Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kulhavého ničí bakterie, přesto před šampionátem říká: Sním o medaili

Biker Jaroslav Kulhavý | foto: Ivana Roháčková

3 2014
Stal se mistrem světa, byl druhý na evropském šampionátu. To vše však Jaroslav Kulhavý letos dokázal "jen" ve svém vedlejším povolání - v maratonech na horských kolech. Olympijské cross country však králi her v Londýně ne a ne vyjít. "Je to ubíjející," přiznal 29letý biker. Poslední šancí, kde si spravit chuť, bude v sobotu závod o titul mistra světa v norském Hafjellu.

Ze světových šampionátů už si závodník týmu Specialized dovezl stříbro (2010 v Mont St. Anne) i duhové proužky mistra (Champéry 2011). "Ale letos poprvé nedokážu vůbec říct, jaké můžu mít cíle," řekl Kulhavý. "Posledních 14 dnů jsem se potýkal s problémy, poslední Světový pohár před týdnem jsem nedokončil."

A objevil jste, kde je problém?
Výsledky testů krve ukázaly alergii, bakterii na dýchacích cestách. Cítil jsem, že se mi špatně dýchá. Momentálně nedokážu říct, jak to bude na mistrovství vypadat, každopádně tam pojedu, závodit můžu, i do závodu dám maximum. Ale těžko říct. Jsem ze sezony trošku zklamaný, že těch problémů bylo tolik.

Přitom to není výkonnostní problém, ne?
Že vepředu dokážu být, si všichni uvědomují, ale být mezi tou špičkou, k tomu mi pořád něco schází. Teď je důležité najít příčinu a začít pracovat na další rok. Motivaci pořád mám, ale je trošku frustrující - snažím se dělat maximum, ale výsledky se nedostavují.

Na co byla ta alergie?
Nemáme zatím výsledky. Mně šlo jen o to zjistit, jestli nejde o nějaký vážnější problém, jestli má vůbec cenu cestovat na mistrovství světa. Krev ukázala, že všechno je v klidu a další vyšetření budou probíhat po mém návratu. Není to tak, že bych neotočil nohama, ale omezuje mě to bohužel v těch nejvyšších intenzitách.

Jak tým reaguje na dosavadní průběh sezony?
Letos se mi povedly maratony a sezonu nemůžu hodnotit tak, že by úplně nevyšla, ale do XC jsem se prostě nedostal. Byla tam spousta problémů, které rok negativně ovlivnily. Abych pravdu řekl, nejradši bych na něj zapomněl a už se připravoval na další sezonu. Co se týká smlouvy, měl bych vědět během týdne. Jistota je, že na kole mě ještě uvidíte, ale na detaily si musíme počkat.

Kolik jste dostal nabídek?
Mám zatím dvě a jedna z nich by měla dopadnout. A když ne, budeme jednat dál.

S čím budete na mistrovství světa spokojený?
V hlavě je to jenom medaile a nemůžu říct, že je to nereálné. Ale může se taky klidně stát, že závod nedojedu. Uspokojením by pro mě byla desítka, která se označuje za úspěch. Ale je to jen momentální věc, se kterou bych byl spokojený. V dalším roku, dvou, které vyvrcholí olympiádou, chci dál vyhrávat.

Na startu budete stát hodně daleko?
Tak ve druhé třetí řadě. Když se něco nepokazí, nespadne, tak se dá dostat dopředu. Ale už se mi letos dvakrát stalo, že to hned na startu přede mnou spadlo a najednou jsem byl šedesátý. Tím závod končí. Ale tady je start relativně široký a když na to člověk má, tak se dopředu dostane. Neviděl bych to jako extra velký handicap, o kterém bych už teď přemýšlel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze