Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bauerův den D: Jsem připravený! A nebojím se říct, že chci medaili

Běžec na lyžích Lukáš Bauer | foto: SLČR

1 2015
Falun (Od našeho zpravodaje) - Naposledy odtrénoval a pak pronesl: "Ani super, ani špatné." Lukáše Bauera čeká v neděli nejdůležitější závod mistrovství světa, od jara se ke klasické padesátce s hromadným startem upínal. Kvůli lyžařskému maratonu ve Falunu vynechal i štafetu, ve které nescházel od roku 1997, a s lehkým mravenčením v těle ujistil: "Vím, že v přípravě jsem udělal, co šlo, a že jsem připravený dobře."

Připravený jste i proto, že jste si Langberget při finální přípravě dal jednu padesátku cvičně?
Jel jsem ji tam, protože největším problémem sezony byly mé dvě nemoci, čímž se výrazně měnil nejen tréninkový, ale i závodní plán. Nemohl jsem absolvovat jak Jizerskou 50, tak ani Marcialongu, takže test v závodním tempu přišel v potaz na poslední možnou chvíli. Měl jsem určený limit dvě hodiny, nakonec jsem jel trošku víc a za tu dobu jsem ujel asi pětačtyřicet kilometrů.

Co test ukázal?
Nemyslím si, že by mi to něco řeklo, ale ty dvě hodiny jsou dlouhé a tam jsem si to vyzkoušel. Na druhou stranu, třeba loni jsem měl obrovskou výhodu v tom, že jsem do padesátky na Holmenkollenu šel po Vasáku a to jsem si říkal: To je dobrý, to bude krátký, to jsou jenom dvě hodiny. Teď bych se rád znovu překlopil do toho pocitu, že jsou to jenom dvě hodiny.

Zkoušel jste i výměnu lyží v tempu?
To byl nápad Vítka (servisman Zahula). Ono spíš šlo o to, že během těch dvou hodin se vosk ojíždí. I tady budeme mít povolené dvě výměny lyží. S ohledem na mokré podmínky a špinavý sníh bude potřeba obě výměny využít.

Jel jste sám?
Úplně sám. Vlastně od 1. února trénuju o samotě. Snažil jsem se Vítka trošku namotivovat, že bychom si mohli dát spolu závod, že on by jel třeba 25 kilometrů a kdo bude dřív v cíli, ale nepodařilo se mi to.

Může vám pomoct, že tratě jsou ve Falunu jiné, jezdivější?
V porovnání s Val di Fiemme nebo Holmenkollenem není četnost kopců opravdu taková. Je tu i spousta lyžařských pasáží, které mi dřív seděly a věřím, že mi sedí pořád. Ale samozřejmě je tady spousta závodníků, kteří jsou na těch klouzavých pasážích extrémně dobří. Myslím, že nebudu daleko od toho, když vyseknu poklonu Johanu Olssonovi, který je asi jednoznačně ten největší kandidát a favorit.

A kdo dál?
Nevím, kdo už toho může mít dost, ale mým cílem bylo síly ušetřit, abych mezi ně nepatřil. Favoritů je hodně. Ale já se mezi ně neřadím.

Proč?
Já spíš radši překvapím.

To je obrana sportovce? Já nechci být favoritem?
To ne, já s tím nemám problém. Já se nebojím přiznat to, že jsem byl tím, který na jaře přišel a řekl: Chci všechno vsadit na padesátku. Jdu do ní s tím, že buď mě budou plácat po ramenou, nebo mě zastřelí. Za tohle jsem zodpovědný. Je to pro mě závod Z, den D, ale nemyslím si, že bych byl ten, který by mohl říkat: Já jsem tady favorit na vítězství. Chci se porvat s nejlepšími a jsem připravený, abych mohl. V koutku duše doufám, že by mohla padnout i medaile, to se nebojím říct.

Zamíříte na start s myšlenkou, že půjde o poslední start na mistrovství světa?
Takhle se na to sice nekoukám, ale je to jednoznačně můj poslední závod na mistrovství světa.

Šampionát za 2 roky v Lahti je vyloučen?
V tuhle chvíli ho jednoznačně vylučuju. Ale budu strašně rád, když to třeba poruším.

Autor:


Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze