Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tým je uvolněný, libuje si kouč biatlonistů a skromně myslí na desítku

Šéftrenér biatlonistů Ondřej Rybář na tréninku v Novém Městě na Moravě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

5 2015
Otevřel noviny a četl: V Česku řádí plošná epidemie chřipky, nejhorší za posledních pět let. Ondřej Rybář, šéftrenér biatlonové reprezentace, se zhrozil a vyhlásil stav ohrožení. "Děláme všechna opatření, jaká můžeme," řekl v Novém Městě na Moravě, kde se pojede 7. díl Světového poháru a kde své svěřence brání, aby na domácí půdě podali maximální výkony.

Soukalové, Vítkové nebo Moravcovi tak tým naordinoval nejpřísnější režim s minimem kontaktů s okolím a teď si hlavní kouč pochvaluje: „Všichni jsou zdraví. Pominu-li Michala Šlesingra, který od začátku sezony bojuje s průduškami a není stoprocentní, ale on už se s tím trochu sžil. Spíš pro další sezonu budeme řešit, jakou prevenci bychom mohli udělat. Ale všichni jsou připravení startovat a věřím, že je udržíme zdravé na další Světové poháry i mistrovství světa.“

S aktuální formou i zdravím, co bude pro vás hranicí úspěchu?
To je strašně těžké, špička je docela široká a hranice je tak relativní. Kdybych řekl, že bereme umístění do 10. místa, jak zaznělo už před sezonou, bude to vypadat, že děláme alibi. Ale kdo je v desítce, má obrovskou šanci i na pódium. Tu hranici nemáme, ale byl bych rád, aby závodníci byli doma spokojení.

A nějaká čísla prozradíte?
Jestli budou tři do dvaceti, ukazuje to naši sílu, a každé umístění do deseti má pro nás ohromnou cenu. A tím nemyslím mix štafetu.

Kdo ji pojede?
Řeknu aspoň polovinu - jasná je Veronika a Ondřej. Startovky se odevzdávají do půl šesté večer, musíme to s trenéry probrat.

Štafeta bude v Novém Městě závodem číslo 1?
Ano, pro nás je prioritou. Měli by startovat ti nejsilnější, s momentálně nejlepší formou.

A polovinu single mix štafety taky řeknete?
Nasadíme ty rychlejší střelce.

Co od novinkového formátu čekat?
Nevíme, ani v tréninku nijak nezkoušíme, kdo zvládá líp a kdo hůř opakovaný trénink. Je to odlišný závod, jede se kratší trestné kolo, záležet bude na rychlosti střelby a kandidátů je víc. Jsem rád, že máme z čeho vybírat. Před pár lety by nám tahle disciplína přidělala starosti. Kdyby se konala ve stejný den s mix štafetou, tak bychom na ni pomalu ani neměli lidi. Ale letos je příjemné, že máme z koho vybírat.

První Světový pohár se v Novém Městě jel v roce 2012. Jak byste popsal posun českého týmu?
Nechci, aby to vypadalo, že se zase vyhýbám odpovědi, ale to nám ukáže víkend, jak se s tím závodníci poperou. Jak ale sledujeme tým, nálada je v něm daleko uvolněnější, s tlakem pracují líp než tehdy a snad si to přenesou i do závodu. Ale když stoupnou na start před plnými tribunami, bude to jiné, než když se o tom jenom mluví. Věřím, že někomu se před domácím publikem závod podaří.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze