Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boroš se snu nevzdává. Tour sleduju poctivě a jednou ji chci jet, říká

Michael Boroš | foto: Marek Podhora, MAFRA

9 2015
Ještě před několika dny stál na startu českého a slovenského mistrovství vedle Leopolda Königa nebo Romana Kreuzigera. Teď se na ně dívá, jak se perou s nejslavnějším cyklistickým závodem světa. Michael Boroš jezdící za belgickou stáj BKCP Powerplus by se rád na Tour de France jednou dostal, ale ví, že má ještě čas.

Projel cílem sice jako osmý v celkovém pořadí, ale mezi Čechy na pátém místě. Na společném českém a slovenském mistrovství republiky v silniční cyklistice se mladý jihočeský cyklokrosař Michael Boroš umístil hned za jmény jako Kreuziger, Konig, Bárta nebo Polnický. Tedy silničními specialisty.

„Není to špatný, ale pořád jsem nevyhrál,“ usmál se 22letý cyklista a rodák z Tábora Michael Boroš, který nedávný úspěch ze slovenské Žiliny nestaví na nejvyšší stupínek své kariéry.

Fotogalerie

Michael Boroš

Který výsledek tedy berete jako zatím váš nejlepší?
Když jsem ještě jezdil v kategorii do 23 let, silniční mistrovství jsem vyhrál. To byl pro mě asi ten nejlepší výsledek.

Právě se jede nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France. Jaké je to pro závodníka sledovat a vidět jezdce jako například Kreuzigera nebo Königa, se kterými jste ještě před pár týdny bojoval v Žilině?
I další kluci, co teď jedou Tour, se mnou jeli závod Okolo Belgie a bylo jich docela dost. Umím si dobře představit, jak je to musí bolet. Teď už vím, o čem ta pravá cyklistika je.

Takže televizi máte doma zapnutou pořád?
Ano, Tour sleduji pravidelně a poctivě.

Komu fandíte?
V úterý jsem určitě přál nejvíce Štybimu (Zdeněk Štybar), když se jelo na kostkách. Hlavně se tedy dívám na Čechy, sleduji je, jak jezdí, jakou mají taktiku, a jsem rád, že se tak dobře dokážou na Tour umístit (Zdeněk Štybar dojel ve 4. etapě na devátém místě).

I když vás živí spíše cyklokros, je přece jen účast na Tour de France vaším cyklistickým snem?
Myslím si, že to je pro každého z nás velký životní cíl. Jenže dostat se na Tour, to není nic jednoduchého, musíte na to mít tým, který tam vůbec může startovat, a celkově není snadné se do závodu dostat. Předtím musí být hodně práce a hlavně je potřeba, aby byl za vámi vidět dobrý výsledek.

A ten ještě nepřišel?
Dostat se na Tour pro mě znamená ještě pár let dřiny. Osobně jsem ale zatím spokojený, jsem ve výborném belgickém týmu, který jezdí cyklokros a který má také dobrý program na silnici.

V belgické stáji BKCP Powerplus vám vše vyhovuje?
Absolutně. Nemám, co bych zázemí i fungování vytknul. Dá se říci, že už máme ten nejlepší materiál nebo jezdíme kvalitní a výborné závody. V Belgii vždycky zůstávám, když na sebe navazují jednotlivé akce, a když máme volněji, přijíždím domů trénovat. Což mi také vyhovuje.

Michael Boroš (22 let)

Vizitka

Narodil se v Táboře, kde v místním cykloklubu začínal s cyklistikou. Nyní působí v Belgii v týmu BKCP-Powerplus. V kategorii do 23 let je republikový mistr v silniční cyklistice z roku 2013, letos dojel mezi elitou pátý. Na mistrovství republiky v cyklokrosu byl loni druhý, letos třetí. Na letošním světovém šampionátu dojel třináctý. Jeho koníčkem je všeobecně sport.

Je tedy angažmá v profesionální cyklistické stáji zatím tím vrcholem, na který jste dosáhl?
Určitě je. Můžu říci, že je to nejlepší cyklokrosový tým na světě, vždyť u nás máme i mistra světa Mathieua Van Der Poela anebo tu jezdil i Niels Albert. Samozřejmě, je super se do takové společnosti dostat. Ani pořád nevím, jak se mi to povedlo (směje se). Jsem rád, že můžu od těchto kluků sbírat zkušenosti.

Jaký pro vás bude nejdůležitější závod letošní cyklokrosové sezony, na co se nejvíce těšíte?
Určitě to bude mistrovství světa, které se letos pojede právě v Belgii. Pro náš tým je to nejvyšší cíl, protože tady je cyklokros hrozně populární sport. Na šampionát se tedy musíme dobře připravit.

Vzpomínáte si ještě na letošní domácí mistrovství světa, které se jelo v Táboře a kde jste dojel na třináctém místě jako nejlepší z Čechů?
Občas ano, v Táboře to byl super zážitek, hlavně si vzpomínám na úžasnou atmosféru. To se jen tak nezažije, hlavně pro nás Čechy, když jedete doma a lidi vás tlačí pořád dopředu. Ještě to bylo v Táboře, kde bydlím.

Když jste začínal závodit na kole, už bylo jasné, že se budete věnovat hlavně cyklokrosu?
Začínal jsem samozřejmě v domácím táborském týmu, který se specializuje právě na cyklokros. Už to bylo nějak dané, ale myslím si, že mi jde i silnice, protože přes léto jezdíme hodně na ní. Pořád si myslím, že je to u mě otevřené, třeba se jednou zaměřím na silniční závody. Ale to teď neřeším, mám se dobře v Belgii a uvidíme, co bude dál.

Říkal jste, že se v současnosti připravujete doma v Táboře. Jak vypadá nyní trénink Michaela Boroše?
Jezdím hlavně v okolí Tábora. Tady jsou také nějaké kopce, ale nejsou tak velké a dlouhé jako třeba na Šumavě. Na cyklokros zdejší krajina stačí a můžete tu využívat jak kopečky, tak i rovinky.

Pojedete ještě před začátkem cyklokrosové sezony nějaký závod v Česku?
Už v sobotu se chystám do Lanškrouna na Český pohár na silnici. To se zase těším, že se potkám s domácími závodníky. Potom už ale odjíždíme do Belgie na etapový závod.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze