Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na pavés málem přišel o nohu, teď Museeuw ví: Ta etapa může rozhodnout

Belgický cyklista Johan Museeuw při své triumfu v závodě Paříž-Roubaix 2000. | foto: Profimedia.cz

9 2014
Ypry (Od našeho zpravodaje) - Koukl na oblohu a řekl: "Díky tomu špatnému počasí to dnes bude skvělá podívaná." Bývalý obr Johan Museeuw, kterému říkali Lev Flander a který třikrát ovládl drsnou jarní klasiku Paříž-Roubaix, stál na náměstí v Yprách. Odtud vyrážela 5. etapa Tour de France, která poslala cyklisty na sektory kostek známé právě z Roubaix.

Třikrát Museeuw nad hlavu pozdvihl žulovou kostku, trofej šampionů, třikrát kraloval a stal se tak nezapomenutelným hrdinou. Jeho pád v roce 1998 však málem ukončil celý jeho cyklistický život.

Při karambolu v Bois de Wallers si hvězdný závodník poranil nohu, do které se mu následně dostala infekce a léčba se táhla měsíce. Belgický cyklista se však do Pekla severu vrátil a když v roce 2000 na velodromu v Roubaix triumfálně projížděl cílem, vypnul pravou nohu z pedálu, zvedl ji a ukazoval na koleno, co ho málem obralo o kariéru.

Na startu středeční etapy teď lídrům pro celkové hodnocení Tour přál víc štěstí, než měl kdysi on sám. "Doufám, že se udrží v sedle,“ říkal 48letý Belgičan. „A doufám, že náš Van Avermaet si po etapě oblékne žlutý trikot, má dobrou šanci, je to etapa pro klasikáře. Těším se."

Jakou radu byste dal Froomovi, Contadorovi, Nibalimu?
Je jich příliš mnoho, než abych je dokázal vysvětlit.

Půjde v etapě o zdraví?
V dešti budou kostky extrémně klouzat, na nebezpečí přidává fakt, že je peloton v prvním týdnu Tour de France extrémně nervózní. Bude to nebezpečné, ale doufám, že do cíle dojedou všichni v pořádku.

Který ze sektorů je ten nej?
Nebezpečné jsou všechny, ale šestý je podle mě ten nejdrsnější.

Jaký je recept, aby lídři nespadli?
Tohle je Tour. Můžete spadnout dnes a něco si zlomit, můžete spadnou zítra. Tento závod je nebezpečný každý den.

Může se Tour rozhodnout už v 5. etapě?
Možné to je.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze