Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neúčast v Kalifornii je spíš preventivní, říká König a vyráží na kostky

8 2014
Zpráva týmu NetApp, že Leopold König musí kvůli zranění kolene vynechat i závod Kolem Kalifornie, nepůsobila ve středu vůbec optimisticky. Český cyklistický profesionál, který se připravuje na svůj debut na Tour de France, však uklidňuje: "Jde spíš o preventivní opatření."

Proč jste se tedy rozhodli Kalifornii vynechat?
Hlavně proto, že program pak bude docela náročný. Teď čas raději využiju k tréninku. Právě přijíždíme do Roubaix a jedu si obhlédnout kostky, které budou na trase jedné z etap Tour. S kolenem nejde o nic závažného.

Po dvouměsíční pauze jste ho testoval při závodě Kolem Trentina. Tam tedy v kopcích nebolelo?
Právě že trošku bolelo - i když každý den jsem se zlepšoval.

Co vám řekli lékaři?
Byl jsem na vyšetření, ale tvrdili mi, že to nic není, že si jen koleno po předchozím zranění znovu zvyká na větší zátěž. Není to nic tak zlého jako předtím. Přesto jsme ho raději nechtěli pokoušet osmidenním závodem v Kalifornii.

Na Trentinu jste dojížděl v horských etapách zhruba čtyři minuty za čelem. Byl to ve vašem podání kontrolovaný závod?
Přesně tak. Každý ten dojezd na kopci jsem si plánovaně vystoupil, ani jednou jsem nejel na doraz. Akorát při poslední etapě jsem absolvoval poslední kopec v tempu a dojel kolem 30. místa. O rok dříve jsem tam skončil v podobné etapě dvacátý a pak vyhrál etapu na Kalifornii. Vzhledem k tomu, že jsem měl před letošním Trentinem jen dva týdny tréninku, bych to hodnotil pozitivně. I pocitově jsem se cítil dobře.

Kostky, které nyní jedete testovat, jsou pro kolena cyklistů zrádné. Například v roce 1980 přispěly k zánětu v koleni Bernarda Hinaulta, který pak musel vzdát. Takže budete při rekognoskaci terénu hodně opatrný?
Určitě, nebudu moc blbnout. Možná si to projedu nakonec jen v autě. Prší tu, není ideální počasí. Ale chci je aspoň vidět.

Jaké máte se závody na kostkách osobní zkušenosti?
Jel jsem kdysi Het Volk s Whirlpoolem a dvakrát Scheldeprijs. Belgické kostky znám, ty francouzské zatím ne. Arenberg uvidím na vlastní oči poprvé.

Váš závodní program budou pak etapové podniky Kolem Bavorska a Dauphiné?
Předběžně ano.

Do Tour zbývají necelé dva měsíce. Sestavu NetAppu by na ní mohlo tvořit jádro týmu, který nyní pojede v Kalifornii, plus vy a Jan Bárta?
Teoreticky to tak být může. Mám nějaké tušení, kdo by tam měl jet, ale přesně to nedokáži říct ani já.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze