Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bauer? Vypadaly mu dva vlasy. Ale forma vypadá dobře, říká kouč lyžařů

TRENÉR BĚŽCŮ. Miroslav Petrásek spoléhá, že o výsledky se v nadcházející sezoně postarají hlavně veteráni Bauer či Jakš. Zároveň ale bude bedlivě sledovat výkony mladíků Knopa, Gräfa či Kordače. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

5 2014
Skvělé časy, kdy Lukáš Bauer jezdil v nejlepší formě a spolu s krajany tvořil obávanou štafetu, už jsou pryč. Přesto trenér běžců na lyžích Miroslav Petrásek vzhlíží k nové sezoně s vrcholem na mistrovství světa ve Falunu s nadějí. „Každé umístění do šestého místa by bylo skvělé,“ říká 50letý trenér mužské reprezentace.

Co si od sezony slibujete?
Výsledky by měli dělat hlavně Lukáš Bauer, Martin Jakš a Aleš Razým. Lukáš by se měl zúčastnit první části Světového poháru do Tour de Ski, měl by ji zakončit v La Clusaz, tam se jede i štafeta. Pak by vynechal Tour de Ski a soustředil se na mistrovství světa, kde by určitě rád byl do šestého místa. On sám by ten cíl možná posunul ještě výš. Jakš s Razýmem by měli mít první vrchol na Tour de Ski, pak samozřejmě na mistrovství světa, kde si myslím, že největší síla bude ve sprintu. V něm by měli útočit na první šestku. Co se týká mladších závodníků (Jakub Gräf, Petr Knop, Jacob Tony Kordač), tak tam je hlavním cílem mistrovství světa do 23 let a boj o čtvrté místo ve štafetovém týmu.

Bude se příprava lišit oproti loňsku?
O trochu se liší celou dobu. Zvýšili jsme tempo během tréninku. I nynější závěrečná příprava by neměla být směřována k prvním Světovým pohárům, ale k mistrovství světa.

Medaile letos budou viset na mistrovství světa asi hodně vysoko, že?
Každé umístění do šesti by bylo cenné. Jakš by měl prolomit desítku, uvidíme, jestli se to podaří Razýmovi. Pokud tito tři starší závodníci (spolu s Bauerem), co by měli dělat výsledky, budou stoprocentně fit a pojedou štafetu, tak bych rád, aby v ní bojovali o první osmičku.

Tradičním členem štafety byl Jiří Magál, který po minulé sezoně ukončil kariéru. Nezkoušel jste ho zlomit, aby ještě rok vydržel?
To nešlo. Jirka by nedostal smlouvu na Dukle. Byl vojákem, šel by na poloviční úvazek, musel by opustit Duklu. Má rodinu, nevím, jak by ji živil. Takhle dostal možnost jít do kasáren, kde dál pokračuje jako voják z povolání. Co jsem se s ním bavil, tak je hrozně spokojený. Občas si zaběhne nějaký vrch, běhy. Přemlouvání nešlo. Kdyby dostal celý úvazek a zůstal na armádě, tak by pokračoval. Jinak to nešlo.

Kdo by mohl nahradit?
Na mistrovství republiky bude klasická trať, kde si vítěz zároveň zajistí nominaci na mistrovství světa. Tam mají šanci i další závodníci jako Ondřej Horyna, Dušan Kožíšek nebo Petr Novák, kteří by o to mohli bojovat. Z mladých závodníků si myslím, že nejlépe postupuje Petr Knop, který ve všech svých kategoriích odjezdil velmi dobré výsledky a i mně se jeví jako závodník, se kterým si myslím, že se bude dál dobře pracovat.

Lukáš Bauer (vlevo) a Petr Knop na Dachsteinu

Lukáš Bauer a Petr Knop (vpravo) při soustředění na Dachsteinu.

