Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bauer měl krizi i pochybnosti, ale v cíli říkal: Obrovská spokojenost

Lukáš Bauer v závodu na 15 kilometrů volnou technikouna mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu. | foto: Svaz lyžařů ČR

25 2015
Falun (Od našeho zpravodaje) - Skončil čtyři pozice a 35 sekund za medailí a uvažoval: "Je to... hm... strašný kousek." A pak hned Lukáš Bauer zavtipkoval: "Jsem prostě borec." Ten hlavní vzkaz českého běžce na lyžích a sedmého muže volné patnáctky však zněl, že byl se svým prvním a zahřívacím závodem na mistrovství světa ve Falunu spokojený. "Obrovsky! Chtěl jsem do desítky a tam jsem."

I když úvod závodu tomu nenapovídal, že? Tam jste se pohyboval až ve druhé desítce, na šestnáctém místě.
Podle mezičasů to tak asi vypadalo, ale od startu jsem se snažil jet rychle, protože jsem věděl, že se to bude bořit a že síly budou ubývat. Proto jsem se snažil využít co nejvíc energii, kterou do toho dávám, hodně využít skluzy a jet silově. A měl jsem pocit, že mi to jede. Že sice nejedu nějakou ďábelskou frekvenci, ale že určitě jsem rychlý. O to větší bylo rozčarování, skoro až šok, když zhruba po kilometru jsem dostával devět sekund od Olssona.

To je moc?
To je obrovský rozdíl. Dost jsem se vylekal. Nemůžu říct, jestli jsem pak zrychlil já, nebo ostatní zpomalili, ale měl jsem pocit, že až do konce závodu jsem pořád pracoval. Bohužel jsem se nepotkal s nikým, že bych se mohl svézt, spočinout. Ale pokud chcete jet dobře, musíte si to odpracovat sám.

A práce v tréninku i teď na trati se vyplatila.
Je to super výsledek, jsem spokojený. A možná si teď říkám: Co kdybych někde něco udělal navíc? Šlo by to ještě vylepšit?

Fotogalerie ze závodu

Ale po sezoně, kterou zase ničily nemoci, jde o velký comeback, ne?
Mnohem zábavnější by bylo, kdybych mohl během roku závodit a absolvovat závodní program, který jsem chtěl. Ale všechno jsem směřoval už od jara k mistrovství světa. A jsem rád, že aspoň po tomhle závodě, svém prvním startu si můžu říct: Něco se mi povedlo. Přesto dál platí, že rád bych něco předvedl na padesátce.

Padla na vás i krize?
Tu jsem měl v kopci ke skokanskému můstku v druhém kole, tam jsem myslel, že dělám dva kroky dopředu a jeden dozadu. Peklo. O minutu jsem dojel Fina Noussiainena a pak jsem se ho nemohl vůbec zbavit. Furt jsem říkal: Ujedu mu, ale nepodařilo se.

Ukázal vám tento závod něco směrem k nedělní padesátce, vašemu vrcholu šampionátu?
Ukázalo mi to, že asi v nějaké formě jsem. Padesátka bude klasicky, bude to dlouhý závod, kde můžete blbě občerstvovat, nebo se vám nepojede dobře a najednou se během jednoho kopce zlomíte. Ale s touto výkonností bych se neměl bát. Já k tomuhle mistrovství světa vůbec nepřistupuju, že bych se měl čehokoliv bát. Dělal jsem, co jsem mohl, a teď to prodávám.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze