Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hradilek léčí bolavý krk. Může za něj patrně tři roky stará autohavárie

7 2014
V rozbouřené atmosféře pražské Troje vybojoval loni v září titul mistra světa. Letos v září jej bude ve Spojených státech obhajovat, díky tomu nemusí podstoupit martyrium českých nominačních závodů. Kajakář Vavřinec Hradilek však řeší jiný problém: jak dát dohromady bolavý krk.

"Mám lehké zdravotní komplikace s krční páteří, pravděpodobně způsobené nehodou, která se mi stala před třemi lety v Austrálii," říká.

Už před třemi lety? Oč šlo?
Když pan primář letos zjistil, jaký mám problém, říkal mi: Někde jste musel mít nějaký náraz, nehodu. Mě nic takového nenapadalo. Až později mi to došlo. Při jednou minikempu v Austrálii jsem před třemi lety seděl na zadním sedadle auta, které řídil kluk, co neměl moc zkušeností s jízdou na levé straně. Do našeho boku nabourala jakási pani, já tehdy odešel v pohodě, jen mě trochu bolel krk - ale jak se teď ukázalo, následky to má asi dlouhodobější.

Fotogalerie

Až letos na jaře se projevily?
Trénoval jsem v Londýně na soustředění, kde byla docela zima a zatuhla mi záda. No a pak mi našli nerovnost na krční páteři. Ale jsem v péči těch nejlepších, dáváme to dohromady.

Na vodě vás bolest omezuje?
Trénovat mohu. Jde spíš o to, aby mi to nevadilo do budoucna do života.

Doma tedy poctivě cvičíte?
Každý den se snažím. Taky chodím obden na fyzioterapii, pravidelně vídám i Pavla Koláře. Můj stav měl zlepšující se trend, až teď se to trochu zastavilo, uvažujeme o obstřiku. Tento týden začíná česká nominační série, tak zkusím první dva závody a kdyby to náhodou nešlo, další dva vynechám.

Můžete si to dovolit, coby mistr světa jste předkvalifikován. Tuto výsadu mají čeští medailisté z olympiád či mistrovství světa.
Předkvalifikovaný jsem byl i loni jako stříbrný z olympiády. Letos se to hodí, přesto jsem přemýšlel, že zajdu za šéftrenérem Pulterou, ať zařídí, aby byl na mě i na jaře vyvíjen nějaký tlak. Přece jen, za rok a půl mě čeká nominační série před olympiádou, kterou už budu muset jet tak jako tak. Proto mě napadlo, že bych z toho jinak pravidelného jarního stresu neměl vypadnout úplně. Takže příští rok snad nominaci zase pojedu - i když tím nechci zároveň odfoukávat ty úspěchy.

S jakým cílem jdete do této sezony?
Mám před sebou dohromady osm důležitých závodů: mistrovství republiky, Evropy a světa a sérii Světových pohárů. Chtěl bych je zvládnout dobře a nedávat si vyloženě cíle na jeden závod. Pokud budu zdravý, objedu je všechny, pokud ne, budu si vybírat. Logicky je samozřejmě největším cílem mistrovství světa v září.

A tam?
Mám doma krásnou putovní trofej pro kajakářské mistry světa. Tak jsem si říkal, že bych měl nějak zařídit, abych ji do té Ameriky ani nemusel vozit...

Evropský šampionát ve Vídni i světový v americkém Deep Creeku se pojedou na zcela nových a pro vás neznámých tratích. Jak se s nimi seznámíte?
Ve Vídni jsem si plánoval přípravu, ale kvůli těm komplikacím s krkem, jsem tam ještě nebyl. Vypravím se tam až na poslední chvíli s mančaftem. Ale slyšel jsem, že to je malý, nepříliš těžký kanál. Nemíním ho podcenit, ale zároveň se chci dát úplně do kupy. Většinou jsem to v minulosti i na nových tratích uměl, třeba když jsem jel napoprvé na olympijské trati v Londýně, vyhrál jsem předolympijský závod o čtyři vteřiny. A co se týče mistrovství světa v Marylandu, tam je trať velkou neznámou. Ale naplánoval jsem si tam před šampionátem asi měsíční kemp, tak se nebojím, že bych ji nezvládl.

V zimě jste netradičně trénoval v Emirátech. V minulosti jste ji vždy trávil v Austrálii a na Novém Zélandu. Proč ta změna?
Chtěl jsem po pěti letech zkusit něco jiného. Byl to takový test a nedopadl špatně. Příprava se tam docela povedla. Ale v dalších letech asi zase vyrazím do Austrálie.

Proč?
Protože kanál v Emirátech je uprostřed pouště a já tam trávil poměrně dlouhou dobu, celý měsíc. To bylo na mě moc. Radši mám soustředění někde, kde mohu jet na výlet a něco vidět, než jen neustále trénovat v monotónním prostředí. A druhým důvodem je to, že kanál v Emirátech je sice docela těžký, ale přesto není úplně ideální pro slalom. Vracáky a válce tam nemají tak kvalitní jako třeba v Sydney.

Ještě jednu novinku jste ale ve vaší přípravě udělal, ne? Týká se vaší tréninkové skupiny.
Ta je nejzásadnější. Přibrali jsme do ní reprezentanta Vítka Přindiše. Je to vůbec poprvé, co trénuju společně s někým na tak vysoké úrovni. A myslím, že nám to oběma prospívá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze