Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ledecká: Věřím, že žaloba mého kamaráda proti MOV má šanci na úspěch

Ester Ledecká na hrách v Soči | foto:  Michal Sváček, MAFRA

23 2015
Při vyhlášení Sportovců roku ji už podruhé dekorovali coby nejlepší českou juniorku. Snowboardistka Ester Ledecká však už triumfuje i mezi dospělými. V roce 2015 to dokázala jak na mistrovství světa, tak naposledy nedávno ve Světovém poháru.

Vstup do sezony ani nemohl být vydařenější, že? Vstoupila jste do ni vítězstvím v paralelním obřím slalomu v Carezze.
A momentálně jsem držitelkou průběžného vedení v disciplíně, to jsem ještě nikdy nebyla, mám díky tomu oranžový dres. Takže jsem si k Vánocům udělala radost a doufám, že ten dres udržím co nejdéle. Ještě krásnější by samozřejmě bylo bojovat i o velký glóbus. Tak uvidíme, na co mi nakonec bude snažit to všechno, co jsem natrénovala.

Jak to vlastně máte s disciplínami. Je vaší oblíbenější ta, ve které jste mistryní světa, tedy slalom, nebo naopak obří slalom?
Moc to nerozlišuju. Víc prvenství ze svěťáku mám v obřáku, mistryní světa jsem pro změnu ve slalomu, takže to mám padesát na padesát. Líbí se mi obě ty disciplíny.

Nejbližší pohárový závod vás čeká 8. ledna v Bad Gasteinu, kde obhajujete loňské vítězství v paralelním slalomu.
A hrozně moc se těším, protože tam je vždycky skvělý kopec a dobrá atmosféra. Tentokrát to bude navíc večerní závod, což je vždycky jiné a zajímavější, a přijde díky tomu asi i hodně lidí

Z olympijského programu však byl právě paralelní slalom vyřazen. Americký snowboardista Justin Reiter kvůli tomu dokonce žaluje Mezinárodní olympijský výbor. Má podle vás jeho akce alespoň nějakou šanci na úspěch?
Pokud se věc bude podávat tak, že to dělá jenom pro snowboarding, tak šanci nemá. Ale jak jsem slyšela, Justin, který je mým dobrým kamarádem, to chce postavit tak, že olympijský výbor USA to u MOV zařídil tak, že paralelní slalom zrušili proto, aby tam místo ní mohli nasadit jiné snowboardové disciplíny, ve kterých má Amerika větší šanci na medaile - takže Big Air. A z principu by se tohle přece dít nemělo, aby jednotlivé země měly až takovou moc. Když žalobu postaví na tomhle, mohlo by to vyjít.

Co pro to vše dělá?
V Itálii mi při svěťáku říkal, že byl kvůli tomu také na různých kongresech a také u evropských právníků a probíral to znova a znova. Investuje do té kauzy spoustu času a peněz a my mu všichni fandíme. Myslím, že by to mohlo vyjít. Lidé se o případ zajímají a je to docela slušně rozjeté.

Jak vy zatím letos zvládáte kombinování snowboardingu a alpského lyžování?
Na lyžích budu jezdit závody FIS a Evropské poháry a pokud bude šance, tak bych si mezi snowboardovými akcemi ráda bych zkusila na lyžích i Světový pohár. Ale snowboard teď musí být na prvním místě, abych si vydělala na ty lyže.

Kde by se tedy vaše lyžařská premiéra ve Světovém poháru mohla odehrát?
Ještě nevíme přesně. Mám vyjeté místo v super G, tam bych mohla jet okamžitě, ale uvidíme, jak se to bude krýt se snowboardovými závody. A v obřáku musím nejprve bodovat ve třicítce v Evropském poháru, abych se mohla ve svěťáku střídat s dalšíma českýma holkama. Mohla bych asi jet i kombinaci. Každopádně chci vstoupit do Světového poháru na lyžích s dobrým pocitem. Aby to nebylo tak, že se ze snbowboardových závodů ženu hned na lyžařské. Pak by to bylo takové rozházené.

Nadále ale platí, že byste na hrách v Koreji 2018 chtěla startovat ve snowboardingu i v lyžování?
Ano, pořád to mám v hlavě, k tomu směřuju.

Budete nyní trénovat také na Štědrý den?
Lehce si zatrénuju určitě. To tělo se musí pořád zatěžovat, aby neokoralo. Ale zapojím se i do vánočních příprav. Já Vánoce strašně zbožňuju, miluju jejich atmosféru.

Musíte se při nich i hlídat?
Ani moc ne. Nikdy jsem na ta svá kila až tak nekoukala. To jídlo vždycky na kopci vyjedu.

A co Silvestr? Kde ho oslavíte?
Budeme trénovat v Rakousku. Uvidíme, jestli zůstaneme na Silvestra tam, nebo se vrátíme do Česka. Já ale stejně na Silvestra většinou usnu už před půlnocí a pak mě vzbudí až ty ohňostroje. Chodím hrozně brzy spát a tyhle oslavy vždycky tak nějak nezvládnu. Ale není to tím, že bych pila, já nepiju. Jen jsem s tím spaním trochu jako malé dítě.

V anketě o Sportovce roku jste byla vyhlášena dvakrát nejlepší juniorkou. Takže cílem je nyní vrátit se na galavečer už jako žena?
Určitě. Bylo by to krásné. Už jen sedět na galavečeru mezi všema sportovníma celebritama, je úžasné. A kdybych se sem dostala jako členka elitní desítky, strašně moc bych si toho vážila.

Který sportovní výkon nebo zážitek vás letos nejvíc oslovil?
Nejvíc fandím při hokeji, to mám v genech. Při mistrovství vždycky úplně šílím. Na tom pražském jsem byla fandit osobně naživo a hrozně jsem to prožívala. Viděla jsem Čechy proti Kanadě i proti Rakousku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze