Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


O takové sledovanosti jsme ani nesnili, raduje se biatlonový šéf

Momentka ze závodu s hromadným startem v Conmore | foto: Český biatlon, Petr Slavík

21 2016
Zatímco ve štafetách běžkyň na lyžích často závodí jen osm zemí, v těch biatlonových 20 i více. Vězí za tím politika a peníze. Biatlonová unie IBU bere bohatým státům, aby pomohla těm malým. Napětí během závodu přitahuje k obrazovkám stále více fanoušků a fenomén biatlon vzkvétá. „Naše politika má na vzrůstající popularitě zásadní podíl,“ tvrdí v rozhovoru slovenský viceprezident IBU Ivor Lehoťan.

V čem spočívá podpora IBU?
Každá země, která vyšle závodníky na Světový pohár či IBU Cup, má nárok na podporu. Počty sportovců, které dotujeme, jsou určeny podle pořadí národů. Tak se do programu dostane i Maďarsko, Litva nebo Lotyšsko, které by jinak měly problém vyslat na pohár jediného závodníka. Díky příspěvkům od nás mohou sestavit i štafetu. Zároveň se s nimi snažíme dělit o zisk z prodeje televizních a marketingových práv. Je to významná pomoc, která pomáhá rozšiřovat biatlon ve světě.

Stačí příspěvek na pokrytí většiny nákladů včetně vybavení a cestování?
To určitě ne. Rozdělujeme ale i materiálovou pomoc. Přispíváme národním federacím i na organizaci všech typů závodů. Rozdělujeme též televizní bonus pro země, kde se biatlon vysílá v domácí televizi. Forma pomoci federacím je podle mě tak velká, že to pomáhá udržovat v kolotoči závodů mnoho národů. Jsme jedna z nejvíce sociálně myslících organizací mezi zimními sporty.

Hrají roli v oblíbenosti biatlonu a počtu účastníků pouze peníze?
Nemyslím, že základna se tvoří pouze díky nim. Biatlon je atraktivní sport pro mladé. Ani na okamžik není nudný. Nečekáte, co se stane, děj neustále předbíhá vaše myšlenky. Na střelnici můžete poskočit pořadím, ale klidně i spadnout z prvního místa na padesáté. To napětí během celých závodů je úžasné. Toho si pak cení i televizní společnosti.

Biatlon je nejpopulárnější stabilně v Německu. A co další země?
Němců se dívá na přímý přenos z biatlonu téměř čtyři miliony lidí. V Norsku se podíl sledovanosti v čase, kdy běží biatlon, blíží ke třiceti procentům na trhu. Obrovská čísla přicházejí z Ruska. Vím, že i sledovanost v Čechách dosahuje vyšší úrovně, než mají hokejové zápasy. Biatlon se stává v nových zemích čím dál populárnější. Mimo jiné i proto, že televizní přenosy jsou dobře zpracované. Je to pro diváky jednoduše atraktivní podívaná.

Jak vychází v porovnání s dalšími zimními sporty? Stane se biatlon jedničkou?
Zatím ne, protože stále vládne sjezdové lyžování. Ale v soupeření o druhé místo často sleduje biatlon více lidí než skoky na lyžích.

V čem je pozadu běžecké lyžování, které ztrácí konkurenci při závodech, a tím své fanoušky?
To si netroufám tvrdit. Ale podle mě je biatlon i kvůli formátu disciplín o hodně atraktivnější. Pro sportovce, diváky i média.

A jeho popularita stále roste?
Rostla, rostla - a poslední dva roky se už stabilizovala na určité úrovni. Přesto se sledovanost stále drží na číslech, o kterých se nám před deseti lety ani nezdálo.Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Témata: Biatlon, Zisk
Najdete na iDNES.czmobilní verze