Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Tigera Woodse zatím nemáme prostředky, říká pořadatel Czech Masters

Petr Dědek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

11 2016
Ve druhé polovině srpna přiveze do Prahy na golfové Czech Masters minimálně tři velké hvězdy světového golfu – bývalou jedničku Lee Westwooda, obhájce předloňského vítězství Jamie Donaldsona a vítěze dvou majorů – Johna Dalyho. V minulém roce přitom Petr Dědek oslovil dokonce Tigera Woodse.

Je Tiger Woods reálným cílem?

Není tajností, že jsem Tigera Woodse loni oslovil. Měl zdravotní problémy, pak se vrátil do hry, ale měl nějaké povinnosti. Zatím na to nemáme odpovídající finanční prostředky, abychom takovou hvězdu světového golfu přivezli.

Ale jeho manažerský tým reagoval?
Reagoval, ale nedošlo k jednání o podmínkách, protože to termínově nemohlo klapnout. Není tajností, že Tiger Woods na prize fondu bral od jednoho do tří milionů eur. Šejci v Abú Zabí mu ještě nedávno vypláceli na turnaji tři miliony eur.

Dvojice Westwood, Daly je ta, kterou jste si přáli?

Lee Westwood byl opravdu jedním z těch, které jsme měli na prvním místě. Pro nás bylo i štěstí, že opustil Ameriku a letos bude hrát především na European Tour. To byl signál – pojďme se rychle domluvit. Jednání netrvala dlouho a plácli jsme si.

S Dalym to bylo podobné?
Už jsem o něm uvažoval loni. Je to bouřlivák, který přitáhne mnoho diváků, mediální pozornost. I když třeba nepodá úplně nejlepší golfový výsledek, udělá velkou zábavu, a to k turnaji taky patří.

Jednání s Dalym byla standardní?
Ano, jednání probíhala standardně. Daly má tři manažery. My jsme se spojili s tím, který se stará o Asii a Střední východ. V Evropě toho zatím moc neodehrál, jednou byl v Rakousku, jednou v Německu. A tak přivítal, že se podívá i do České republiky.

Kolik vás tři největší hvězdy turnaje stály?
Řádově tři až pět procent z rozpočtu turnaje.

Máte vyhlédnutého hráče, kterého byste v budoucnu rád do Prahy přivezl?
Věřím, že se nám podaří přivézt i špičkového hráče z PGA. Uvidíme, jak nám budou vycházet termíny turnajů, ale nesmíme ani zapomínat na golfisty z minulých ročníků. Třeba Matthew Fitzpatrick teď patří k velkým hvězdám evropského golfu.

Uvažovali jste o Martinu Kaymerovi. Je on jedním z těch, kdo by mohl v dalších letech dorazit?
S Martinem jsme dlouze diskutovali a přislíbil nám účast na některém z dalších ročníků aniž by požadoval nějaké startovné. Pro nás je velmi zajímavý tím, že je z Německa.

Lee Westwood sleduje svůj pokus na osmnácté jamce. Po prvním kole se usadil v
Jamie Donaldson na turnaji European Tour ve Vysokém Újezdu.
John Daly, 1. kolo British Open, St. Andrews

VELKÁ TROJKA. Zleva Lee Westwood, Jamie Donaldson, John Daly.


Jak blízko jste byli k finální dohodě?
Měl by se zúčastnit olympijských her a to byl hlavní střet termínů. Každopádně nám slíbil, že v příštím roce by o tom uvažoval. Vše se bude odvíjet od jeho účasti na PGA. Loni neobhájil kartu, takže letos se bude snažit, aby ji uhrál znovu. Teď ji má omezenou a může hrát maximálně třináct turnajů. Uvidíme, jak nám budou příští rok vycházet termínové kolize.

Je tady ještě jeden další německý hráč, který má k Česku ještě blíž než Martin Kaymer. Jednali jste s Alexem Čejkou?
Alex má kartu na PGA, bude hrát FedEx Cup, takže není moc reálné, aby se našeho turnaje zúčastnil. Nevstoupili jsme do jednání, protože kolize termínů jednotlivých turnajů je tak silná, že by to nemělo smysl.

Uspořádat turnaj kategorie European Tour je nákladná záležitost. Stále část Czech Masters musíte platit ze svého?
Takhle, je pravdou, že rozpočet turnaje každým rokem roste a s tím rostou i noví partneři. Turnaj získává na kvalitě, na síle. Věřím, že dnešní jména partnerů, které jsme představili (Raiffeisenbank a ŠKODA AUTO), jsou tak silné značky, že turnaji ještě v budoucnu pomůžou. On nebude nikdy ziskový, naším cílem je mít vyrovnaný rozpočet. Snažíme se ho posouvat výše a tím rostou také náklady. Ale já věřím, že Czech Masters bude v budoucnu golfový svátek.

Kde je ta úroveň, na které byste se chtěli pohybovat?
Odpovídající úroveň by byla kolem 2 milionů eur v prize money. To už by přijela řada hráčů automaticky a nejenom kvůli prize money, ale i kvůli Praze a podmínkám na turnaji. To je takový náš cíl. Můžeme mít i vyšší cíle, ale musí být reálné. K tomu je potřeba mít i diváckou kulisu. Věřím, že letos přijde mnoho diváků, kteří se budou mít na co podívat.

Věříte, že by jednou mohl český hráč bojovat o vítězství?
Pevně v to věřím.

V jakém časovém horizontu by se to mohlo povést?
Věřím, že během tří let uvidíme ve finálových flightech české hráče a právě proto by diváci mohli přijít fandit. Snad se mi jednou podaří předávat na pódiu cenu českému hráči.Najdete na iDNES.czmobilní verze