

Co za tím vidíte?
Je možné, že se z Lovosic stává neoblíbený tým. Kvůli těm vyjádřením k české reprezentaci, nebo teď k rozhodčím. Jsme takové zvláštní české plemeno. Tady se vám všechno vrátí jako bumerang.

2 body ztrácejí Lovosice před posledním kolem základní části extraligy na lídra Plzeň

Takže příště budete raději mlčet?
Pokud tam uvidím nějaký záměr ze strany sudích, budu se to vždycky snažit říct. Není to nic špatného. Byl jsem na semináři rozhodčích, kde naopak bylo řečeno, že vítají nějaké dovětky k utkáním. Až to přestanou vítat, tak my s tím přestaneme taky.

Už se nebudete vyjadřovat ani k poměrům v české házené?
Já si myslím, že jsem se nevyjádřil nějak špatně. Byl to můj pocit, tak ať soudí mě a ne kluky na hřišti. Ta rozhodnutí na konci zápasu s Duklou se mi zdála podivná, to si ti kluci nezaslouží. Chodí každý den do práce, večer v době volného času si jdou zatrénovat. Dobře, rozhodčí taky má práci, ale jen píská, netrénuje. Ať se na to dívají objektivně. Pokud to budou dělat, nikdo neřekne ani slovo. Hodně družstev je v tomto zdrženlivých, ale to nechceme. Chceme mít regulérní soutěž, aby hlavně regulérně skončila. Tak jsem to viděl já, tak jsem se k tomu vyjádřil.

Fotogalerie

Jak jste vyhodnotil vaši domácí porážku s Karvinou, po níž jste ztratili kontakt s lídrem Plzní?
Ta neměla s rozhodčími nic společného. Soupeř hrál kolektivní házenou, na rozdíl od nás, kteří jsme se snažili prosadit jeden na jednoho, a bohužel to nevycházelo. Ztratili jsme tím hodně sil.

A taky teoretickou šanci poskočit do čela extraligy.
Jeden zápas nic neznačí, Plzeň byla taky v útlumu, teď se zase zvedla. Náš problém byl, že jsme brali moc automaticky, že nad Karvinou vyhrajeme. Příště musí být větší nasazení a koncentrace. Soutěž bude do konce otevřená, máme před sebou ještě 11 těžkých utkání, ale to všichni z elitní šestky.

I přes tu poslední porážku to máte pořád skvěle rozehrané.
Samozřejmě, jednou prohrou se nic neděje. Ale když už musím prohrát, tak radši venku než před domácím publikem. Ale soutěž je velice dobře rozehraná, musíme zvednout hlavy, neuzavřít se do sebe. A pokusit se příště z Frýdku přivézt dva body.

Klimt: Titul je zase dál, ale i Plzeň ještě může ztratit

Jako Měsíc od Země se přibližuje a zase vzdaluje házenkářům Lovosic jejich mistrovský sen. Po novoročním super startu měli prvenství na dohled, po domácí porážce 24:30 s Karvinou už ale zase ztrácejí na extraligového lídra Plzeň dva body.

"Koukáme na nejvyšší místa, ale musíme se držet při zemi. Zadarmo není nic. Ať už proti poslednímu Přerovu, nebo teď proti Karviné. Možná to vypadalo, že jsme to podcenili, ale já bych spíš řekl, že se nám to jen nepovedlo," tvrdil Václav Klimt, spojka Lovců.

Hráč, od něhož se v Lovosicích čekají góly, se prosazuje čím dál víc. Prohru s Karvinou zmírnil pěti zásahy. "Doufám, že budu dostávat čím dál víc šancí, snažím se je chytit. První poločas byl dobrý, druhý už slabší. Ale kdybych hrál takhle pořád, byl bych spokojený."

Jinak měl ale nedělní výkon Lovosic k ideálu daleko. "Nedokázali jsme si poradit s jejich hrou přes pivota, i když jsme se na to chystali. Dělali jsme, co šlo, ale nic nepomohlo. Karviná je na vlně, porazila Zlín, Plzeň i nás, hrála dobře," uznal Klimt. I přes tento výpadek mají Lovosice sezonu pořád skvěle rozjetou a útočí na historické zlato. "Teď jsme se tomu zase vzdálili, takže velká slova o titulu tu nepadají. Na druhou stranu zbývá dost kol, a i Plzeň může ztratit."Najdete na iDNES.czmobilní verze