Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Froome to letos nebude mít jednoduché, očekává ředitel Tour Prudhomme

VYSTUPOVAT. Šéf Tour de France Christian Prudhomme v cíli etapy, cyklisté jsou ještě na trati. | foto: AP

4 2014
Jak by mohl vypadat souboj o titul na Tour de France 2014? Christian Prudhomme, její ředitel, soudí že loňská dominance Chrise Frooma bude letos ohrožena jak kvalitními soupeři, tak nástrahami, číhajícími na trati.

"Všechny sporty zažily nebo zažívají příklady dominujících šampionů. Když však Ocaňové nebo Thévenetové působili na Tour potíže Merckxovi, když Lemondové nebo Fignonové stáli proti Hinaultovi a když se letos Froomovi postaví těžké váhy Contador a Nibali, pak je závod ještě zajímavějším a stává se dramatem v divadelním smyslu," říká Prudhomme.

Obsáhlý rozhovor s ředitelem Tour de France Čtěte v pátečním vydání MF DNES

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Kromě soupeřů, kterým bude muset Froome letos čelit, se musí utkat i se zrádnými kostkami na severu Francie a jeho tým zase s větrem v etapě, která nás zavede z Arrasu do Nancy. Pamatujete si na obtíže, s nimiž se Froome potýkal loni v etapě Tours - Saint Amand Montrond? Na Tour de France není nikdy nic napsáno předem."

Christian Prudhomme, bývalý reportér francouzské televize, se na historii tohoto závodu výraznou měrou podílí už od roku 2007, kdy se stal jeho ředitelem.

"Jsem služebníkem Tour," říká. "Ale co se mi líbí, je zjištění, že i po 110 letech její existence je stále možné inovovat při výběru její trasy a že mí spolupracovníci jsou pořád nadšení myšlenkou objevit někde nějaký nový kopec nebo nové území. Tak jako tomu bylo s Korsikou, která loni ve stém ročníku zaznamenala fenomenální úspěch."

Nová území pro Tour navíc neobjevují jen ve Francii, pravidelně vyváží svůj závod za hranice. Letos vyrazí peloton z anglického Leedsu, příští rok bude start v nizozemském Utrechtu. A spekuluje se, že v dohledné budoucnosti by mohl být start i v Kataru, odkud pochází jedni z nejvýznamnějších sponzorů.

Přesto Prudhomme na tuto otázku ve velkém rozhovoru, který poskytl pro páteční vydání MF DNES, odpovídá neurčitě: "Myslím si, že start Tour by měl být přirozený a sportovně legitimní, tedy v zemi s cyklistickou tradicí. Kdyby Belgie, srdce cyklistiky, ležela 15 tisíc kilometrů od Paříže, museli bychom si klást otázku, jak to udělat, abychom se tam s Tour dostali. Už teď se ale Tour snažíme vyvážet do nových, vzdálených zemí, byť trochu jinak. Třeba loni se velkého úspěchu dočkalo Saitama Critérium, kterým jsme propagovali Tour v Japonsku."

Ředitel Tour věří v ještě větší internacionalizaci světové cyklistiky. "Ta probíhá už několik let a začala z anglosaského světa. Cadel Evans byl v roce 2011 prvním australským šampionem Tour a Bradley Wiggins předloni prvním britským. Tak proč by za 10 let nemohl být čínský vítěz? Věřím, že na Tour jednou přivítám i africký či čínský tým."Najdete na iDNES.czmobilní verze