Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nesměrák vyrazil na stáž do Švédska a Liberec povede na dálku

Ilustrační fotografie z florbalového utkání Liberce (bílá) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

5 2014
Česká florbalová unie vyslala v úterý poprvé dva trenéry na stáž do Švédska, největší velmoci tohoto populárního sportu. Jedním z nich, kterého čeká týden v göteborgském Pixbu, je liberecký kouč Lukáš Nesměrák.

„Stáž beru jako odměnu za tu dřinu, kterou florbal nás pracující stojí. Moc se těším a jsem zvědavý, jak se trénuje v elitním světovém klubu. Zkušenosti budu v Česku předávat dál,“ řekl Lukáš Nesměrák, bývalý český reprezentant.

Co pro vás znamená klub Pixbo?
Hodně moc. Když jsem začínal s florbalem, byl pro nás Pixbo nejlepší na světě. Na turnaji Czech Open jsem tehdy hltal všechny jeho zápasy. Měli jsme a máme to štěstí, že v Česku vznikla tradice Czech Openu, který je největším klubovým turnajem na světě a my jsme mohli vidět ty nejlepší hráče naživo v akci, což byla pro nás ve florbalovém vývoji obrovská motivace.

Co vás na stáži v Pixbu čeká?
Budeme s Lukášem Petříkem, který byl vybrán se mnou, týden sledovat chod celého klubu, tréninky mužů, dorostu i dětí. Absolvujeme i workshopy s trenéry všech kategorií i vedením. Budeme mít velkou možnost se toho hodně naučit.

Věřil jste si, že ČFbU vybere na stáž v Pixbu zrovna vás?
Doufal jsem, ale já jsem hlavně řešil, jestli se do toho mám vůbec přihlásit. Kromě trénování libereckých mužů mám totiž ještě úvazek jako asistent trenéra u české reprezentace juniorek a toho času moc nezbývá. Nevěděl jsem, jestli mi můj zaměstnavatel umožní odjet na další týden, protože teď jsem byl týden na akci s juniorkami. Je to náročné, ale na druhou stranu taková šance už jen tak nemusí přijít.

Jak probíhalo výběrové řízení?
Vypracovali jsme motivační dopis, vyplňovali jsme nějaké otázky a pak jsme museli po telefonu hovořit s rodilým mluvčím z Ameriky, který nás zkoušel z angličtiny, protože aby ta stáž měla nějaký smysl, musíte logicky umět anglicky perfektně.

Máte zkušenosti ze švýcarské ligy a také z reprezentace i z mistrovství světa. Čím vás může švédská stáž obohatit?
Florbalových zkušeností už jsem nabral docela hodně, ale zdaleka nejsem dokonalý trenér, takže si jedu pro nové. Věřím, že v Pixbu zase zpozoruju nový trend, který mě posune dál.

Vraťme se k vašemu Liberci, po sedmi kolech jste v extralize sedmí s devíti body, o čemž se vám mohlo v minulých záchranářských sezonách jenom zdát.
Jsme spokojení, mně ale spíš dělá radost celková práce mužstva. Rozšířili jsme realizační tým, k Liboru Dingovi přibyl další asistent Jan Jánský a já se můžu při koučování orientovat třeba jen na taktiku a nemusím řešit střídání. Máme i nového vedoucího týmu Daniela Merze, který dělá věci okolo zápasů. Vloni jsem byl trenérem, v podstatě i sám sobě asistentem i vedoucím, a to prostě už nešlo táhnout dál.

V době stáže v Pixbu čeká Liberec důležitý zápas se sousedem v tabulce Spartou, budete utkání nějak ze Švédska sledovat?
Když to bude v časovém harmonogramu jen trochu možné, tak ano. Už jednou jsme to tak s Liborem Dingou řešili. Budu sledovat video on-line přenos a můžu reagovat na vývoj zápasu. Budeme ve spojení.Najdete na iDNES.czmobilní verze