Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger před klasikami: Ardeny byly od začátku sezony mým prvním cílem

Tak oslavoval Roman Kreuziger, když v roce 2013 ovládl po sólovém úniku Amstel Gold Race. | foto: AP

18 2015
Od 22. března, kdy se představil na klasice Milán - San Remo, nezávodil. Dva týdny nyní nabíral kondici na Kanárských ostrovech. „Byla tam dobrá parta a uteklo nám to hrozně rychle. Udělali jsme vydařený tréninkový blok,“ říká Roman Kreuziger. V neděli povede svůj tým Tinkoff-Saxo do první ze tří ardenských klasik, závodu Amstel Gold Race.

Nechyběly vám už závody?
Samozřejmě, byla to dlouhá doba, co jsem teď nezávodil. Je to pro mě i nová zkušenost jet na klasiky bez toho, aniž bych předtím startoval Kolem Baskicka. Ale všichni říkají, že pokud se snažíte uspět na Lutychu, je to jediná cesta, jak přijet na Lutych co nejčerstvější. Takže jsme zkusili tuhle trochu riskantní hru. Uvidíme, jak na tom budu už teď na Amstelu, kde mám volnou ruku. Pak přijde Valonský šíp, který je trochu kratší a jeho závěr mi úplně nesedí, ale bude  důležitým testem před Lutychem.

Vše tedy směřuje až k závěrečné ardenské klasice Lutych-Bastogne-Lutych? Tak o tom hovořil i váš sportovní ředitel Sean Yates. Na Amstelu máte být lídrem společně s mladým Dánem Valgrenem.
Michael Valgren je teď určitě výbušný a když jel Amstel před dvěma lety poprvé, tak se mu líbil. Vsadil bych na něj i já, jde o nového, mladého závodníka a já vidím, jak za poslední rok vyspěl. Tenhle typ závodů by mu mohl sedět. Na etapách Kolem Sarthu se rozjel, tak uvidíme, jak na tom bude. Určitě je lepší mít dvě karty, se kterými můžeme hrát, protože já tolik výbušný nejsem a je složité, aby se mi na Amstelu povedlo odjet stejně jako předloni. Zato kdyby se ve finále spurtovalo v menší skupině, Valgren je poměrně rychlý a můžeme zkusit hrát i tuhle kartu.

Amstel Gold Race

kurzy na vítězství podle sázkové kanceláře William Hill

3,3:1 Gilbert (Bel./BMC)
4:1 Valverde (Šp./Movistar)
5,5:1 Kwiatkowski (Pol./Etixx)
5,5:1 Matthews (Aus./Orica)
12:1 Rodríguez (Šp./Kaťuša)
15:1 Vanendert (Bel./Lotto Soudal)
17:1 Dumoulin (Niz./Giant)
20:1 Gerrans (Aus./Orica)

Dále například:

55:1 Costa (Port./Lampre)
66:1 Kreuziger (Tinkoff-Saxo)
66:1 Nibali (It./Astana)
120:1 Kelderman (Niz./Lotto Jumbo)

Letos jste na závodech pomáhal Majkovi, Contadorovi, či Saganovi. Těšíte se na tu změnu, že nyní pojede tým na vás?
Na další ardenské klasiky přibude ještě Majka. Ale je fakt, že tohle byl od začátku sezony můj první cíl. Tak jsme byli s týmem domluveni, i když jsme nevěděli, jestli už bude v mé kauze rozhodnuto nebo ne.  

Loni jste zde skončil sedmý a osmý. S čím byste byl spokojen letos?
Nějaké cíle jsme si s trenérem dali, ale veřejně je říkat nebudu.

Když se řekne Cauberg, co se vám vybaví?
Spousta fanoušků a neuvěřitelná atmosféra. I když ten kopec nevypadá tak krutě, po všech těch stoupáních, která už máte na Amstelu za sebou, je na konci velice nepříjemný. A hodně záleží, jak na něm fouká.

Poté, co jste Amstel předloni vyhrál, je pro vás už každý další návrat na tento závod příjemný?
Já bych neřekl, že se za poslední dva roky něco změnilo. Měl jsem Amstel rád už předtím, od doby, co jsem ho jel v roce 2007 poprvé. Vždycky se mi líbil a vždycky se sem rád vracím. Je to specifický závod a je velkou výhodou, pokud ho někdo zná a jezdí na něj pravidelně.

Pole kandidátů na vítězství se zdá být letos nesmírně široké. Hovoří se nejméně o deseti jménech.
A to je možná ještě málo. Peloton je letos hrozně vyrovnaný, se spoustou potenciálních vítězů. Ale tím zajímavější závod může pro fanouška být. Nemusí být jasno až do samého závěru. 

Přesto, kdybyste měl říci tři jména, na které si musíte dát největší pozor, kdo vás napadá?
Rozhodně Gilbert, v posledních letech se na Caubergu vždycky ukázal. Potom Valverde. A těžko říci, jak se po zranění dostal do formy Gerrans. Ale těch kluků je opravdu hodně moc.

Co se ve vaší stáji změnilo po definitivním odchodu Bjarna Riise? Oleg Tiňkov v úvodu týdne vyhlásil, že chce změnit strukturu týmu.
To je věc vedení. Nás se to netýká do chvíle, dokud nás to nezasahuje - a zatím nás to nezasahuje. Bjarne byl samozřejmě člověk, kvůli kterému jsem do tohoto týmu šel, ale Oleg je majitelem, dělá rozhodnutí a my je musíme akceptovat. Určité nápady, které Oleg má, rozhodně nejsou špatné. Ale jak říkám, tohle zatím řeší management.

Uklidnilo vás, že už skončily spekulace, kdy se uskuteční vaše arbitráž, a její termín (10. června) je konečně daný?
Já jen doufám, že je daný a že už s ním nikdo hýbat nebude. V tomto případě člověk nikdy neví, protože se termíny měnily už mnohokrát. Dokud na arbitráži nebudeme, tak o tom radši nepřemýšlím a soustředím se maximálně jen na závody.

Podle informací, které arbitráž zveřejnila, by potom konečný verdikt měla vynést až po měsíci, do 10. července. Snažíte se tento proces urychlit?
Říkal jsem doktoru Šťovíčkovi, že by bylo dobré, kdyby nám rozhodnutí oznámili dřív - přičemž odůvodnění by nám potom mohli poslat třeba až dodatečně. Ale zatím jsme o to arbitráž nežádali. Já se teď opravdu snažím tyhle záležitosti úplně vypustit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze