Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König: Na Giru bude záležet na tom, jak moc mě Porte bude potřebovat

Copak je s tím sektem? Leopold König bojuje na stupních vítězů závodu Kolem Trentina s uzávěrem, jeho týmový kolega Richie Porte s úsměvem přihlíží. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

25 2015
Clés (Od našeho zpravodaje) - Chvíli předtím slezl ze stupňů vítězů coby třetí muž závodu Kolem Trentina. Při generálce před startem italského Gira se sebevědomí cyklisty Leopolda Königa dočkalo té nejlepší možné injekce sebevědomí. Nohy sedmého muže z Tour de France už zase šlapou tak, jak mají.

Jak se vám stálo na pódiu, po boku vítězného Richieho Porta?
Zvlášť když jsme na té bedně ze Sky hned dva, je to skvělý pocit. O to nám jde, abychom byli na pódiu, abychom vyhrávali, aby se týmu dařilo a aby naše sezona byla lepší a lepší.

Už zkraje sezony jste nadšeně hovořil právě o tom, že jezdci týmu Sky okupují stupně vítězů téměř všude, kde se ukáží. Takže nyní máte radost, že jste se mezi ně zařadil i vy?
Přesně tak. Cítím, že sezona je na dobré cestě, aby se povedla. Před Girem mi právě takový výsledek přináší i obrovský kus sebevědomí. Richie Porte se cítí výborně, ostatní kluci výkonnostně stoupají, můžeme být optimističtí.

Leopold König

Největší úspěchy v celkovém pořadí etapových závodů

Grand Tour:

7. Tour 2014
9. Vuelta 2013

World Tour:

11. Dauphiné 2014

European nebo American Tour - kategorie 2.HC:

2. Kolem Rakouska 2011

3. Kolem Trentina 2015

4. Kolem Bavorska 2014

11. Kolem Kalifornie 2013

European nebo American Tour - kategorie 2.1:

3. Tour de l´Ain 2011

3. Kolem Utahu 2012

5. Szlakiem Grodow Piastowskich 2010

6. Settimana Coppi e Bartali 2013

9. Kolem Británie 2011

10. Kolem Británie 2012

European Tour - kategorie 2.2:

1. Kolem Horního Rakouska 2010

1. Czech Cycling Tour 2010 a 2013

Po druhé, královské etapě vás na Trentinu bolela hlava. V té následující jste potom ve čtvrtek přemáhal křeče. V pátek už jste se cítil zase dobře?
Jo, už to bylo lepší. Jen v ten čtvrtek jsem trochu cítil následky středeční dehydratace a nebylo to pak na trati úplně jednoduché.

Přesto jste obstál ve dvou horských etapách po sobě a dojel v nich čtvrtý a desátý.
Hlavně v té středeční jsem byl opravdu rád, jak mi to jede. Toho dne jsem se vážně cítil jako třetí nejsilnější v horách z celého balíku. Další, čtvrteční etapa potom byla extrémně těžká, nastoupali jsme v ní 4000 metrů a hodně kluků bylo unavených. Mnozí z těch, kteří jeli předtím dobře ve středu - tedy až na Richieho - se trochu trápili. Ale já byl rád, jak jsem se s tím popasoval.

Také skutečnost, že jste v královské etapě ujížděl Domeniku Pozzovivovi, kterého mnozí řadí i do první pětky největších favoritů Gira, pro vás může být povzbuzením, ne?
Určitě. Je to i o tom, že spoustě závodníků se střídají dobré a špatné dny. Proto mě potěšilo, že i když jsem měl ve čtvrtek trošku horší den, nechytnul jsem minutu ztráty jako ve středu Pozzovivo. Konstantnost výkonu je důležitá.

Co jste po závodě slyšel od vašeho sportovního ředitele Daria Cioniho. Pochvalu?
Oni jsou v tomhle ve Sky občas emočně chladnější. Trentino berou jako další část přípravy k Giru. Ale samozřejmě, že jsou rádi, že jsme tady dva vepředu. Je to lepší, než kdybychom tam nebyli.

Cioni mi během Trentina řekl, že na Giru bude platit heslo „Vše pro Richieho“. Přestože máte být tím druhým v záloze, je pro vás takové prohlášení asi pochopitelné, že?
Samozřejmě. Pokud má tým v sestavě jezdce číslo 1 světového pořadí World Tour, který letos vyhrál tři etapové závody a jednou byl druhý, tak je jasné, že mu chce dát veškerou podporu. Já bych to udělal stejně.

Cyklistý tým Sky a jeho český závodník Leopold König (na druhém místě) v týmové...

Cyklistý tým Sky a jeho český závodník Leopold König (na druhém místě) v týmové časovce.

A vaše ambice na Giru? Můžete i v pozici druhého muže týmu Sky bojovat o dobré umístění v celkové klasifikaci?
Záleží na tom, jak moc mě bude Richie potřebovat. Tady mě potřeboval jen asi na kilometr v celém závodě. Ale na Giru těch kilometrů může být mnohem víc.

Mnozí komentátoři stále pochybují, že Porte zvládne ve špičkové formě celý třítýdenní závod, protože je pro ně především vítězným typem týdenních klání. Jak byste jim oponoval?
Richie, jak ho vidíme teď, je někdo jiný než minulé roky. Je mu třicet, už není nejmladší, má v nohách několik Grand Tour. A i přesto, že pouze jednou na nich skončil v Top 10 a papírově jsem tedy na tom s výsledky z Grand Tour líp, tak on má z nás největší předpoklady na úspěch. Teď je na něm, aby to konečně prolomil.

O víkendu si nyní s týmem projedete některé kopce, které jsou v itineráři letošního Gira. Co váš čeká pak?
Ještě se chystám na týden do Sestriere, měl bych si tam zkusit i Finestre, které také bude na Giru. Pak už vyrazím na start do San Rema.

Očima sportovního ředitele

Jak je spokojený s výkonem Leopolda Königa, zeptali jsme se Daria Cioniho, sportovního ředitele týmu Sky v Trentinu i na Giru

Nikdy jsme nebyli z Lea nervózní, i když na některých závodech neměl výsledky. Prostě jsme mu dali čas, aby se vyvinul na současnou úroveň. Věděli jsme, že je výborným cyklistou.

Skončil už sedmý na Tour a devátý na Vueltě, třítýdenní závody by mu měly sedět. Také proto jsme ho chtěli do týmu. Bylo krásné sledovat ve středeční etapě Trentina, že je znovu mezi nejlepšími, byl jsem za něj opravdu rád. Vypadá před Girem dobře.

Ano, je možné, že byl předtím trochu přemotivovaný a přehnal to s tréninkem. Není jednoduché přijít do Sky a adaptovat se na nový systém práce. Ale jak říkám, potřeboval jen čas, aby si našel své místo. Teď už si na nový tým pomalu zvyká.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze