Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bikera Slavíka znechutily hlasy nepřejících. Na MS nejede

Elitní biker Tomáš Slavík | foto: ČTK

28 2014
Ve svém oblíbeném fourcrossu letos vyhrál na mezinárodní scéně všechno, co se dalo. Těšil se, že teď si to na mistrovství světa v Norsku rozdá i s nejlepšími sjezdaři planety. Jablonecký biker Tomáš Slavík však šokuje: „Nikam nejedu, za téhle situace to nemám zapotřebí. Závodit pod ostrým pohledem nepřejících lidí se mi nechce,“ prohlásil.

Znechutily ho reakce některých jezdců a dalších lidí kolem cyklistiky, kteří poukazovali na to, že nesplnil nominační kritéria. Dostal však důvěru reprezentačního trenéra, jelikož v závodu Světového poháru v JAR zajel 36. místo, což byl nejlepší český výsledek za poslední roky.

Původně mělo jet na šampionát do Norska šest závodníků, nakonec se však zjistilo, že místa pro Čechy jsou jen tři. A právě tehdy se spustila kritika na Slavíkovu adresu, že zabírá místa těm, co oficiální kritéria splnili.

To, že je Slavík jako nováček ve sjezdu aktuálně nejlepší v republice, přitom šlo jaksi stranou...

Odmítnout reprezentovat na mistrovství světa je hodně silné gesto. Nerozmyslíte si to ještě?
V žádném případě, bylo to moje svobodné rozhodnutí. Je to nejlepší cesta, jak tuhle situaci vyřešit. Závodit pod takovým tlakem se mi vážně nechce. Osmdesát procent lidí mě podporuje a ví, že bych měl z Čechů na mistrovství světa největší naděje. Dvacet procent si však myslí něco jiného.

Řekl vám to někdo do očí, nebo šlo jen o reakce na internetu?
Osobně mě nikdo nekritizoval. Na Facebooku i jinde na internetu se ale atmosféra hodně vyhrotila. To mě znechutilo. Bohužel nešlo jen o nějaké diskutéry, ale i o lidi, kteří do toho vidí. Zarazily mě reakce pár jezdců. Přečetl jsem si o sobě tolik špíny a konspiračních teorií, že vážně nemám chuť nikam jezdit. Je známá pravda, že v Česku se úspěch neodpouští - a tahle mentalita mě mrzí.

Ale pořád jsou to jen hlasy ve virtuálním světě. Nemohl jste to prostě přejít?
Teoreticky mohl. Občas si říkám, jestli jsem se nezbláznil, protože si neumím představit, že by se jiný jezdec vzdal účasti na světovém šampionátu. Jenže já už jako závodník ve fourcrossu na mistrovství světa startoval mnohokrát, takže je to pro mě něco jiného, a sjezd zatím pořád není moje priorita. Navíc tlak nebyl vyvíjen jen na mě, ale i na reprezentačního trenéra, a tak jsem si řekl, že se nominace radši vzdám. Nechci reprezentovat republiku za situace, kdy spousta lidí bude čekat na moji chybu.

Do tréninku sjezdu jste investoval spoustu času. Nemrzí vás, že to teď nezúročíte mezi světovou elitou?
V téhle situaci ani ne. Všem českým jezdcům přeju úspěch, na nikoho nejsem naštvaný. Já jsem si vyzkoušel nové možnosti a tréninkem sjezdu jsem nic neztratil. Za dva tři týdny už mi začíná zimní příprava. Koncem září mě čekají první závody světové série v městských sjezdech v Mexiku a Chile.

Sjezd tedy budete pokoušet dál?
Rozhodně s ním nehodlám skončit, naopak mě tahle nepříjemnost ještě víc motivuje. Těm, co byli negativní, chci příští rok ukázat, že se mýlili.

Letošní sezona pro vás už skončila?
Ne. Ještě mě o víkendu čeká závod Českého poháru na Ještědu. Tam se potkám se všemi jezdci. Jsem zvědav, jak se na mě podívají ti, kteří o mně psali takové věci. Ale myslím, že po mém gestu budou snad všichni v pohodě.

S čím půjdete do příštího roku?
Dál se budu věnovat fourcrossu a rád bych v něm zase exceloval. V zimní přípravě se zaměřím víc na sjezd a uvidíme, jestli se dokážu posunout někam výš. Pořád mám pocit, že to půjde.Najdete na iDNES.czmobilní verze