Jaká jsou kritéria pro nominaci na mistrovství světa?
Je tam jasně dané kritérium, které splňují maximálně tři závodníci, to je 20 bodů získaných ve Světovém poháru. To si myslím, že získá Lukáš (Bauer), Aleš (Razým) a Martin (Jakš). Pak se jede mistrovství republiky, kde je patnáctka volně, sprint klasicky a třicítka klasicky hromadně. Mistři republiky mají nominaci na mistrovství světa jistou. To jsou první kritéria. Do konečného počtu to nominuje trenér.

Bauer se letos připravuje úplně sám. Jak jste viděl jeho formu na Dachsteinu?
Vypadaly mu dva vlasy. Nicméně vypadá velice dobře. Strašně chce, hodně trénuje, je zdravý, bez problémů. Tréninky měly kvalitu, bylo vidět, že to Lukáše baví.

Motivaci ještě nachází?
Má ji. Chce dokázat, že je dobrý a já doufám, že to v zimě bude fungovat.

Co říkáte na jeho volbu chystat se indivudálně s cizími závodníky?
Lukáš chtěl změnu a letos ji konečně udělal. Já mu do tréninků nemluvím, on si to upravuje podle svého. Myslím si, že za ty roky to stejně nějakou kostru má. Je vidět, že na lyžích mu to dobře odjíždí a myslím si, že bude dobře připravený.

Na Dachsteinu, kde jste se potkali, jezdil také podle svého?
Nějaké tréninky spolu absolvujeme, když to vychází. Když se chce na cokoliv zeptat, tak jsem připraven a mluvíme o tom.

Petr Knop na Dachsteinu
Lukáš Bauer na Dachsteinu

Vlevo Petr Knop, vpravo Lukáš Bauer. Budou v příští sezoně „parťáci“ ve štafetě?

Bauer se nechystá na Tour de Ski. Kdo ji tedy pojede?
Pouze Razým a Jakš. Mladíci by se měli připravit přes Evropský pohár, ten se jede v Oberwiesenthalu. Pak je mistrovství republiky, kde by měli prokázat, že jsou lepší než zbytek republiky, což pro ně bude složité, ale doufám, že to prokážou. Po něm odjíždějí na MS do 23 let, pak je hned MS dospělých. Takže kdyby absolvovali i Tour de Ski, bylo by to velmi náročné. Podle mě by bylo špatně, kdyby tam jeli.

Jste rád, že v týmu dochází ke generační obměně?
Určitě je to dobře. Když před osmi lety přišel do reprezentace Jakš, Razým a mladíci, tak to ten tým oživilo. Vždycky ho to velice oživí, i trenéra, že nemá ty samé tváře. Myslím si, že i Aleš s Martinem jsou docela fajn v tom, že s klukama lehce omládli. Ten tým pěti lidí pracuje tak, že se mi to líbí a že když se jdou vyjet, tak jdou všichni spolu. Prostě fungují jako tým, což poslední roky nefungovalo tak jako teď.

Je na mladících patrný ostych?
Ne, tam to opravdu není jako v kolektivních sportech, kde se musí sbírat puky. Kluci přišli s nějakou vizitkou svých výkonů, určitě ví, že nemůžou chtít po Jakšíkovi, aby uklidil koš. Ale ostych, co se týká tréninku, nevidím. Spíš si berou z těch kluků inspiraci.

Jak se vám zatím jeví?
Nejlepší startovací pozici má Petr Knop, který byl loni pátý na MS juniorů, i v trénincích zvládl všechno. Pak jsou tam oba dva Kubové (Kordač a Gräf). To jsou dva kluci, u kterých uvidíme až v sezoně, jak se budou jevit.

Vzhlíží k „mazákům“?
Měli by. Když jedou trénink a dostanou minutu nebo víc, tak vědí, že se mají víc snažit. A snaží se. Jsou to kluci, kteří uspěli na MS juniorů. A doufám, že do dvou tří let budou v áčku platnými nástupci Bauera a dalších.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze