Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger: Nemají právo mě suspendovat. Není to seriózní jednání

Roman Kreuziger | foto: Profimedia.cz

2 2014
Přišel o Tour de France a přišel nyní i o etapy Kolem Polska. V sobotu v 16.04, pouhých 21 hodin před startem závodu, k němuž byl svojí stájí nominován, se Roman Kreuziger v Gdaňsku dozvěděl, že Mezinárodní cyklistická unie UCI mu start zakázala.

Kreuziger byl funkcionáři UCI dočasně suspendován, než bude dořešen případ „nesrovnalostí“ v jeho biologickém pasu.

Jedná se o precedent v historii antidopingových případů. Podle všech dostupných svědectví je poprvé tímto způsobem suspendován sportovec, jehož hodnoty biologického pasu nepřekročily povolené individuální meze, které pro něj byly vytyčeny.

„Jde o účelové rozhodnutí, abych nemohl startovat, a je v rozporu s vlastními předpisy UCI,“ říká Kreuziger z Polska v rozhovoru pro iDnes.cz.

„Co nejdříve, jakmile se setkám se svým právníkem panem doktorem Šťovíčkem, se proti mé provizorní suspendaci odvoláme u CAS (Mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne). Trváme na mé nevině. Rozhodnutí UCI je v rozporu s předpisy UCI. Nemají právo na to, aby mě suspendovali.“

Univerzitní profesor ze Sheffieldu hájí Kreuzigera

Na obranu Romana Kreuzigera vystoupil i profesor Kingsley Kevin Hampton, vedoucí kliniky hematologie a kardiologie na Univerzitě v Sheffieldu, jeden z oslovených nezávislých akreditovaných expertů, který své stanovisko zaslal UCI. Také ten hovoří o nebezpečném precedentu:

„Tento případ je průlomem na novou půdu. Adaptivní modelové limity v biologickém pasu nebyly (v pasu Romana Kreuzigera) nikde překročeny, takže jeho pas není neobvyklý. Nevěřím, že existuje v literatuře dostatek důkazů, podle nichž dosažené hodnoty musí být v důsledku užití nepovolených metod.“

Byl jste už v Gdaňsku, připravený na nedělní start Kolem Polska. Jak na vás potom tato zpráva zapůsobila?
Jsem zklamaný a hlavně naštvaný. Odletěl jsem do Polska, těšil se na závody a najednou taková rána, kterou jsem nečekal. Dnes už jsem se s klukama projel, měl jsem závodní číslo a najednou po čtvrté odpoledne přišlo takové rozhodnutí UCI. Času na reakci nebylo moc. S tím, co udělali, absolutně nesouhlasím, takhle se seriózně nejedná.

Čekali jste, že vás UCI může těsně před startem zastavit?
Věděl jsem, že nějaké riziko hrozí, protože se jim nelíbilo, že jsem se najednou rozhodl zase závodit. Čekali jsme na jejich reakci včera, než jsem odletěl. Měli jsme informaci, že nám případně dají vědět do té doby, než v UCI skončí kancelářské hodiny, tedy v pátek do pěti odpoledne. Ale do té doby se neozvali. Brali jsme to tedy tak, že se nic neděje. Mysleli jsme si: Dospěli k názoru, že nemají právo zakázat mi závodit. Jenže jak je vidět, vymysleli si to načasování ještě jinak, než jsme čekali.

Stefano Feltrin, generální manažer vašeho týmu Tinkoff-Saxo, už uvedl, že se jedná o agresivní rozhodnutí UCI a že s vámi neprávem zacházejí jako s někým, kdo měl A-test pozitivní.
Je třeba si uvědomit, že oni použili proti mně článek, pod kterým je uvedeno, že provizorní suspendace může nastoupit v okamžiku, jestliže máte pozitivní vzorek A. Což já jsem neměl! Kvůli tomu se budeme odvolávat. Oni na to prostě nemají právo.

Tušíte, co UCI k takovému rozhodnutí mohlo vést?
Bylo mi jasné, že dokud nebudu na startu, může se stát cokoliv. Ale nevidím do toho. Probíhala komunikace s externím právníkem UCI, od kterého jsme měli nějaké informace, jenže pak přišel takovýhle dopis. Těžko můžeme předvídat, co se od nich dá čekat.

Věříte, že ještě budete v této sezoně závodit?
Běžné procesy u CAS trvají delší dobu, ale pak jsou urgentní případy, které tam vyřeší velice rychle. Za poslední dobu jsem se naučil přijímat pozitivní i negativní zprávy a nehroutit se z nich. Věřím tedy, že při odvolání uspějeme a že je třeba pořád Vuelta reálná.

Kreuzigerův právník Šťovíček: Je to naprosto protiprávní rozhodnutí

Za zcela protiprávní označuje rozhodnutí UCI rovněž právník Jan Šťovíček, expert na antidopingové právo, který Romana Kreuzigera zastupuje. K událostem posledních dnů se na žádost iDnes.cz vyjádřil následovně:

„Ve středu tým Tinkoff-Saxo vydal tiskovou zprávu, že Roman pojede v Polsku. Následně jsem obdržel dopis od právního zástupce UCI, že pokud se v Polsku pokusí startovat, budou ho suspendovat. Což byla určitá forma vydírání.

Reagoval jsem dopisem, že jsem si velice pečlivě přečetl řády UCI a že možnost suspendace v nich nevidím. Ta je možná pouze v případě, kdy cyklista má pozitivní A-vzorek, což není případ pana Kreuzigera. V jeho případě se jedná o biologický pas a žádný pozitivní vzorek nikdy neměl.

Potom jsem telefonoval s panem Antoniem Rigozzim, což je právní zástupce UCI a shodou okolností i můj kolega, s nímž jsem seděl v květnu, když se soudila ve formuli 1 kauza RedBull Racing. Pan Rigozzi mi řekl, že si je našich námitek vědom, a přiznal mi, že někdy v rámci cyklistické unie UCI padají rozhodnutí, která nemají právní základ, ale jsou politická.

Reagoval jsem, že pokud k suspendaci dojde, budeme se bránit všemi právními prostředky. Odpověděl mi, že to chápe.

Nicméně zároveň mi pan Rigozzi potvrdil, a mám to i písemně, že jestliže by mělo dojít k suspendaci, stane se tak nejpozději v pátek odpoledne, do konce pracovní doby UCI. A v pátek odpoledne se nic nestalo, Roman odletěl do Polska a počítal s tím, že je vše v pořádku.

Jenže potom, zcela překvapivě až v sobotu odpoledne, přišlo rozhodnutí, které je naprosto protiprávní a porušuje řády UCI.

Nebyl důvod, aby Romanovi zakázali závodit. Hrozným způsobem mu takovým rozhodnutím škodí. Je to už druhý závod, který mu takto znemožnili jet. Podáme během několika dnů odvolání k CAS a věřím, že se to stihne velice rychle vyřešit, aby Roman mohl jet Vueltu.

Samozřejmě není dobře, že nemůže startovat v Polsku, ale na druhou stranu jsem přesvědčen, že nám to pomůže vyhrát u CAS proti UCI v otázce provizorní suspendace. V tomto sporu nemají šanci uspět - a my budeme mít navíc od CAS jedno stanovisko pro finální rozhodnutí.

Věřím, že Roman se ničeho nedopustil a že ho očistíme. Jsem odhodlaný jít do toho naplno a budeme UCI žalovat také o náhrady škody. Špičkový závodník kvůli nim už druhý závod úplně zbytečně stojí a je tu zjevná snaha zabránit mu jet také Vueltu. Proti tomu uděláme všechno. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze