Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obávaly se Hingisové. Pak ji smetly. Neskutečný úspěch, jásaly hrdinky

PORADA. Karolína Plíšková (vpravo) a Lucie Hradecká během rozhodující čtyřhry v semifinále Fed Cupu | foto: Česká sportovní, Pavel Lebeda

17 2016
Lucern (Od našeho zpravodaje) - Mezi diváky v aréně se rychle šířil optimismus. Švýcarky v semifinále Fed Cupu vyrovnaly na 2:2 a najednou se ocitly blízko postupu. Jenže není snadné zdolat české tenistky. Kapitán Petr Pála znovu zalovil v kouzelnickém klobouku a vytáhl z něj tu správnou dvojici - Lucie Hradecká, Karolína Plíšková.

Když fedcupovou bitvu českého družstva rozhodovala čtyřhra, Pálovy dívky už sedmkrát ze sebou zvítězily: Německo 2009. Belgie 2011. Rusko 2011. Španělsko 2014. Rusko 2015. Rumunsko 2016. Švýcarsko 2016.

Tentokrát sokyně dorazily dvě slečny, které shodou okolností bydlí v pražských Letňanech.

Tak jaký byl závěr toho hektického víkendu?
KP: Nervů bylo fakt hodně. Ale konec dobrý, všechno dobré. Zvládly jsme poslední zápas za stavu 2:2. Já i Bára Strýcová jsme předtím prohrály o pár balonů. Holky fandily, Lucka seděla v hale asi sto hodin, chudák. Pak nastoupila a podala super výkon.
LH: Jsem šťastná, že se nám debl povedl. Skoro jsme jim nedaly šanci. Hrály jsme agresivně. Trochu jsme se bály Martiny (Hingisové), protože jsem na ni zatím neudělala jediný set. Stejně jako Kája. Ale vím, že jí musíte vzít čas. Nesmíte se nechat od ní vyťukat.

Jak rychle jste si káply do noty?
KP: V pohodě, jak jste mohli vidět. V týdnu jsme si daly tréninkového debla, abychom byly připraveny na tuhle variantu. V lize jsme jednou spolu hrály ještě za ČLTK. Lucka mi sedí výborně. Nebyly jsme ani jedna nervozní. Od začátku jsme vedly a drtily je.

Musí být těžké čelit takové palbě, jakou dovedete rozpoutat vy dvě, ne?
LH: To byste se museli zeptat protihráček. Ale takových párů asi na světě moc není. Moje největší zbraň je hrát rychle. Pro soupeřky je nepříjemné, když musejí udělat krok dozadu. A než se zorientují, může být set pryč.

Fotogalerie

Jak vám vítězství pomůže upevnit sousedské vztahy?
KP: Jsme obě z Letňan, ale Lucka bydlí dost daleko ode mne.
LH: Ona je v nových a já ve starých Letňanech. Ale je fakt, že se chystá přistěhovat ke mně blíž.
KP: Budu kupovat byt kousek od Lucky, ale ještě to potrvá.

Český tým už posedmé za sebou ve Fed Cupu vyhrál rozhodující čtyřhru. Co vy na to?
LH: Když se na debla za stavu 2:2 dostanu, je to krása. Myslím, že si i fanoušci zaslouží, aby bylo drama až do konce. Přijeli na celý víkend a byla by nuda, kdyby byl konec po třech singlech.
KP: Na čtyřhru jsem byla nejmíň nervózní ze všech zdejších zápasů. Měla jsem vedle sebe Lucku a věděla, že mi pomůže. Opravdu jsem se těšila. Šlo to hladce. A pocit po vítězství je moc fajn.

Co jste říkali rozhodnutí Barbory Strýcové, která se raději z deblu omluvila? Nechtěla riskovat, aby třeba nemusela utkání skrečovat kvůli únavě.
LH: Barča toho měla po singlu dost. Proběhla tam nějaká křeč.
KP: Bylo to od ní hezké gesto. Měla nejmíň síly. Bylo to asi rozumné vzhledem k jejímu vyčerpání. A my dvě jsme šly na kurt jenom s pozitivní energií.

Bleskla vám v hlavě vzpomínka na Moskvu, kde jste v roce 2011 s Květou Peschkeovou rozhodly finále?
LH: Bleskla. Mám tyhle zápasy ráda. Kvůli nim hrajeme tenis. Jde o všechno a je plná hala.
Svědčí vítězství ve Švýcarku o síle téhle party?
KP: Myslím, že jo. Během víkendu panovala chvilku euforie, pak přišly prohrané singly. Nahoru - dolů. Ale celý tým stál za námi, všichni pořád věřili, že vyhrajeme. Nakonec je jedno jaké body se udělají. Hlavní je, že máme tři.

Je cenné, že jste se obešly i bez Kvitové a Šafářové?
LH: Když se podíváte na žebříček, tak uvidíte, že se českému ženskému tenisu daří. Pro Fed Cup je jedině dobře, že tým nestojí jenom na dvou hráčkách. Když je jedna zraněná nebo se necítí, tak se sestava promíchá a pořád je kvalitní.

Karolíno, váš trenér Vaněk říkal, že jste po utkání v Rumunsku byla psychicky vyčerpaná. Hrozí teď něco podobného?
KP: Asi jo. A platí to taky o fyzičce, protože ve Fed Cupu běhám pro balony, na které bych se normálně asi vykašlala. Víc se tady vyburcuju. Určitě mi to nějaké síly vzalo. Ale teď začíná něco nového, antuková sezona. Nedokážu říct, jestli z Fed Cupu budu špatná, nebo ne. Každopádně tyhle zápasy za to stojí.

Co vás napadne, když si uvědomíte, že jste v pátém finále za posledních šest let?
LH: Neuvěřitelná věc.
KP: Něco neskutečného. Při těch prvních finále jsem ještě neexistovala. Ale zažila jsem dvě. Jedno v roli divačky a jedno loni jako hráčka. Ať to dopadne jakkoli, postup do finále je úspěch.

V boji o titul vás čekají Francouzky. Co od něj očekáváte?
KP: Určitě zase těžký boj. Zase venku, proti domácím divákům. Mladenovicová. Garciaová. Obě hrajou trochu nevyrovnaně. Záleží na naší sestavě. Může se stát cokoliv. Ale věřím, že když budeme zase držet spolu a bojovat, tak Francii porazíme.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze