Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Je to hukot! Vezu se na vlně, která mě pořád drží, jásal pátý Krčmář

Český biatlonista Michal Krčmář v cíli vytrvalostního závodu na MS v Oslu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

10 2016
Oslo (Od našeho zpravodaje) - Nebyl to ani Ondřej Moravec, obhájce bronzu. Ani Michal Šlesingr, na šampionátu čím dál rychlejší. Michal Krčmář zařídil zatím nejlepší umístění českých mužů na mistrovství světa biatlonistů v Oslu. Ve svém životním závodě vybojoval na 20kilometrové trati skvělé páté místo.

„Dneska jsem tam podal své absolutní současné maximum,“ nadšeně vyprávěl 25letý muž z Vrchlabí, syn bývalého biatlonisty. „Podržely mě lyže, sice stojky byly trochu křečovité, ale povedly se čistě, a to bylo důležité. Jsem naprosto spokojený.“

Žádný z 20 terčů jste neminul, to byl klíč k úspěchu.
Říkal jsem si, že nesmím dělat nic jiného než při ostatních závodech. Už včera na tréninku to bylo zvláštní, ty ležky jsem tam střílel jednu za druhou, až jsem si na tréninku říkal: Musím střílet rychleji a netrefit, abych to radši neměl všechno čisté, ale ono to furt padalo a padalo. Takže jsem získal jistotu a chtěl si to dneska pohlídat na tu nulu.

Což se vám povedlo. Nejkritičtější ranou byla ta pátá na první stojce, kterou jste odkládal?
Vůbec celá ta první stojka byla těžká, až potom to ze mě docela spadlo. Je to pravda, tu ránu jsem odkládal. V ležkách jsem si věřil, ty jsem střílel normálně. A stojky se povedlo udržet

Jen běh ještě není takový jako u největších hvězd. To bude váš další krok?
No, musím ho potrénovat, ty hvězdy jsou běžecky jinde než já, takže se musím do další zimy posunout. Je to pro mě výzva.

Michal Krčmář při střelbě ve vytrvalostním závodě na MS v Oslu.
Český biatlonista Michal Krčmář na trati vytrvalostního závodu na MS v Oslu.

Poslední kolo dnes hodně bolelo?
Přede mnou tam jeli Šipulin se Schemppem, tak jsem se snažil držet co nejvíc s nima, aby mě vytáhli. Od posledního sjezdu jsem pak jel na finiš před ně. Poslední kolo vždycky bolí, ať už jede člověk o cokoliv. A dneska jsem na něm nechal všechno.

A nyní jste pátý!
To je hukot. Nevim, jak bych to popsal. Páté místo je něco, co jsem si vůbec nepředstavoval. Říkal jsem si, že když budu do dvaceti, budu spokojený. Taťka chtěl, abych byl do patnácti. Tak jsem mu řekl: Jsi nenasystnej. Ale tohle je nepopsatelné.

Porazil jste Schemppa, Šipulina, Svendsena, další osobnosti. Jak se vám hledí na výsledkovou tabuli, jde čtete vaše jméno mezi absolutní elitou?Už se mi to líbilo letos v Ruhpoldingu, tam jsem si to vyzkoušel (tehdy byl pátý v hromadném závodě). Tohle jsou strašně příjemné pocity. Chtěl jsem v Oslu podat výkon, se kterým budu hlavně já spokojený. A povedl se tohle! Celá tahle sezona je pro mě něco úplně nového. Už teď se bojím příštího roku, abych ji aspoň dokázal zopakovat. (směje se) Ne, to si dělám srandu. Užívám si to a vezu se na vlně, která mě furt drží.

V sobotu vás čeká štafeta. Co od té očekáváte?
Uvidíme, jak ji trenér postaví, s poskládáním úseků bude mít co dělat. Ale my se na ni s klukama těšíme, kdy jindy by nám to v ní mělo klapnout než na mistrovství světa. Věříme si.

Zároveň jste se dnes probojoval i do nedělního závodu s hromadným startem.
Koukal jsem na to už před startem, že mi stačí, když přihodím pár bodů, abych se tam vešel. Tak jsem si ho pojistil. Bude to mazec, máme spoustu závodů v málo dnech, ale já se na něj těším.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze